Να περάσει ο επόμενος

Με μεστή έως και θεαματική εμφάνιση, η βελτιωμένη Ομόνοια «κατάπιε» τους Αζέρους και περιμένει τον επόμενο

Μεγάλη νίκη με 4-1 πέτυχε η Ομόνοια κόντρα στην Καμπάλα μέσα στο ΓΣΠ για τον επαναληπτικό μεταξύ τους αγώνα της β’ προκριματικής φάσης του Κόνφερενς Λιγκ και μαζί με το 3-2 του πρώτου ματς, προκρίθηκε στον επόμενο γύρο με το συνολικό 7-3. Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από τον αντίπαλο και πήραν μια δίκαιη νίκη-πρόκριση, περιμένοντας τον επόμενο αντίπαλο που θα προκύψει από το ζευγάρι Μίντιλαντ-Προγκρές. Τα γκολ για την ομάδα του Αυγουστή σημείωσαν οι Μπέζους (4’, 30’ πεν.), Λανγκ (39)’ και Κουλιμπαλί (58’), ενώ για τους Αζέρους βρήκε δίχτυα ο Ισαΐαχ (55’).

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι. Μόλις στο 3’ πήγε να απειλήσει με τον Κακουλλή, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα οι «πράσινοι» κατάφεραν να πετύχουν το γρήγορο γκολ που ήθελαν με τον Μπεζούς. Ο Λέζιακς έκανε την μπαλιά, ο Ουκρανός έπιασε την κεφαλιά, απέκρουσε ο κίπερ, όμως στην επαναφορά έκανε το 1-0 για την Ομόνοια.

Στη συνέχεια η Καμπάλα στο 9’ προσπάθησε να απαντήσει στο γκολ της Ομόνοιας, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια πατούσε καλύτερα μέσα στο γήπεδο και έδειχνε αρκετά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις με τις κάθετες μπαλιές να περνούν προς τον Κακουλλή, όμως ο Κύπριος φορ πιάστηκε αρκετές φορές σε θέση οφσάιντ.

Στο 25’ η Ομόνοια απείλησε με μακρινό σουτ του Λοΐζου, όμως ο κίπερ έπεσε και μάζεψε. Δύο λεπτά μετά η ομάδα του Αυγουστή έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της και πάλι με τον Λοΐζου. Ο Σεμέδο έφυγε στην κόντρα, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, γύρισε στον Λοΐζου και αυτός από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πολιορκούν την εστία της Καμπάλα και στο 28’ ο Κακουλλής έφυγε στην πλάτη, πήγε να περάσει τον κίπερ, αυτός τον ανέτρεψε και ο ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα. Στο 30’ την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπέζους, στέλνοντας την μπάλα δεξιά και τον κίπερ αριστερά για να διπλασιάσει τα τέρματα του ιδίου και της Ομόνοιας.

Στο 37’ η Καμπάλα πήγε να βγάλει αντίδραση με ένα πλάγιο σουτ, όμως ο Φαμπιάνο δεν ανησύχησε, καθώς η μπάλα πέρασε έξω.

Δύο λεπτά μετά η Ομόνοια στο 39’ κατάφερε να φτάσει και σε τρίτο γκολ, με τον Λανγκ, ο οποίος έπιασε το ριμπάουντ μετά την κεφαλιά του Κουλιμπαλί και από κοντά έγραψε το 3-0 για την ομάδα του.

Έτσι η Ομόνοια πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 3-0.

Β’ μέρος

Στο δεύτερο μέρος και πάλι η Ομόνοια μπήκε δυνατά με σκοπό να απειλήσει και να μην δείξει σημάδια χαλάρωσης.

Στο 48’ ο Κακουλλής πήρε μπάλα πλάγια στην περιοχή, έκανε το πλασέ, απέκρουσε ο κίπερ και στη συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί. Ένα λεπτό αργότερα ο Κακουλλής βρήκε δίχτυα αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, καθώς ήταν σε αντικανονική θέση.

Και εκεί που η Ομόνοια είχε τον έλεγχο του ματς, η Καμπάλα με ένα μακρινό σουτ κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο 55’ με τον Ισαΐαχ να νικά τον Φαμπιάνο.

Τρία λεπτά μετά η ομάδα του Αυγουστή απάντησε στο γκολ των Αζέρων, μετά από κόρνερ, έγινε η κομπίνα και ο Κουλιμπαλί από κοντά έκανε το 4-1.

Στη συνέχεια η Ομόνοια έλεγχε πλήρως το παιχνίδι, χάνοντας καλές ευκαιρίες με Λέζιακς στο 64’ και Σίμιτς στο 72’ όμως τα σουτ τους έφυγαν έξω. Στο τελευταία δεκάλεπτο χάθηκαν ακόμη δύο ευκαιρίες με τον Ανσαριφάρντ να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί με την Ομόνοια, να είναι σοβαρή να περιορίζει τον αντίπαλο και κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος το υπέρ της 4-1.

Έτσι οι «πράσινοι» μετά το 3-2 εκτός έδρας και το 4-1 εντός, με συνολικό σκορ 7-3 προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κόνφερενς Λιγκ.

Εντεκάδες:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Λανγκ, Λέτσιακς, Κασάμα, Μπασιρού, Μπεζούς, Λοϊζου, Σεμέδο, Κακουλλής.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Σιπριάνο, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Σίμιτς, Κούσουλος, Μίλετιτς, Ανδρέου, Χαραλάμπους, Κυριακίδης, Χρίστου.

Καμπάλα: Atangana, Qırtımov, Lucas Áfrico, Safarov, Allach, Hani, Ιskandarov, Musayev, Abbasov, Khalaila, Ιsaiah.

Στον πάγκο οι: Azizov (GK), Sultanov (GK), Hushanov (GK), Hüseynli, Abramov, Aliyev, Akakpo, Bakhshali, Aouacheria, Khudaverdiyev, Mursalov, Aghalarov

Διαιτητής: Adam Ladebäck

Σκόρερ: 4', 30' (Πεν.) Μπεζούς, 39' Λανγκ, 58' Κουλιμπαλί/55' Ιsaiah