Κούσουλος - Μπασιρού: Το 3-1-0 δείχνει το δρόμο

Η επιρροή του… ντουέτου σε αριθμούς

Την περασμένη Παρασκευή στο «Αντ. Παπαδόπουλος» η Ομόνοια γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, σε παιχνίδι στο οποίο παρουσίασε το κακό της πρόσωπο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή δέχθηκε μεγάλη πίεση, αρκετές φάσεις και δύο γκολ, ενώ από την πλευρά της δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Αρμπολέδα παρά μόνο στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι.

Τα γκολ των Καστέλ (65’) και Κορέια (91’) ήταν τα πρώτα που δέχθηκαν οι «πράσινοι» μετά από τρεις αγώνες (συνολικά 340 λεπτά ανέπαφης εστίας) και, καθόλου τυχαία, τα δέχθηκε στο πρώτο παιχνίδι που «έσπασε» το δίδυμο Κούσουλο-Μπασιρού στη μεσαία γραμμή.

Μετά από μήνες αλλαγών και πειραματισμών, με τον Σοφρώνη Αυγουστή να χρησιμοποιεί οχτώ διαφορετικά δίδυμα από το ξεκίνημα της σεζόν, στα τρία ντέρμπι που προηγήθηκαν του αγώνα στο «Παπαδόπουλος» καθιέρωσε τους δύο μέσους και τα αποτελέσματα ήταν τέτοια που δεν επέτρεψαν στον τεχνικό της Ομόνοιας να σκεφτεί να τους αλλάξει. Κούσουλος και Μπασιρού έπαιξαν μαζί σε τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος και μάλιστα ήταν όλα ντέρμπι, με συνολικό απολογισμό τρεις νίκες, μια ισοπαλία και συντελεστή τερμάτων 6-1!

Για πρώτη φορά ο Σωφρόνης χρησιμοποίησε το συγκεκριμένο δίδυμο στο ντέρμπι αιωνίων της 3ης αγωνιστικής, όπου το «τριφύλλι» επικράτησε 2-1 (σ.σ. εκείνη το ματς αποβλήθηκε ο Μπασιρού) και το επανάφερε πέντε αγωνιστικές αργότερα, στη νίκη επί τα Πάφου με 2-0, και το κράτησε και στα παιχνίδια με ΑΕΚ (0-0) και Απόλλωνα (2-0).