Με Τζιωνή και Πιέρο... παραμονή

Ακόμη και με δέκα παίκτες η Εθνική μας κέρδισε την Εσθονία με 2-0 και εξασφάλισε την παραμονή της στην Γ' Κατηγορία

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κέρδισε με 2-0 την Εσθονία και εξασφάλισε την παραμονή του στην Γ’ Κατηγορία. Ο Μαρίνος Τζιωνής άνοιξε το σκορ στο 19’ με έναν κεραυνό εκτός περιοχής και ο Πιέρος Σωτηρίου διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 51’ με κοντινό πλασέ. Το συγκρότημα του Νίκου Κωστένογλου αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 48’ μετά από άδικη αποβολή του Ν. Σπόλιαριτς από τον διαιτητή για δήθεν καθυστέρηση.

Η ομάδα μας μπήκε ορεξάτα και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό κατάφερε να καταγράψει την πρώτη της τελική προσπάθεια. Ο Τζιωνής έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ανάγκασε τον Ίγκονεν σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Στα επόμενα λεπτά, οι Εσθονοί είχαν τον έλεγχο της μπάλας αλλά η υπεροχή τους ήταν ανούσια. Η αμυντική γραμμή της ομάδας μας ήταν αρκετά συμπαγής και δεν επέτρεψε στους επιθετικούς της Εσθονίας να βρεθούν σε θέση βολής.

Σε μια φάση αντεπίθεσης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μαρίνο Τζιωνή. Ο Πιέρος βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Ιωάννου, ο τελευταίος έδωσε την πάσα στον Τζιωνή και 20χρονος με έναν κεραυνό έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ακολούθως στα δίκτυα.

Οι Εσθονοί έψαξαν την ισοφάριση αλλά δυσκολεύτηκαν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Νεόφυτου Μιχαήλ. Η πρώτη φάση που δημιούργησαν ήρθε στο 34’ με τον Σινιάφσκι ο οποίος πήρε την κεφαλιά από πλάγια δεξιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα η ομάδα μας να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.

Το δεύτερο ημίχρονο δε ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης αποφάσισε να αποβάλει με δεύτερη κίτρινη τον Ν. Σπόλιαριτς για δήθεν καθυστέρηση σε εκτέλεση φάουλ. Η εν λόγω απόφαση ήταν πολύ άδικη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Τρία λεπτά αργότερα η Εθνική μας κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ. Μετά από λάθος στην άμυνα των Εσθονών ο Τζιωνής έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Παπουλή και αυτός ο σέρβιρε στον Πιέρο Σωτηρίου ο οποίος πλάσαρε ιδανικά.

Όπως ήταν αναμενόμενο οι Εσθονοί έβαλαν αρκετή πίεση και έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τεράστια ευκαιρία να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων στο 65’. Ο Παπουλής δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα από το ύψος της μικρής περιοχής και έχασε μια μοναδική ευκαιρία.

Η Εσθονία έφτασε μια ανάσα από το γκολ με τον Σόργκα ο οποίος από πολύ κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Νεόφυτο Μιχαήλ. Ο τερματοφύλακας της ομάδας μας πραγματοποίησε μια σπουδαία απόκρουση και κράτησε το μηδέν.

Η Εθνική μας άντεξε στην πίεση και πήρε μια σπουδαία νίκη η οποία της εξασφάλισε την παραμονή της στην Γ’ Κατηγορία.

Κύπρος (Κωστένογλου): Μιχαήλ, Παναγιώτου, Χάμπος, Γκόγκιτς, Αντωνίου (83' Κυριάκου), Ν. Σπόλιαριτς, Αρτυματάς, Παπουλής (90' Πίττας), Ιωάννου, Τζιωνής (79' Αβραάμ), Σωτηρίου (79' Χριστοφή)

Εσθονία (Χάμπερλι): Ίγκονεν, Σινιάφσκι (45' Πούρι), Μετς, Κλάβαν, Ταμ, Λούκα (54' Σόργκα), Κρέιντα, Όγιαμα, Βασίλιεφ, Σάπινεν, Άνιερ (45' Ζένιοφ)

Σκόρερ: 19' Τζιωνής, 51' Σωτηρίου / -

Κίτρινες κάρτες: 43' Ν. Σπόλιαριτς / 12' Ταμ, 87' Μετς

Κόκκινες κάρτες: 48' Ν. Σπόλιαριτς / -

Διαιτητής: Αρτούρ Ντίας