Καρμιώτισσα-Νέα Σαλαμίνα 2-0: Άρπαξε την ευκαιρία

Η Καρμιώτισσα εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες της Δόξας νωρίτερα και με νίκη εντός έδρας απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα αύξησε την διαφορά στους έξι βαθμούς.

Η Καρμιώτισσα εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες της Δόξας νωρίτερα και με νίκη εντός έδρας απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα αύξησε την διαφορά στους έξι βαθμούς. Δεν παρακολουθήσαμε καλό θέαμα στο ΓΣΖ ενώ η Σαλαμίνα δεν μπόρεσε να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Τα γκολ για την Καρμιώτισσα πέτυχαν ο Αντάμοβιτς και ο Όρντος.

Μια φάση ήταν αρκετή

Πολύ κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο ΓΣΖ αφού δεν είδαμε πολλές φάσεις. Η Σαλαμίνα αν και μπήκε καλύτερα στον αγώνα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 9’ λεπτό ο Αντάμοβιτς με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι οι κυρίαρχοι του αγώνα ωστόσο ήταν σχεδόν αδύνατο να απειλήσουν. Στο 18’ μια κεφαλιά του Μακρίεφ αποκρούστηκε δύσκολα από τον Ντραγκόγεβιτς. Στο 30’ και στο 45’ ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας μάζεψε εύκολα την μπάλα σε σουτ του Ντουντού και του Μακρίεφ αντίστοιχα. Έτσι το ημίχρονο έληξε με την ομάδα του Λιάσου Λουκά να έχει το προβάδισμα.

Ο Πόλιανετς το σκότωσε

Το δεύτερο ημίχρονο παραδόξως ήταν χειρότερο και από το πρώτο αφού είδαμε μόλις δύο φάσεις. Η Σαλαμίνα είχε την κατοχή ωστόσο ήταν εντελώς ανούσια αφού δεν κατάφερε να απειλήσει ούτε και μια φορά την εστία της Καρμιώτισσας. Στο 65’ ο Όρντος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω από καλό σημείο. Η Σαλαμίνα συνέχισε να έχει την κατοχή όμως έβρισκε κλειστούς διαδρόμους. Στο 73’ ο Πάσεκ έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κτύπησε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ. Στο 82’ ο αγώνας καθάρισε αφού ο Όρντος έδωσε πάσα στον Πόλιανετς μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ έκανε το 2-0. Τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα κύλησαν χωρίς τίποτε ουσιαστικό πέραν μιας χαμένης ευκαιρίας από τον Μάτσι στο 89’. Έτσι η Καρμιώτισσα πήρε μεγάλη νίκη που της δίνει αέρα έξι βαθμών από την τελευταία θέση.

Οι εντεκάδες:

Καρμιώτισσα: Ντραγκόγεβιτς, Βοσκανιάν, Οστογιτς, Βαττής (55' Όρντος), Γουίλερ, Μπάρμπαρο (59' Σταύρου), Αντάμοβιτς, Αρότσα, Πόλιανετς, Πάσεκ (90' Χριστοφή), Σάλιακας

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφκσι, Μπεμπέ, Ντουντού (64' Νεάγκου), Μακρίεφ, Κούσουλος, Άντονιτς, Σκοπελίτης, Γκράσι, Τσαμπούρης (37' Μάτσι), Κολοκούδιας (55' Τσούρτσουριτς), Τσίνα