«Βυσσινί» το ντέρμπι!

Η ΕΝΠ επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Τάσος Μάρκου»

Μεγάλη νίκη για την Ένωση Νεών Παραλιμνίου που επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας μέσα στο «Τάσος Μάρκου». Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ανώτεροι των «ερυθρολεύκων» και με δύο τέρματα στο Β’ μέρος πήραν το πολυπόθητο τρίποντο που τους ανεβάζει βαθμολογικά. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ρουσιάς 78’ και Ντα Σίλβα 82’.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ένωση που από τα πρώτα λεπτά βγήκε μπροστά με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ.

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία με τον Χριστοφή να κάνει το γυριστό σουτ μέσα στη περιοχή και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα.

Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά συνέχισε να έχει την υπεροχή και «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της στο 17’,  με το συρτό σουτ του Κωνσταντίνου έξω από την περιοχή να καταλήγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, χωρίς να καταφέρουν ωστόσο να απειλήσουν την εστία του Κόστιτς που στα πρώτα 30 λεπτά του παιχνιδιού ήταν απλά θεατής.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με πολλά φάουλ και αρκετές δυνατές μονομαχίες που δεν επέτρεψαν στην αναμέτρηση να πάρει γρήγορο ρυθμό.

Στο 43’ Βαρωσιώτικη ομάδα απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με πρωταγωνιστή τον Σταλόνε που μπήκε στη περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ το οποίος όμως μάζεψε σταθερά ο πορτιέρο των «βυσσινί».

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου σ’ ένα πρώτο μέρος που θα ξεχαστεί γρήγορα για το θέαμα που πρόσφερε.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο Β’ μέρος με την Νέα Σαλαμίνα να θέλει να βγάλει αντίδραση από το κακό Α’ μέρος και την ΕΝΠ να θέλει να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε για τους γηπεδούχους στο 51’ με τον Κωνσταντίνου να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά και τον Κίσσα να μαζεύει σταθερά.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βρουν χώρους να απειλήσουν και την Παραλιμνίτικη ομάδα να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Στο 78’ οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Ρουσιά, μετά από εξαιρετική κομπίνα σε φάουλ έξω από την περιοχή. Αρχικά το γκολ δεν μέτρησε μετά από υπόδειξη οφσάιντ από τον βοηθό, ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR το γκολ του Κύπριου φορ μέτρησε κανονικά.

Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στην ακριβώς επόμενη φάση στο 82’ διπλασίασε το προβάδισμα της! Ο Γεβρέμοβιτς έκανε την παράλληλη πασά από τα αριστερά, με τον Ντα Σίλβα στη συνέχεια να κάνει πλασέ και να στέλνει την μπάλα στη αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κίσσα.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Βαρωσιώτικη ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι η Ένωση πήρε μια σπουδαία δίκαια νίκη.

ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά (74' Μέιρα), Κωνσταντίνου, Βουκσένοβιτς (69' Ρουσίας), Κοτσώνης, Μαυρουδής (74' Βούκσεβιτς), Ντρέσκα (46' Έχμαν), Λαμί (69' Γεβρέμοβιτς).

Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σεργίου, Άδωνη (74' Λέουκο), Κατσικάς, Μιγκελίτο, Μάντζιεκ (57' Καρλίτος), Σταλόνε (57' Σταλόνε), Φράγκος (85' Τσίκο), Τολεμές (74' Ντορεγκάρεϊ), Οφόρι, Φελίπε.

Σκόρερ: 79' Ρουσιάς, 82' Ντα Σίλβα / -

Κίτρινες: 22' Ντιαβαρά, 44' Ντα Σίλβα, 68' Έχμαν / 66' Φράγκος, 77' Καρλίτος

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος