Τι Κωνσταντινούπολη... τι Παραλίμνι

Η ΕΝΠ πήρε τον βαθμό από τη Νέα Σαλαμίνα, αν και έχανε με 0-3 στο ημίχρονο!

Παιχνίδι που θύμισε την μεγάλη ανατροπή της Λίβερπουλ επί της Μίλαν στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ το 2005, διεξήχθη στο Παραλίμνι. Η ΕΝΠ πήρε τον βαθμό στο τέλος επί της Νέας Σαλαμίνας, η οποία κέρδιζε στο ημίχρονο με 0-3!

Κυριάκου, Φελίπε και Ουντότζι τα γκολ των γηπεδούχων, χατ τρικ ο Βάγκνερ για τους φιλοξενούμενους. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, αφού οι Μπάλαζιτς και Κονφέ πήραν από μια κόκκινη κάρτα. Στους 35 βαθμούς η Νέα Σαλαμίνα, στους 29 η ΕΝΠ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι στο Παραλίμνι ξεκίνησε με γκολ και αριθμητικό πλεονέκτημα για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μπάλαζιτς ανέτρεψε τον Βάγκνερ εντός περιοχής και ο Γιώργος Νικολάου του έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα, ως ο τελευταίος παίκτης. Ο Βάγκνερ ευστόχησε στο πέναλτι, πετυχαίνοντας το 14ο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για το 0-1! Ο Τσέχος πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 32', όταν δέχθηκε την κάθετη πάσα και με ψύχραιμο πλασέ σημείωσε το 0-2. Ο ίδιος πέτυχε χατ τρικ στο 37', με ψύχραιμο πλασέ από πολύ κοντά, έπειτα από εντυπωσιακή ενέργειά του. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου στο «Τάσος Μάρκου».

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ομάδα του Παραλιμνίου να μειώνει με κοντινό πλασέ του Ανδρέα Κυριάκου από πολύ κοντά, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Νέας Σαλαμίνας. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 58', όταν ο Κονφέ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Λουσέρο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Οσέι μπήκε στην περιοχή, έπιασε το σουτ, όμως ο Γκατσέφσκι απέκρουσε με διπλή προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι μείωσαν περαιτέρω το σκορ, όταν ο Φελίπε με άψογο τελείωμα εντός της αντίπαλης περιοχής σημείωσε το 2-3. Ο Ενγκού, μάλιστα, λίγο αργότερα είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν η προβολή του από πολύ καλή θέση πέρασε μόλις άουτ! Εν τέλει, η ομάδα του Παραλιμνίου ισοφάρισε με εντυπωσιακό γκολ του Ουντότζι, με σουτ εκτός περιοχής στο 87'!

Αναλυτικά, οι συνθέσεις:

ΕΝΠ (Σωτήρης Αντωνίου):  Γκατσέφσκι, Μπαρμπόζα (67' Ουντότζι), Μπάλαζιτς, Κυριάκου, Κοτσώνης (30' Ίρεπ), Μπάρνι (66' Ενγκού), Φελίπε, Λουσέρο (84΄ Γκαντό), Ντένινγκ (46' Μουλαζίμης), Μαρκόφσκι, Θεοδώρου

Νέα Σαλαμίνα (Κωνσταντίνος Μηνά): Bεσελόφσκι, Σεργίου (73' Παύλου), Καμισοκό, Ανδρέου, Βαρέλα (54' Ντουβεντρού), Βάγκνερ (79' Ντανίλο), Οσέι (79' Μουστιβάρ), Τσουκαλάς, Νικολάου, Χριστοφόρου, Κονφέ

Σκόρερ: 51' Κυριάκου, 69' Φελίπε, 87' Ουντότζι / 13' Βάγκνερ (πέν.), 32' Βάγκνερ, 37' Βάγκνερ

Κίτρινες: Ντένινγκ, Ουντότζι/ Σεργίου

Κόκκινες: 12΄ Μπάλαζιτς/ 58' Κονφέ

Διαιτησία: Γιώργος Νικολάου (Πέτρος Πέτρου, Μιχάλης Μαρίνου)