Με... χίλια ζόρια η Ομόνοια

Μπεζούς και Φαμπιάνο γλίτωσαν από νέα γκέλα την ομάδα της Λευκωσίας, η οποία πραγματοποίησε άλλη μια μέτρια εμφάνιση

Ζορίστηκε η Ομόνοια από τον Οθέλλο μέσα στο ΓΣΠ, όμως κατάφερε να κερδίσει με 1-0 με «χρυσό» γκολ του Μπεζούς στο 63’. Οι «πράσινοι» δεν είχαν την καλύτερη εμφάνιση και κινδύνεψαν σε κάποια σημεία στο παιχνίδι, με τον Φαμπίανο να δηλώνει παρών και να κρατά την ομάδα του στο ματς. Ο Μπεζούς με ένα ωραίο σουτ στο 63’ κατάφερε να σκοράρει και να χαρίσει το τρίποντο στην Ομόνοια. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Τσέτιλ Ρέιχνταλ ανέβηκε στους 49 βαθμούς και στην 4η θέση, ο Οθέλλος έμεινε στην προτελευταία θέση με 15 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα ο ρυθμός ήταν πολύ καλός με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο εστίες. Η Ομόνοια μπήκε δυνατά προσπαθώντας να πετύχει γκολ, όπως και ο Οθέλλος.

Στο 3’ και στο 5’ δημιουργηθήκαν προϋποθέσεις για τους «πράσινους» με τον Κακουλλή, όμως δεν βγήκε κάτι, ενώ στο 7ο λεπτό ο Οθέλλος απείλησε με το σουτ του Μπραμπίλια να κοντράρει κάπου και να φεύγει κόρνερ.

Στο 9’ χάθηκε τεράστια φάση για την Ομόνοια, σουτ του Χαραλάμπους, απέκρουσε ο Ταουντούλ ασταθώς, ο Κακουλλής από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Ένα λεπτό μετά απείλησε και ο Οθέλλος με τον Σανγκαρέ που βγήκε απέναντι από τον Φαμπιάνο, έκανε το πλασέ η μπάλα έξω, σηκώθηκε η σημαιούλα, όμως δεν ήταν οφσάιντ, αν έμπαινε γκολ θα μετρούσε.

Η Ομόνοια ένα λεπτό μετά στο 11’ έχασε νέα φάση με τον Στεπίνσκι, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως ο Ταουντούλ αντέδρασε σωστά, διώχνοντας την μπάλα.

Η ομάδα του Ρέιχνταλ στη συνέχεια του αγώνα πατούσε καλύτερα και έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο 25’ και στο 26’, με τον Σεμέδο να κάνει το σουτ, η μπάλα έφυγε έξω και μετά ο Στεπίνσκι έκανε σουτ εκτός περιοχής, ο Ταουντούλ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια μπορεί η Ομόνοια να κρατούσε κατοχή, όμως ο Οθέλλος αμύνθηκε πολύ σωστά περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο απ’ το να απειλήσει.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι δεν είχε και πολύ καλό ρυθμό, με την Ομόνοια να δυσκολεύεται να απειλήσει την εστία του Οθέλλου ιδιαίτερα και ουσιαστικά. Στο 50’ έγινε ένα σουτ του Κακουλλή η μπάλα έξω.

Στη συνέχεια ο Οθέλλος έχασε δύο ευκαιρίες με δύο σουτ στο 53’ και στο 57’ από τους Μπραμπίλια και Σταμούλλη, με τον Φαμπιάνο και τις δύο φορές να διώχνει σε κόρνερ.

Η Ομόνοια δυσκολευόταν να απειλήσει, όμως ο Μπεζούς σε μία στιγμή στο 63’ πήρε την μπάλα στο ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ταουντούλ για να γράψει το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια η Ομόνοια δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα πέραν από ένα δοκάρι από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Χαραλάμπους στο 72'.  Σε αντίθεση ο Οθέλλος προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει. Στο 85’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την ομάδα της Αθηαίνου, με τον Ράμος να πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Τρία λεπτά μετά χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο με γύρισμα του Ναρντίνι, ο Σλάβικ από κοντά την προβολή η μπάλα έξω.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και η Ομόνοια κράτησε τη νίκη με χίλια ζόρια.

Εντεκάδες:

Ομόνοια: Φαμπιάνο,Κουλιμπαλί, Σεμέδο, Κακουλλής (60' Αλιούμ), Στεπίνσκι (77' Μπάκιτς), Λανγκ (46' Λέζιακς), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Μπεζούς.

Στον πάγκο: Παπαστυλιάνου, Κελεπέσιης, Σιπριάνο, Κασάμα, Φράνσον, Χαμάς, Ανδρέου, Παντελή, Αμού.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Μπραμπίγια (77' Ράμος), Ναρντίνι, Σανγκαρέ, Κατσιατής (75' Σλάβικ), Καστάνας, Χατζηπασχάλης (83' Γιάνσεν), Ανάνγκ, Πιχ (77' Κόπας), Κορίνους.

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλούρη, Κυριάκου, Μαισουράντζε, Ζαμάνης, Μιτσής, Ιωάννου.

Σκόρερ: 63' Μπεζούς/