Ολυμπιακός-Ομόνοια 2-0: Χάλασε τη συνταγή ο Μακέλι

Δύσκολα πια τα δεδομένα για τους «πράσινους»

Κάθισε όντως πίσω, δίνοντας χώρο, πιέστηκε, σε κάποιες φάσεις φάνηκε τυχερή, σε κάποιες άλλες χρειάστηκε ο Φαμπιάνο, δεν είχε όντως πολλές ευκαιρίες για να επιτεθεί δημιουργώντας λίγες φάσεις, αλλά η συνταγή του Μπεργκ να μειώσει όσο γίνεται την επικινδυνότητα που έχει ο Ολυμπιακός Πειραιώς μες στο Καραϊσκάκη δούλεψε όσο γίνεται καλύτερα.

Και μέχρι το 70ο λεπτό, όλα πήγαιναν πρίμα αφού οι ερυθρόλευκοι ναι μεν πίεζαν αλλά πέραν δύο κλασσικών ευκαιριών δεν απείλησαν ιδιαίτερα την άμυνα του τριφυλλιού. Μέχρι δηλαδή που ο Ολλανδός διαιτητής, Ντάνι Μακέλι σε μια μονομαχία Ραντζέλοβιτς- Λέζιακς, υπέδειξε ως πέναλτι το χέρι του Τσέχου, ο οποίος όπως ξεκάθαρα δείχνει τηλεοπτικά η επανάληψη κρατιέται από το χέρι μ’ αποτέλεσμα να πέσει χάμω και να αγγίξει τη μπάλα.

Η συγκεκριμένη φάση αποδείχθηκε πια η πλέον καθοριστική για την πρώτη κόντρα των δύο ομάδων, αφού έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με το πέναλτι του Βαλμπουενά ενώ το δεύτερο γκολ που σκόραραν οι ερυθρόλευκοι, τους δίνει ακόμη ισχυρότερο προβάδισμα στην κουβέντα για πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λίγκ.

Η Ομόνοια από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξε τις προθέσεις της να αμυνθεί και να μην επιτρέψει στους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού να απειλήσουν την εστία του Φαμπιάνο. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου κράταγε μπάλα και ασκούσε ασφυκτική πίεση στους παίκτες της Ομόνοιας.

Μάλιστα οι ποδοσφαιριστές του Μαρτίνς προσπαθούσαν να απειλήσουν από όλες τις πλευρές, τόσο από το κέντρο όσο και από τα δύο φτερά. Ο Πορτογάλος τεχνικός βλέποντας την ομάδα του να δυσκολεύεται να απειλήσει άλλαζε τα φτερά του μετακινώντας τους Βαλμπουενά και Μασούρα πότε δεξιά και πότε αριστερά.

Παρά την πολύ καλή άμυνα από πλευράς των ποδοσφαιριστών της Ομόνοιας, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να εκδηλώσουν τρεις καλές ευκαιρίες. Η πρώτη σημειώθηκε στο 24’ όταν ο Καμαρά έκανε ένα δυνατό μακρινό σουτ, αναγκάζοντας τον Φαμπιάνο να απομακρύνει με δυσκολία. Ο Χασάν στο 36’ μετά από σέντρα του Βαλμπουενά έπιασε τη κεφαλιά εντός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από την εστία του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα. Η τρίτη ευκαιρία του ολυμπιακού σημειώθηκε στο 44’ όταν ο Φορτούνης ανενόχλητος μέσα στη περιοχή έκανε το σουτ, το οποίο όμως ήταν άστοχο.

Η πρώτη τελική για την Ομόνοια καταγράφηκε στο 45+1’ όταν ο Μποτεάκ έκλεψε από τον Μπα, έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Σα.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε από εκεί που έμεινε το πρώτο ημίχρονο, αφού οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού συνέχισαν να κρατάνε μπάλα, ενώ της Ομόνοιας συνέχισαν να μην τους επιτρέπουν να βρουν κενούς χώρους. Επίσης, το χρονικό διάστημα 50-55’ η Ομόνοια προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Σα, χάνοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία με τον Ντούρις (πέρασε στη θέση του Σενέ) στο 51’. Ο Λέζιακς έδωσε στον Σλοβάκο, που εντός περιοχής έκανε το σουτ, το οποίο όμως κατέληξε έξω.
Καθοριστικές αποδείχθηκαν οι αλλαγές που έκανε ο Μαρτίνς στο 58, αφού ο Πορτογάλος έβγαλε έξω τους Φορτούνη και Μασούρα, περνώντας στο γήπεδο τους Αραμπί και Ραντζέλοβιτς.

Με την είσοδο του Μαροκινού επιθετικού, ο Μαρτίνς άλλαξε τον σχηματισμό του σε 4-4-2. Στην κορυφή ήταν οι Αραμπί και Χασάν, ενώ στα δύο άκρα της επίθεσης ήταν οι Βαλμπουενά και Ραντζέλοβιτς.

Ο Σέρβος ποδοσφαιριστής έδωσε στον Ολυμπιακό ταχύτητα και γενικά ήταν πολύ απειλητικός. Το γκολ που έκανε τη διαφορά ήρθε στο 69’ όταν ο διαιτητής καταλόγισε χέρι του Λέζιακς μέσα στη περιοχή. Ο Βαλμπουενά ήταν εύστοχος και άνοιξε το σκορ. Η επαναληπτική προβολή δεν δικαιώνει τον Ολυμπιακό αφού δείχνει να έγινε επιθετικό φάουλ από τον Ραντζέλοβιτς πάνω στον Λέζιακς παρά πέναλτι.

Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατάνε μπάλα, ψάχνοντας και δεύτερο γκολ. Προτού σκοράρει ο Αραμπί, ο Μαροκινός απείλησε με κεφαλιά στο 79’, ενώ ο Βαλμπουενά παραλίγο να σκοράρει δεύτερο προσωπικό γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Και τις δύο φορές ο Φαμπιάνο απόκρουσε εντυπωσιακά. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Αραμπί στο 90+2’ με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Με αυτά τα δεδομένα η υπόθεση πρόκριση για την Ομόνοια κρίνεται αρκετά δύσκολη.