Κίτρινες, κόκκινες… «πράσινο»

Το έκανε ροντέο ο Ιταλός, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους παίκτες και τους προπονητές

Ματσάρα στο ΓΣΠ με νικητή την Ομόνοια. Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, τρία γκολ, τέσσερις κόκκινες (δύο για κάθε ομάδα), χαμένο πέναλτι και τέλος νικητή τους «πράσινους», που επικράτησαν με 2-1 του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» της φετινής σεζόν. Πρωταγωνιστής βέβαια ήταν και ο Ιταλός διαιτητής που έδειχνε με ευκολία κίτρινες και κόκκινες κάρτες. Η Ομόνοια στη γενική εικόνα του αγώνα ήταν καλύτερη από τους «γαλαζοκίτρινους». Παρόλα αυτά η ομάδα του Σα Πίντο είχε την ευκαιρία να προηγηθεί, όμως στο 7’ ο Εφραίμ έχασε πέναλτι, για να σκοράρει μετά από τέσσερα λεπτά ο Κακουλλής. Η ομάδα του Αυγουστή παρά το γεγονός ότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 22’ μέχρι το 38’, κατάφερε στο εν λόγο λεπτό να κάνει το 2-0 με τον Σίμιτς. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Εφραίμ στο 43’, όμως στο 45+6’ έμεινε και αυτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντάλσιο. Στο δεύτερο μέρος είχαμε ένα παιχνίδι με ένταση αλλά χωρίς γκολ. Δέχθηκαν ξανά από μία κόκκινη οι δύο ομάδες, πρώτα ο Τσεμπάκ στο 61’ και μετά ο Σίμιτς στο 67’. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και έτσι η Ομόνοια πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο. Στους εφτά βαθμούς οι «πράσινοι», στους τρεις το ΑΠΟΕΛ.

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά είχαμε καλό ρυθμό στο ματς με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές και οι δύο ομάδες έδειξαν θέληση να παίξουν ποδόσφαιρο.

Μόλις στο 5ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι, μετά από πάσα του Εφραίμ στον Τομανέ από αριστερά, πήγε να περάσει τον Φαμπιάνο, ο Βραζιλιάνος κίπερ ανέτρεψε τον φορ του ΑΠΟΕΛ και ο ρεφ έδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 7ο λεπτό ο Εφραίμ, όμως έστειλε την μπάλα έξω, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ομόνοια στην πρώτη της απειλή στην εστία του Μπέλετς έφτασε στο γκολ. Στο 11’ μετά από εκτέλεση φάουλ-κομπίνα έγινε η πάσα από τον Μπέζους στον Κακουλλή εντός περιοχής και αυτός από πλάγια θέση αριστερά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ.

Εκεί που η Ομόνοια έδειχνε να πατά καλύτερα στο 21’ σημειώθηκε αρνητική εξέλιξη για τους «πράσινους», με τον Μπασιρού να κάνει ένα δυνατό φάουλ στον Σαρφό, πατώντας τον στο πόδι και έτσι ο ρέφ του έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η Ομόνοια παρά το γεγονός ότι έπαιζε με δέκα παίκτες, έλεγχε το παιχνίδι και έψαξε το δεύτερο γκολ, πράγμα που κατάφερε στο 38’ μετά από ωραία πάσα του Κακουλλή από αριστερά, ο Σίμιτς με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αντιδράσει άμεσα μετά από πέντε λεπτά. Στο 43’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν σε 2-1.

Στις καθυστερήσεις το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ισοφαρίσει, καθώς κρατούσε μπάλα, όμως στο 45+6’ ο Ντάλσιο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα για φάουλ που έκανε και άφησε και τον ΑΠΟΕΛ με 10.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους δεν υπήρξε άλλη εξέλιξη έτσι η Ομόνοια πήγε στα αποδυτήρια με το 2-1 υπέρ της.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε καλύτερα, κρατώντας μπάλα με σκοπό να κυκλοφορήσει και να ελέγξει το παιχνίδι.

Το ΑΠΟΕΛ παρουσίασε δυσκολία στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και στο κράτημα της μπάλας, κάτι που φαινόταν στο παιχνίδι, καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει με ευκολία τον αντίπαλο.

Μάλιστα η Ομόνοια ήταν η ομάδα που κρατούσε την μπάλα και έπαιρνε το παιχνίδι εκεί που ήθελε. Στο 61’ σημειώθηκε ακόμη μία αρνητική εξέλιξη για τον ΑΠΟΕΛ, καθώς ο Τσεμπάκ δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε δύο λεπτά και αποβλήθηκε, αφήνοντας το ΑΠΟΕΛ με εννέα.

Εφτά λεπτά έμεινε και η Ομόνοια με εννέα παίκτες με τον Σίμιτς να δέχεται και αυτός δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Μαρκίνιος.

Η ομάδα του Αυγουστή στο 70’ απείλησε την εστία του Μπέλετς με σέντρα σουτ του Μάθιους, όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Μπέλετς.

Στα τελευταία 15 λεπτά ανέβασε ρυθμούς και το ΑΠΟΕΛ, χάνοντας καλή φάση στο 82’ όμως το σουτ του Φετφατζίδη πέρασε λίγο έξω από την εστία του Φαμπιάνο.

Η ομάδα του Σα Πίντο απείλησε εκ νέου στο 88’ με μαμκρινό σουτ του Σούσιτς, όμως έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

Στο 90+3’ η Ομόνοια έχασε καλή ευκαιρία με τον Κασάμα μέσα στην περιοχή να μην μπορεί να βρει καλά την μπάλα για να κάνει το σουτ, μετά από μπαλιά του Ζαχαρίου.

Μέχρι το 90+10' δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση και έτσι η Ομόνοια πήρε ένα σημαντικό τρίποντο πριν τη διακοπή που την ανέβασε στους εφτά βαθμούς. Προβληματισμός στον ΑΠΟΕΛ για όλα που έμεινε στους τρεις βαθμούς με αγώνα λιγότερο.

Εντεκάδες:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλής, Μπασιρού, Σίμιτς, Λανγκ, Κούσουλος, Μίλετις, Μπέζους

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Κασάμ, Λοίζου, Φράνσον, Λέζιακς, Ανσαριφάρτ, Ζαχαρίου, Αντρέου, Χαραλάμπους, Παντελή

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Εφραίμ, Τσεπάκ, Σούσιτς, Τομανέ, Σαρφό, Ντογκαλά, Ντάλσιο

Στον πάγκο: Xριστοδούλου, Καραμανώλης, Φαουάζ, Κβιλιτάια, Θεοδώρου, Σατσιάς, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Βρόντης

Σκόρερ: 11' Κακουλλής, 38' Σίμιτς/ 43' Εφραίμ

Κίτρινες Κάρτες: Κούσουλος, Ανσαριφάρντ, Χαραλάμπους / Πέτροβιτς, Ζέφτε, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Κβιλιτάια, Μαρκίνιος

Κόκκινες Κάρτες: 21' Μπασιρού, 67' Σίμιτς (2η κίτρινη) / 45+6' Ντάλσιο (2η κίτρινη), 61' Τσεμπάκ (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Aureliano Gianluca