Ομόνοια: Ατρόμητη…

H προχθεσινή ισοπαλία της Ομόνοιας απέναντι στον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας, εξέπληξε κάποιες κατηγορίες ανθρώπων.

Τους Ελλαδίτες αθλητικούς συντάκτες που δεν έχουν ούτε καν την υποτυπώδη γνώση για τα του Κυπριακού ποδοσφαίρου εκτός αν έχουν κάνει κανένα φεγγάρι εδώ, πολλούς Ελλαδίτες φίλαθλους που ούτε αυτοί έχουν γνώση των πραγμάτων, ( αν ο φίλαθλος δεν έχει γνώση δεν τρέχει κάτι αλλά αν πρόκειται για τον αθλητικό συντάκτη αυτό είτε αμέλεια λέγεται, είτε αδιαφορία, είτε υποτίμηση), και όσους φίλαθλους στην Κύπρο παρακολουθούν ποδόσφαιρο χωρίς να παρατηρούν.

Αυτό που έκανε προχθές η Ομόνοια είναι αυτό που κάνει από τα μέσα Αυγούστου. Από τον πρώτο της Ευρωπαϊκό αγώνα που έγινε στο Ερεβάν στις πλαίσιο του Α’ προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λινγκ. Τίποτα διαφορετικό από αυτό.

Ατρόμητη, οπλισμένη με ποιότητα και αυτοπεποίθηση, ο ρθώνει το ανάστημά της στο κάθε γήπεδο και διακηρύσσει στους πάντες ότι «δεν φοβάται».

Νίκη (1-0) πρόκριση επί της Αραράτ μέσα στο Ερεβάν μετά από παράταση, νίκη (2-0) πρόκριση επί της Λέγκια μέσα στην Πολωνία μετά από παράταση, πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λινγκ στο ΓΣΠ μετά από παράταση (ξανά) και πέναλτι αυτήν τη φορά (4-2, κ.α. παράταση 1-1) επί του Ερυθρού Αστέρα ήττα (0-2) από Ολυμπιακό στο πρώτο ματς στο Φάληρο με το πρώτο γκολ από πέναλτι-φάντασμα στο 69΄ισοπαλια (0-0) στο ΓΣΠ, στο δεύτερο ματς και μεταπήδηση σε όμιλο του Γιουρόπα Λινγκ .

Αρα τα σημάδια ήταν εμφανέστατα και τα πεπραγμένα στη Σαλονίκη αποτέλεσαν τη φυσιολογική συνέχεια.

Το επόμενο ματς ; Στις 29.10.20, με αντίπαλο τη PSV Αϊντχόφεν.