Εθνικός Άχνας - Νέα Σαλαμίνα 2-0: Απόλυτα αποτελεσματικός!

Ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο από το 50 μέχρι το 60 ήταν αρκετό για τους «μπλε». Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη δεν ήταν σε καλή βραδιά.

Ο Εθνικός είναι εδώ, καθώς παραμένει αήττητος. Η ομάδα του Εγκωμίτη έκανε ένα μεστό παιχνίδι και με 2 όμορφα γκολ πήρε το πολύτιμο τρίποντο. Κακή εμφάνιση από τους «κόκκινους».

Α' ημίχρονο:

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά. Με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να διαβάσει η μία την άλλη. Όσο περνούσε ο χρόνο ο Εθνικός είχε την κατοχή της μπάλας, με καλύτερη κυκλοφορία και στο 16’ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία. Η αρχική τακτική προσέγγιση του Σάββα Πουρσαϊτίδη ήταν κυρίως αμυντική, καθώς η Νέα Σαλαμίνα έδωσε γήπεδο στους μπλε και προσπαθούσε να βγει στην κόντρα. Στο 29’ ο Κίνγκλεϊ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία μετά την μπαλιά του Ελουντού. Θα λέγαμε ότι οι δύο ομάδες είχαν από ένα 15λεπτο. Από το 30’ και μετά το παιχνίδι έγινε λίγο πιο κλειστό με στενά μαρκαρίσματα χωρίς κάποια μεγάλη φάση. Μοιρασμένο εν ολίγοις το ‘Α ημίχρονο με τις δύο ομάδες να απαριθμούν από 4 τελικές προσπάθειες.

Β’ ημίχρονο:

Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 49’ για την Νέα Σαλαμίνα με το βολέ του Κωστή. Το δεκάλεπτο από το 50 μέχρι το 60 ήταν και το καθοριστικό για το παιχνίδι. Ο Εθνικός κυριολεχτικά έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Αρχικά στο 51’ ο MVP των μπλε Μιγκελίτο σκόραρε με εξαιρετικό βολ πλανέ από το ύψος της περιοχής ανοίγοντας τον δίχτυ του σκορ. Στο 57’ ο Βεσελόφσκι δεν απέκρουσε σωστά την μπάλα στο σουτ του Κονέ και το 2-0 ήταν γεγονός. Απ’ εκεί και πέρα όλα πήραν τον δρόμο τους. Η Σαλαμίνα δεν αντέδρασε ποτέ, ενώ ο Εθνικός στο δεκάλεπτο 70-80 ήταν αρκετά αποτελεσματικός. Από το 80 και μετά το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Εθνικός Άχνας: Φυσικά ο Μιγκελίτο ήταν αυτός που ξεχώρισε καθώς με δικό του τέρμα άνοιξε ο δρόμος προς τη νίκη.

Νέα Σαλαμίνα: Ο Κωστή προσπάθησε και το πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Εθνικός Άχνας: Μετά από μια μεγάλη νίκη δεν μπορείς να βάλεις κάποιο ποδοσφαιριστή εδώ.

Νέα Σαλαμίνα: Πολλά ατομικά λάθη από όλη την ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και θα πρέπει να δουλέψει ο Σάββας Πουρσαϊτίδης αρκετά στη διακοπή. Σε μια τέτοια ήττα η ευθύνη μοιράζεται σε όλους.

Ενδεκάδες

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Μιγκελίτο, Κουντόβιακ, Μαρκόφσκι, Κοστόφσκι, Κυπριανού, Παπαγεωργίου, Κονέ

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σέζαρ, Νουρ, Μαριάνοβιτς, Κίνγκσλεϊ, Κωστή, Λαμπότ, Χριστοφόρου, Τιστέλ, Κορέια, Ελουντού

Σκόρερς: 51' Μιγκελίτο , 57' Βεσελόφκσκι