«Σκούπισε» την ΑΕΛ και καλπάζει για εξάδα

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε τη νίκη και μείωσε τη διαφορά από την πρώτη εξάδα στον πόντο

Ασταμάτητη η Νέα Σαλαμίνα καλπάζει για εξάδα! Η ομάδα του Σάββα Πουρσαΐτίδη μπήκε φορτσάτα στην αναμέτρηση και εκμεταλλευομένη τις ευκαιρίες της στο Α’ μέρος, επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ και μείωσε στον πόντο τη διαφορά από την έκτη θέση. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Ντορεγκαράι 05’ και Ντάτκοβιτς 20’.

Φουριόζα ξεκίνησε το παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα που από τα πρώτα λεπτά βγήκε μπροστά και έβαλε πίεση στην ΑΕΛ.

Στο 5ο λεπτό ο ρεφ της αναμέτρησης υπέδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Τζάλμα, μετά από υπόδειξη του VAR. Ο Ντορεγκαράι ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας στην αντίθετη πλευρά τον Ολιβέιρα και βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Η ομάδα του Πουρσαΐτίδη συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 20ο λεπτό διπλασίασε το προβάδισμα της με τον Ντάτκοβιτς που πήδηξε πιο ψηλά από όλους στο κόρνερ και με μια καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Στη συνέχεια ο ρυθμός της αναμέτρησης κόπασε με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Μελίσσα.

Στο 43’ η ομάδα της Λεμεσού απείλησε για πρώτη φορά με ένα σουτ του Παπαφώτη από το ύψος της περιοχής, που όμως πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ελλαδίτη πορτιέρο της Νέας Σαλαμίνας.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Βαρωσιώτικη ομάδα να έχει ένα γερό προβάδισμα.

Με στόχο να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα ξεκίνησε την επανάληψη η ΑΕΛ που βγήκε μπροστά και πίεσε τον αντίπαλο.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του Β’ μέρους, η ομάδα του Γιανέφσκι έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία για να μειώσει! Ο Τζάλμα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από πολύ πλάγια με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στο κάθετο, ενώ στην επαναφορά ο Κοντινέλα πήρε την κεφαλιά με τον Άδωνη να διώχνει πάνω στην γραμμή!

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 57’ με τον Μάντζεκ να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής που όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Ολιβέιρα ο οποίος μάζεψε σταθερά.

Στο 72ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού απείλησε εκ νέου, με τον Μπεραχίνο να γυρίζει μέσα στη περιοχή, να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Βαρωσιώτικη ομάδα κλείστηκε καλά στο δικό της μισό και δεν επέτρεψε στην ΑΕΛ να απειλήσει περεταίρω την εστία του Μελίσσα.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» ήραν το τρίποντο μειώνοντας την διαφορά από την έκτη θέση στον πόντο!

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο (89' Φελίπε), Μάντζεκ (80' Μιγκελίτο), Σαλάλιχ (66' Τιάγκο), Καρλίτος (80' Μαργκάσα ), Ντορεγκαράι (66' Τολεμές), Οφόρι, Ντιακιτέ.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Τεσέιρα, Νταβόρ, Παπαφώτης, Παντελή, Σιλβέστρος (63' Τσέρνιχ), Μιλιντσεάνου (91' Κολιάς), Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Κοντινέλα (63' Μπεραχίνο), Σις.

Σκόρερ: 5' Ντορεγκαράι, 20' Ντάτκοβιτς / -

Κίτρινες: 34' Άδωνη, 38' Μάντζεκ / 26' Σις, 54' Παντελή, 69' Μπιλοβάρ

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Κώστα Ροβέρτος