Νέα Σαλαμίνα-Ολυμπιακός 0-0: Δίκαιη «ερυθρόλευκη» πρόκριση!

Με δεύτερη ισοπαλία, η Νέα Σαλαμίνα προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου

Η Νέα Σαλαμίνα πέρασε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου, μετά την δεύτερη της ισοπαλία κόντρα στην ομάδα του Ολυμπιακού με 0-0 στον δεύτερο αγώνα για την φάση των 16 του Κυπέλλου. Στον επόμενο γύρο, θα αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ. Προσπάθησε ο Ολυμπιακός, όμως δεν τα κατάφερε και στρέφεται στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.

Ο αγώνας στη Λάρνακα ξεκίνησε σε αναγνωριστικούς ρυθμούς. Στο 9’, οι γηπεδούχοι του Σάββα Πουρσαϊτίδη είχαν την πρώτη ευκαιρία στο ματς. Ο Κούσουλος έδωσε την κάθετη πάσα στον Μακρίεφ, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως ο Χίντι έσωσε σωτήρια. Το παιχνίδι, στη συνέχεια, κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα ποιοτικά, με τον Ολυμπιακό να έχει μια καλή ευκαιρία στο 19’. Ο Τριμπό έκανε το πλασέ λίγο εκτός περιοχής, όμως βρήκε τον Βεσελόφσκι σε πλήρη ετοιμότητα. Στο 23’, ο Μακρίεφ έδωσε στον Τιάγκο, ο οποίος έκανε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Ίσλι Χίντι ήταν έτοιμος και απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του. Στο 43’, ο Πόλιανετς έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, το οποίο απομάκρυνε με δυσκολία ο Χίντι σε κόρνερ. Το 0-0 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου σ’ ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι στο Da Noi Αμμόχωστος Επιστροφή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 59’, ο Παπαδόπουλος είχε ένα σουτ που έφυγε λίγο άουτ εκτός περιοχής. Ο αγώνας στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου του ημιχρόνου ήταν πολύ μέτριος ποιοτικά με ελάχιστες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Σε μια από αυτές, η Νέα Σαλαμίνα λίγο έλειψε να προηγηθεί πρώτη στο 78’. Ο Τιάγκο έδωσε στον Ελουντού, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 85’, ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανάγκασε τον Χίντι σε δύσκολη απόκρουση στο πλασέ που επιχείρησε εντός περιοχής.

Έτσι, η Νέα Σαλαμίνα πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Μιντίκκης, Καρώ, Κορέια, Τιάγκο, Κούσουλος, Νταμάχου, Πόλιανετς (70' Ελουντού), Νουρ (59' Παπαδόπουλος), Μακρίεφ (77' Καρλάο)

Ολυμπιακός: Χίντι, Πουγιούκκας, Πολυκάρπου (67' Αυλωνίτης), Τόρες (56' Καπαρτής), Κάστρο, Βαλικάεφ, Παντελή (76' Πολίτσι), Σεραφείμ, Χριστοφίδης, Ζιαμπάρης, Τριμπό

Νεα Σαλαμίνα: Τελευταία Ενημέρωση