Με ηρωικό Κατσαντώνη το... εξάποντο πάει Πολεμιδια (vid)

Η Καρμιώτισσα με ανατροπή και χατ-τρικ του Κατσαντώνη επικράτησε με 4-1 της Δόξας στην Περιστερώνα και ανέβηκε στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη

Εκκωφαντικό μήνυμα παραμονής! Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για την Καρμιώτισσα που επικράτησε με 4-1 της Δόξας εκτός εδρας με 4-1 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β΄ φάσης στο δεύτερο γκρουπ. Μεγάλος πρωταγωνσιτής του αγώνα ο Κατσαντώνης που με χατ τρικ (61’, 66’ 90+2’) χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του. Για την Δόξα το σκορ άνοιξε ο Ναμπί στο 7΄ λεπτό από την άσπρη βούλα, ενώ ο Ντούμπια Ισοφάρισε στο 52’. Με τη νίκη αυτή η ομάδα των Πολεμιδιών έφτασε τους 23 βαθμούς , ενώ η Δόξα παραμένει στον πάτο με 15.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Δόξα να μπαίνει πιο δυνατά. Μόλις στο 4ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μέσω on field review, μετά από χέρι του Μαλόνε σε εκτέλεση φάουλ της Δόξας.

Ο Ναμπί ευστόχησε από την βούλα στο 7ο λεπτό βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ακολούθως οι δύο ομάδες είχαν τις δίκες τους ευκαιρίες χωρίς ωστόσο κάποια από αυτές να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Η Καρμιώτισσα έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Τσουκαλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όμως ο Βελκόφσκι έκοψε πανω στην γραμμή. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της Δόξας.

Β΄΄ Ημίχρονο

Η Καρμιώτισσα συνέχισε στην επανάληψη όπως ακριβώς τέλειωσε το πρώτο μέρος, θέλοντας να φέρει το παιχνιδι στα ίσα. Κάτι το οποίο κατάφερε στο 52ο λεπτό από σουτ του Ντούμπια.

Έτσι έφερε το παιχνιδι στα ίσα στο ίδιο λεπτό του ημίχρονου οπου άνοιξε το σκορ η Δόξα στο πρώτο μέρος.

Ακολούθως η Δόξα ανέβηκε χάνοντας καποιες ευκαιρίες αλλά καμία από αυτές δεν απείλησε την εστία του Σπόλιαριτς.

Κόντρα στην ροή του αγώνα ο Κατσαντώνης ανέλαβε δράση και με δυο πολύ ωραία σουτ εκτος περιοχής στο 61ο και 66ο λεπτό διαμόρφωσε το 3-1 και χάρισε ένα γερό προβάδισμα για την ομάδα του.

Κάπου εκεί τα πράγματα είχαν κριθεί, εν’ω η Δόξα δε μπορούσε να απειλήσει. Ο Κατσαντώνης πέτυχε το προσωπικό του χατ τρικ στο 92ο λεπτό μέτα από ασίστ του Ψύχα που μόλις είχε μπει στον αγώνα.

Έτσι η Καρμιώτισσα πηρέ μια μεγάλη νίκη με 4-1 κόντρα στην Δόξα.

Δοξα: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς, Τραϊτσέφσκι,(51. Φοφάνα) Ναμπί,(80. Μέσκα) Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Πούριτς, Ασάντε, Χάνι(80. Αλσέους)

Στον πάγκο : Κυριάκου, Φοφάνα, Σαντίκ, Λοϊζίδης, Αντενόν, Αλσέους, Κυριάκου Ε, Κυριάκου Χ, Μέσκα.

Καρμιώτισσα: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Κοβάσεβιτς, Γκραντινάρου, Πάουλαβετς, Ντούμπια, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Ουεσλάτι, Κατσαντώνης, Ρόσι.

Στον πάγκο: Βιολάρης, Άντος, Μελετίου, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Παντελή, Χαραλάμπους, Αγγελή, Ματθαίου, Ψύχας.

Διαιτητής: Μarkovic Momcilo (ΣΕΡΒΙΑ)
VAR: Jovanovic Srdjan (ΣΕΡΒΙΑ)
Σκόρερ: 7. Ναμπί (Π) / 52. Ντούμπια, 61. , 66. 92΄΄. Κατσαντώνης