«Άνθισε τριφύλλι»... στην Πάφο

Η Ομόνοια πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής, κερδίζοντας την Πάφος F.C. με 2-0

Η Ομόνοια κέρδισε με 2-0 με την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης»,  στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ουσιαστικά οι «πράσινοι» καθάρισαν σε ένα πεντάλεπτο, με τον Μπέζους να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι στο 11’ και τον Σεμέδο να γράφει το 2-0 στο 16’.

Στη συνέχεια το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή κράτησε με σχετική ευκολία το υπέρ του προβάδισμα με την Πάφο να μη μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εσ΄τια του «τριφυλλιού».

Αυτό ήταν και το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο της Ομόνοιας σε ντέρμπι φέτος, που την κρατά σε επαφή με την κορυφή (-2) με 15 βαθμούς, ενώ η Πάφος παραμένει στους 14.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγώνα με στόχο να κρατήσουν μπάλα και με ηρεμία να χτίσουν το παιχνίδι τους. Έτσι στα πρώτα στάδια του μάτς πέρα από ένα συρτό σουτ του Κακουλλής που μάζεψε ο Ίβουσιτς δεν είχαμε κάτι αξιόλογο.

Η λύση για τους «πράσινους» ήρθε στο 11ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ σφυρίχτηκε πέναλτι μετά από χέρι του Ναμ. Ο Ουκρανός ήταν εύστοχος από τα ένδεκα βήματα και έτσι άνοιξε το σκορ για το «τριφύλλι».

Στο 16ο λεπτό η Ομόνοια σκόραρε και δέυτερο γκολ με τον Σεμέδο. Ο εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι έφυγε στην πλάτη της άμυνας και μετά από ασίστ του Κακουλλή πλάσαρε εύστοχα, πληγώνοντας την πρώην ομάδα του.

Ακολούθως η Πάφος επιχείρησε να βάλει πίεση στην Ομόνοια, με τους «γαλάζιους» όμως να μη μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά. Από την πλευρά τους οι «πράσινοι» προσπαθούν να γίνουν επικίνδυνοι με αντεπιθέσεις και να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα των επιθετικών τους.

Το σύνολο του Καρσέδο έγινε επικίνδυνο κυρίως με κάποιες σέντρε του Μανγκά, με την μεγαλύτερη ευκαιρία να έρχεται στο 45ο λεπτό μετά από ωραίο αμκρινό σουτ του Μπότσκαϊ, με τον Φαμπιάνο να διώχνει εντυπωσιακά.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δέυτερο μέρος η Πάφος έβαλε πίεση έτσι ώστε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, ωστόσο η Ομόνοια στεκόταν καλά αμυντικά και έκλεινε όλους τους διαδρόμους.

Το σύνολο του Καρσέδο προσπάθησε να γίνει δημιουργικό, αλλά δε μπρούσε να διασπάσει την «πράσινη» άμυνα, ενώ όποτε είχε την ευακιρία να τελείωσει φάση ήταν άστοχο.

Η Ομόνοια δεν κλείστηκε πίσω και επιχείρησε να γίνει απειλητική τόσο μέσα από αντεπιθέσεις αλλά και από οργανωμένες προσπάθειες.

Ακολούθως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση μέχρι το 65ο λεπτό. Το «τριφύλλι» που είχε και το ζητούμενο παρέμεινε συγκεντρωμένο και δεν επέτρεψε στην Πάφο να γίνει επικίνδυνη.

Το σύνολο του Καρσέδο επιχείρησε να πλαγιοκωπήσει σε αρκετές περιπτώσεις, όμως η λύση δεν ήρθε ποτέ. Έτσι οι «πράσινοι» έφυγαν από την Πα΄φο με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που τους ανεβάζει τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Πάφος: Ίβουσιτς, Ικόκο, Ρους, Κβίντα, Μπότσκαι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι, Τάνκοβιτς, Μάνγκα, Ζάιρο.

Στον πάγκο: Τζοσίποβιτς, Γκολντάρ, Μπρούνο, Νταβό, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τβουμασί, Πελάτζιο, Ταβάρες, Πέπε

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σεμέδο, Κακουλλής, Λέτσιακς, Μπασιρού, Σίμιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπέζους.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Ψάλτης, Λανγκ, Μίλετιτς, Σιπριάνο, Φράνσον, Χαραλάμπους, Αλιούμ, Λοΐζου,Ζαχαρίου, Προκοπίου, Ανσαριφάρντ.

Σκόρερ: -/11' Μπέζους,16' Σεμέδο

Κίτρινες: 73' Πελάτζιο/43' Μπέζους, 76' Φαμπιάνο