Δυνατή «σφαλιάρα» μετά τη Γάνδη

Η Ομόνοια έπεσε θύμα έκπληξης από τον νεοφώτιστο Ακρίτα

Έκανε την έκπληξη ο Ακρίτας ο οποίος επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας και πήρε το πρώτο του τρίποντο στη μεγάλη κατηγορία. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευτήκαν την υπεροχή τους στο Α’ μέρος, σκόραραν ένα γρήγορο γκολ και κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη και να πάρουν μια ιστορική νίκη. Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Δημοσθένους 6’.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι στη Πάφο ο Ακρίτας ο οποίος από τα πρώτα λεπτά βγήκε μπροστά και πίεσε την Ομόνοια.

Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, μόλις στη πρώτη τους επίσκεψη στη περιοχή του Ουζόχο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Άμπραχαμ να κάνει το σουτ έξω από τη περιοχή και τον Δημοσθένους να βάζει το πόδι του με αποτέλεσμα η μπάλα να αλλάξει πορεία και να καταλήξει στα δίκτυα.

Στο 18’ οι «πράσινοι» απειλήσαν με το μακρινό συρτό σουτ του Μπρούνο το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Περντρέου.

Η ομάδα της Χλώρακας συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και στο 28’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σέχιτς να μπαίνει στη περιοχή από τα αριστερά, να αδειάζει τον Λέτσιακς και να κάνει το σουτ με τον Ουζόχο να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο ακριβός επόμενο λεπτό το συγκρότημα του Μπαντία απείλησε ξανά, με τον Πική να εκμεταλλεύεται την κακή έξοδο του Ουζόχο, να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική μεριά των δικτύων.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν σημαντικά την εστία του Περντρέου. Έτσι ο Ακρίτας πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο σκορ και την ομάδα του Νιλ Λένον να καλείται να αντιδράσει.

Με ανεβασμένο ρυθμό ξεκίνησε το Β ’μέρος η Ομόνοια που πίεσε τον Ακρίτα με στόχο να φέρει στα ίσα το παιχνίδι.

Οι «πράσινοι» έχασαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία στην επανάληψη στο 52’ με τον Ζαχαρίου να επιχειρεί το μακρινό σουτ και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Περντρέου.

Το συγκρότημα του Νιλ Λένον στο αμέσως επόμενο λεπτό «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες του με τον Λέτσιακς να φεύγει στη πλάτη της άμυνας, να κάνει την παράλληλη πάσα και τον Μπάρκερ να μην μπορεί να βρει στόχο.

Ακολούθως ο Ακρίτας ισορρόπησε το παιχνίδι, βγήκε μπροστά και έχασε καλή φάση με το μακρινό σουτ του Πική να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Ουζόχο.

Στο 77’ το «τριφύλλι» απάντησε στην ευκαιρία του Ακρίτα με τον Μάταβζ να κάνει το διαγώνιο σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Περντρέου.

Στο επόμενο λεπτό τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την ομάδα του Νιλ Λένον με τον Κασαμά (ο οποιος έκανε ντεμπούτο περνώντας στον αγωνιστικό χώρο στο ξεκίνημα του Β’ μέρους) να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήνει την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ακρίτας (Μπαντία): Περντρέου, Αμπουραχίμι (85' Αμπουραχίμι), Γκόνι, Άμπραχαμ, Δημοσθένους (67' Βαράντα), Γκουτιέρεζ, Σέχιτς, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πική (74' Αμπντουσαλάμοφ), Μασάδο.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Ουζόχο, Λέτσιακς, Μάθιους, Λανγκ, Παναγιώτου, Χαραλάμπους (46' Κασαμά), Μπασιρού (68' Μάταβζ), Μπάρκερ, Μπρούνο (68' Παπουλής), Μπεζούς (68' Μιξ), Κακουλλής (16' Ζαχαρίου).

Σκόρερ: 6' Δημοσθένους / -

Κίτρινες: 62' Εράσο, 78' Περντρέου / 47' Μάθιους, 63' Κασαμά

Κόκκινες: - / 78' Κασαμά, 88' Παναγιώτου

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης