«Ερυθρόλευκο» buzzer beater με Ντορεγκαράι!

Με γκολ στις καθυστερήσεις η Νέα Σαλαμίνα πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο απέναντι στη Δόξα

Μεγάλη νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα απέναντι στη Δόξα με 1-0 στο «Αμμόχωστος» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

«Χρυσός» σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ο Ντορεγκαράι, ο οποίος στο 94’ λύτρωσε τη Νέα Σαλαμίνα και της χάρισε μία πολύτιμη νίκη.

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο.

Η Δόξα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, καθώς έφτιαξε αρκετές φάσεις, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα ήταν ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο, είχε τον έλεγχο μέσα στο γήπεδο, όμως δεν είχε την ευστοχία που έπρεπε για να πάρει τη νίκη. Η Δόξα σκόραρε στο 54’, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν, όμως αυτή που κατάφερε να σκοράρει ήταν η Νέα Σαλαμίνα και πήρε στο τέλος τους τρεις βαθμούς.

Με αυτή τη νίκη η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 10 βαθμούς και στην 4η θέση.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στο πρώτο μέρος η Δόξα μπήκε πιο δυνατά από τη Νέα Σαλαμίνα και είχε την υπεροχή μέσα στο γήπεδο στα πρώτα 35 λεπτά. Η ομάδα του Σέου πατούσε καλύτερα από την ομάδα του Πουρσαϊτίδη και έψαξε για το γκολ. Η Δόξα κρατούσε μπάλα, περιόρισε τον αντίπαλο και έφτιαξε ευκαιρίες. Στο 11’ χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα μετά, από την εκτέλεση φάουλ, ο Σαντίκ έφυγε πίσω από την άμυνα, απέναντι στον Μελισσά, έκανε το πλασέ, απέκρουσε ο κίπερ και μετά έδιωξαν οι της Σαλαμίνας σε κόρνερ. Στο 16’ χάθηκε νέα ευκαιρία για τη Δόξα, μπαλιά προς το μέρος του Μπένι, απέναντι από τον Μελισσά, έκανε το πλασέ, όμως μάζεψε ο κίπερ. Στο 29’ η Δόξα βρήκε ακόμη μία ευκαιρία με τον Μπένι, απέναντι στον Μελισσά να στέλνει την μπάλα έξω.

Από εκεί και πέρα μετά το 35’ η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε και ισορρόπησε το παιχνίδι, χάνοντας και αυτή μεγάλη ευκαιρία στο 38’ με τον Κλίμοβιτς σε θέση βολής να κάνει το σουτ, όμως ο Σισκόφσκι είπε «όχι» και το σουτ του Κουμουρή στο 43’ πέρασε λίγο έξω. Στο 44’ η Δόξα απάντησε στις ευκαιρίες της Σαλαμίνας, με τον Ασαμόα από κοντά να μην μπορεί να σκοράρει και να φεύγει η μπάλα έξω.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά ήταν η Νέα Σαλαμίνα, η οποία ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά στην επανάληψη και έψαξε το γκολ, χάνοντας ευκαιρίες, καθώς απείλησε κυρίως με μακρινά σουτ, χωρίς κάποιο να καταλήγει στα δίχτυα. Η Δόξα κόντρα στη ροή του αγώνα σε μία αντεπίθεση στο 54’ σκόραρε με τον Σόπτσικ, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Από εκεί και πέρα η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να πιέζει και να πατά καλύτερα, ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε προβάδισμα στο σκορ. Η εικόνα του β’ ημιχρόνου ήταν εντελώς διαφορετική με τη Δόξα, να οπισθοχωρεί αρκετά και να παίζει ουσιαστικά για να κρατήσει το μηδέν και με αντεπιθέσεις να φτάσει σε κάποιο γκολ.

Όμως η Νέα Σαλαμίνα είχε κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους της, χωρίς να απειληθεί και ιδιαίτερα, ασκώντας πίεση για το γκολ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβηκαν και οι δύο ομάδες για να φτάσουν στο γκολ. Όμως η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που κατάφερε να το πετύχει. Στο 94’ έγινε μπαλιά στην περιοχή της Δόξας, ο Ντορεγκαράι, έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε σε ένα καθοριστικό σημείο, μόλις ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί η πεντάλεπτη καθυστέρηση, έτσι η Δόξα δεν είχε χρόνο να αντιδράσει και η ομάδα του Πουρσαϊτίδη επέστρεψες στις νίκες, παίρνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Εντεκάδες:

Νέα Σαλαμίνα: Mελισσάς, Σεργίου, Άδωνη, Μάντζεκ, Κατσικάς, Κουμουρής (87΄Φράγκος) Κλίμοβιτς (46΄Φελίπε) Καρλίτος (78΄Μιγκελίτο) Μποτεάκ (73΄Τσίκο) Τολεμές (78΄Ντορεγκαράι) Οφόρι

Στον πάγκο: Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Φελίπε, Τσίκο, Σταλόνε, Φράγκος, Νικολάου, Ντορεγκαράι, Λεουκο, Μαργκάσα, Φιάκας, Μιγκελίτο

Δόξα: Σισκόφσκι, Μπένι (78΄Ιωσηφίδης) Κέρλα, Ίλιτς, Σαντίκ, Ασαμόα (66΄Τιτζιανί) Κοβάσεβις, Καραμανώλης, Βαγιέχο, Στυλιανού, Σόπτσικ (86΄Κάργκμπο)

Σκόρερ: 94' Ντορεγκαράι/

Κίτρινες κάρτες: Τολεμές, Μποτεάκ/ Κέρλα, Στυλιανού