Check in... με Οσέι για οκτάδα

«Ερυθρόλευκη» επικράτηση με 2-1

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε τη πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου, επικρατώντας ως τυπικά φιλοξενούμενη του Ερμή στο «Αμμόχωστος» με 2-1. Τα δύο γκολ των «ερυθρολεύκων» σημείωσε ο Οσέι (25’ και 70’), ενώ για τον Ερμή που τα έχει με τον ευατό του για τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, μείωσε ο Ρουσιάς (89’).

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα που μέχρι το 25 είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κρατούσε περισσότερο μπάλα.

Παρόλα αυτά η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 3’, όταν ο Καϊσερλίδης από πλευράς Ερμή σούταρε από ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Κίσσα.

Στο 8’ είχαμε τη πρώτη καλή στιγμή από πλευράς φιλοξενουμένων, όταν ο Ντανίλο με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω. Στο 19’ ο Ντανίλο με νέα κεφαλιά ανάγκασε τον Καικέ στην πρώτη απόκρουση του αγώνα.

Η υπεροχή των «ερυθρολεύκων» μετουσιώθηκε σε γκολ με τον Οσέι στο 25’ να τρέχει γρήγορα στη πλάτη της άμυνας και αφού εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη έξοδο του Καικέ, μόνος μπροστά από καινή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι ποδοσφαιριστές του Ερμή έβγαλαν αντίδραση και άσκησαν αρκετή πίεση στον αντίπαλο με σκοπό την ισοφάριση.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Ερμή καταγράφηκε στο 33’, όταν ο Παραγκούλκοφ σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και για εκατοστά έστειλε τη μπάλα πάνω από το αριστερό παραθυράκι του Κίσσα.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Παπαθανασίου να πιάνει τη κεφαλιά εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα μόλις έξω.

Επίσης στο 41’, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο στήθος του Χριστοφόρου και παραλίγο να έχουμε αυτογκόλ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κονέ από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω!

Αφού ο Ερμής δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του, το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Ο Ερμής μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να φέρει το ματς στα ίσα και ως εκ τούτου συνέχισε να ασκεί πίεση. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έδωσαν έμφαση στα αμυντικά τους καθήκοντα και προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί με αντεπιθέσεις.

Στο 56’ σημειώθηκε η πρώτη ευκαιρία για τον Ερμή, όταν στο 56΄ο Παπαθανασίου μετά από σέντρα του Λέμος, έκανε τη προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε τη μπάλα έξω.

Η Νέα Σαλαμίνα απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο την εστία του Ερμή με μακρινό σουτ του Κονφέ, το οποίο ανάγκασε τον Καικέ να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στην δεύτερη ευκαιρία που είχαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος, ο Οσέι στο 72' έφυγε στη πλάτη της άμυνας και στο τετ-α-τετ με τον Καικέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Ερμή.

Μετά και το δεύτερο γκολ του Οσέι, οι ποδοσφαιριστές του Ερμή δεν τα έβαλαν κάτω και συνέχισαν να πιέζουν χάνοντας μάλιστα και δοκάρι με τον Κονέ στο 83’. Εν τέλη οι «φτεροπόδαροι» κατάφεραν να μειώσουν με κεφαλιά του Ρουσιά στο 89’.

Το γκολ του Ερμή έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πιστέψουν στην ισοφάριση και να πιέσουν ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα το παιχνίδι τα τελευταία λεπτά να πάρει μια άγρια ομορφιά. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να δημιουργήσει κάποια άλλη ευκαιρία και κατάφεραν να προκριθούν στους «8» του κυπέλλου.

Highlight: Η αδυναμία των παικτών του Ερμή να μετουσιώσουν σε γκολ τις πολλές ευκαιρίες που είχαν.