Ίδιο σενάριο, αλλά… ο Σούτο είχε άλλη άποψη!

Πολύ σημαντική νίκη για τον Οθέλλο που κέρδισε εντός έδρας (2-1) με ανατροπή τον Εθνικό

Τι και αν όλα έδειχναν πως θα έχουμε το ίδιο έργο σε επανάληψη; Ο Σούτο είχε διαφορετική άποψη και με δικό του γκολ στα τελευταία στάδια του αγώνα ο Οθέλλος ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα κερδίζοντας εντός έδρας τον Εθνικό με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι έστω ότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 12’, λόγω αποβολής του Λομοτέι, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ντε Ιριόντο στο 20’. Παρόλα αυτά, η ομάδα της Αθηαίνουν ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα με τέρματα των Καστάνα (45+3’) και Σούτο (85’).

Με την τροπή που πήρε το ματς θύμισε σε μεγάλο βαθμό εκείνο του πρώτου γύρου, όπου και πάλι οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν για πάνω από μια ώρα με παίκτη λιγότερο, ανοίγοντας παράλληλα το σκορ.

Ωστόσο, το εν λόγω παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1, κάτι που θα συνέβαινε και απόψε... αν ο Σούτο δεν «νικούσε» τον Μάρκοβιτς με δυνατή κεφαλιά!

Μετά και απ’ αυτό το αποτέλεσμα, ο Οθέλλος βγήκε έστω και προσωρινά από τη ζώνη υποβιβασμού, μετρώντας 12 βαθμούς. Έναν παραπάνω έχει ο Εθνικός, που παρέμεινε στη δέκατη θέση.

«Γεμάτο» ήταν το πρώτο μέρος στο «Αμμόχωστος», αφού είχαμε μια αποβολή, δύο γκολ και ορισμένες πολύ αξιόλογες φάσεις. Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, σημειώνεται πως ο Οθέλλος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μέχρι το 5' κατέγραψε δύο τελικές, σε άστοχες προσπάθειες των Ποπέσκου και Σανγκαρέ.

Στο 12΄ο Εθνικός έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Λομοτέι. Μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής έδειξε την άγουσα στα αποδυτήρια στον παίκτη των φιλοξενούμενων λόγω του ότι σταμάτησε τον Ανάνγκ που έβγαινε μόνος απέναντι στον Μάρκοβιτς.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ουεσλάτι απείλησε με μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα μόλις έξω.

Ακολούθως, το προσφυγικό σωματείο έκλεισε καλά τους χώρους, όντας παράλληλα επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, στο 20’ ήταν εκείνο που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ντε Ιριόντο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πεχλιβάνη. Άστοχη η έξοδος του Παναγιώτου.

Το συγκρότημα του Μαρίνου Σατσιά απείλησε εκ νέου με άστοχο σουτ του Ντράζιτς στο 29’, ενώ ο Παναγιώτου μπλόκαρε στο δυνατό σουτ του Λίπσκι στο 35’.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα της Αθηαίνου ανέβασε στροφές, προσπαθώντας να μετουσιώσει την κατοχή της σε γκολ.

Στο 40’ καταγράφηκε άστοχο σουτ του Ναρντίνι εντός περιοχής, ενώ στο 41’ ο Μάρκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ μετά από διαγώνιο σουτ του Σταμούλη. Ο κίπερ των φιλοξενούμενων είχε απάντηση και στο δυνατό σουτ του Ζέλου, ωστόσο στο 45+3’ δεν μπόρεσε να αποσοβήσει τον κίνδυνο, με τον Καστάνα να ισοφαρίζει.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κύπριος ποδοσφαιριστής εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα, σκοράροντας από κοντά.

Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Ίδιο ήταν το σκηνικό στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τον Οθέλλο να υπερέχει στην κατοχή της μπάλας, ψάχνοντας κενούς χώρους και τον Εθνικό να επιλέγει – θέλοντας και μη – παιχνίδι αντεπιθέσεων.

Η πρώτη τελική σημειώθηκε στο 51’ με άστοχο σουτ του Ποπέσκου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ ακολούθησε ένα κακό σουτ του Ντράζιτς, για την πρώτη τελική του Εθνικού.

Στο 56’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα, αφού ο Ποπέσκου έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, όντας αμαρκάριστος εντός της μικρής περιοχής. Το γύρισμα έγινε από τον Ζέλου.

Σχεδόν δέκα λεπτά μετά το συγκρότημα του Σκάζνι «άγγιξε» ξανά το γκολ με τον Σταμούλη, ο οποίος έκανε το πλασέ εντός περιοχής, ωστόσο ο Μαρκόβιτς, παρότι φάνηκε να είναι νικημένος, εν τέλει απόκρουσε με τα πόδια.

Στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε έναν πολύ γρήγορο ρυθμό λόγω και του ότι ο Οθέλλος ρίσκαρε παίζοντας με δύο φορ και λιγότερους παίκτες στα χαφ.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν και πάλι προβάδισμα, όταν ο Ντε Ιριόντο με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε ανενόχλητος μια άστοχη κεφαλιλα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στον Οθέλλο. Αρχικά στο 78’ καταγράφηκαν μια τρομερή φάση διαρκείας με τους Ποπέσκου, Σανγκαρέ και Σούτο να μην μπορούν να σκοράρουν από πολύ κοντά, ενώ στο 80’ ο Ουεσλάτι σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Μάρκοβιτς.

Παρόλα αυτά, η πίεση της ομάδας του Σκάζνι έμελλε να αποφέρει καρπούς στο 85’ όταν ο Σούτο έκανε το 2-1 με δυνατή κεφαλιά εντός περιοχής. Χρυσή αλλαγή αποδείχθηκε ο Κροάτης φορ.

Ο Εθνικός προσπάθησε να ισοφαρίσει εκ νέου στα εναπομείναντα λεπτά, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Οθέλλος: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (36' Ζέλου), Ράμος (66' Σούτο), Σανγκαρέ, Ποπέσκου, Καστάνας (78' Χριστοδούλου), Ανάνγκ, Ουεσλάτι.

Εθνικός: Μάρκοβιτς, Ριστέφκσι, Ντε Ιριόντο (86' Αρτυματάς), Λίπσκι, Πεχλιβάνης (26' Σπιρόφσκι), Λομοτέι, Μπίκερ, Ιωάννου (86' Γκόμες), Καμπρέρα, Μ. Ηλία (46' Αγγελόπουλος), Ντράζιτς (67' Ακσεντίγιεβιτς).

Κίτρινες: 12' Καστάνας / 14' Ντε Ιριόντο, 17' Ιωάννου.

Κόκκινες: - / 12' Λομοτέι.

Σκόρερ: 45+3' Καστάνας, 85' Σούτο / 20' Ντε Ιριόντο.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος.

VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος.