Δευτέρα, Τρίτη… διπλάρα με Τιάγκο!

Σε ένα ματς που χρειάστηκαν δυο μέρες για να ολοκληρωθεί, η Νέα Σαλαμίνα πήρε σπουδαίο διπλό απέναντι στην Ομόνοια

Μεγάλο «διπλό» για την Νέα Σαλαμίνα που πήρε την νίκη επικρατώντας της Ομόνοιας με 0-1 στο ΓΣΠ. Σε ένα παιχνίδι που χρειάστηκαν δύο ημέρες για να ολοκληρωθεί, η ομάδα του Σάββα Πουρσαΐτίδη κράτησε με αυτοθυσία το υπέρ της προβάδισμα που πήρε από το χθεσινό γκολ του Τιάγκο στο 49’ και έτσι πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Παρ’ όλο που η Ομόνοια είχε την κατοχή, η Νέα Σαλαμίνα βρήκε τις ευκαιρίες της οι οποίες θα μπορούσαν να καταλήξουν σε γκολ.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ήταν για τη Βαρωσιώτικη στο 8’ με ένα άστοχο σουτ του Μάντζεκ.

Στη συνέχεια η Ομόνοια ανέβασε στροφές και δημιούργησε τρεις συνεχόμενες ευκαιρίες. Στο 10’ ο Λανγκ έκανε το σουτ αλλά ήταν αδύναμο. Στο 14’ ο Γιούστε με κεφαλιά μετά από κόρνερ ανάγκασε τον Μελισσά σε εξαιρετική απόκρουση. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Χαραλάμπους επιχείρησε να απειλήσει με μακρινό σουτ αλλά και πάλι ο κίπερ των φιλοξενούμενων πραγματοποίησε μια σπουδαία απόκρουση.

Η Νέα Σαλαμίνα έδωσε χώρο στην Ομόνοια ωστόσο όταν έβγαινε μπροστά ανέβαζε αρκετούς παίκτες και δημιουργούσε αρκετές προϋποθέσει. Στο 24’ ο Μάντζεκ έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Ουζόχο με τρομερή απόκρουση κράτησε το μηδέν για τους «πράσινους».

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των «ερυθρόλευκων» και γι’ αυτό προσπαθούσαν να απειλήσουν με σουτ εκτός περιοχής.

Ο Κασάμα επιχείρησε να απειλήσει με ένα πλασέ στο 30’ αλλά δεν βρήκε στόχο. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Λέτσιακς έπιασε ένα δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής με τον Μελισσά να απογειώνεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πολύ δυνατά και πίεσε την Ομόνοια. Στο 48’ ο Φελίπε με ένα φανταστικό σουτ ανάγκασε τον Ουζόχο σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Στο επόμενο λεπτό η Βαρωσιώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Τιάγκο. Η άμυνα των «πρασίνων» βρέθηκε σε αδράνεια και ο Βραζιλιάνος τιμώρησε την πρώην του ομάδα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να ισοφαρίσουν και στο 55’ έχασαν κλασική ευκαιρία με τον Ζαχαρίου ο οποίος απέναντι από τον Μελισσά δεν βρήκε στόχο.

Γύρω στο 60’ η βροχόπτωση στο ΓΣΠ έγινε πολύ έντονη με αποτέλεσμα ο αγωνιστικός χώρος να δυσκολεύει την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών.

Στο 67’ ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια και περίπου ένα 15λεπτο μετά αποφάσισε να διακόψει οριστικά το παιχνίδι το οποίο βάσει καταστατικού θα συνεχιστεί αύριο.

Επανέναρξη 67’ (18/10)

Με σκοπό να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα η Ομόνοια ξεκίνησε την επανέναρξη του αγώνα.

Στο 69’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη φάση με τον Χούπερ να εκμεταλλεύεται τις κόντρες μέσα στη περιοχή, να κάνει το σουτ και τον Μελισσά να αποκρούει ενστικτωδώς.

Η ομάδα του Νιλ Λένον συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν απείλησε περεταίρω την εστία του Ελλαδίτη πορτιέρο.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ομάδα του Σάββα Πουρσαΐτίδη κλείστηκε καλά στο δικό της μισό και έτσι πανηγύρισε ένα «ιδιαίτερο» τρίποντο!

Ομόνοια (Λένον): Ουζόχο, Μάθιους, Λανγκ, Γιούστε, Λέτσιακς (89' Κίτσος), Χαραλάμπους, Κασάμα (89' Μπάρκερ), Μπεζούς (54' Παπουλής), Μπρούνο, Ζαχαρίου (78' Λοΐζου), Ανσαριφάρντ (54' Χούπερ)

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Μάντζεκ (63' Μαρκάσα), Καρλίτος, Μιγκελίτο (40' Τιάγκο), Φελίπε (90' Ντάτκοβιτς), Οφόρι, Κουμουρής (63' Κλίμοβιτς), Ντορεγκαράι(90' Τολεμές).

Σκόρερ: - / 49' Τιάγκο

Κίτρινες κάρτες: 21' Κασάμα / 17' Καρλίτος, 45+1' Μάντζεκ, 60' Κουμούρης

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κυριάκος Αθανασίου

VAR: Μάριος Χριστοφόρου