Ομόνοια - Ερυθρός Αστέρας 1-1 (4-2 πεν.): Της το χρώσταγε ο Θεός

Τεράστια πρόκριση για τους πράσινους που γράφουν ιστορία

Είναι γεγονός! Η Ομόνοια θα βρίσκεται στη χειρότερη στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, παίρνοντας μια παλικαρίσια πρόκριση απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα στα πέναλτι.

Οι πράσινοι, με πρωταγωνιστή τον Φαμπιάνο που πήρε δυο πέναλτι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Σέρβων στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2 και να πάρουν πίσω το αίμα τους από την τελευταία αναμέτρηση των δυο ομάδων, όπου είχε γίνει τι αντίθετο.

Άνοιξε το σκορ η Ομόνοια με τον Λούφτνερ, ενώ απάντησαν οι Σέρβοι με τον Ίβανιτς. Το παιχνίδι πήγε μέχρι τη ψυχοφθόρο διαδικασία των πεναλτι με τους Φατσινέλι και Ντέγκενεκ να αστοχούν και την Ομόνοια να παίρνει μια ονειρική πρόκιρση.

Ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι δυο ομάδες, έδωσαν τεράστια έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία, ούτως ώστε να μην κινδυνέψουν. Οι ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες ήταν πολύ λιγοστές, με την ομάδα του Ερυθρού Αστέρα, να έχει το πάνω χέρι στη δημιουργία επικίνδυνων ευκαιριών. Οι Σέρβοι ήταν αυτοί που προσπάθησαν να δημιουργήσουν πρόβλημα μπροστά από την εστία του Φαμπιάνο, κυρίως με μακρινά σουτ, ωστόσο είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο Φαμπιάνο και άμυνα, έδιωχναν την μπάλα. Η Ομόνοια, ευτύχισε να σκοράρει με τον Λούφντερ στο 31’ της αναμέτρησης. Οι πράσινοι, σε μια επίθεση διαρκείας με τρία κόρνερ στη σειρά από τον Γκόμεθ, κατάφεραν εν τέλει στο τρίτο να νικήσουν τον Μπόριαν. Ο κήπερ των Σέρβων, απομάκρυνε λάθος, με την μπάλα να κοντράρει στο κεφάλι του Λούφτνερ και να καταλήγει στα δίκτυα των Σέρβων. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Ερυθρού Αστέρα, ανέβασε στροφές και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Ίβανιτς στο 45’. Ο μέσος της ομάδας του Ντέγιαν Στάνκοβιτς, νίκησε όλη την άμυνα της Ομόνοιας στον αέρα και με δυνατή κεφαλιά, έβαλε ξανά το παιχνίδι από το μηδέν.

Με το ίδιο σκηνικό ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι η ομάδα που κρατούσε την μπάλα και δημιουργούσε ευκαιρίες. Στο 47’ ο Κατάϊ, με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή προσπάθησε να νικήσει τον Φαμπιάνο, με τον Βραζιλιάνο να δηλώνει έτοιμος και να απομακρύνει την μπάλα. Ο Κατάϊ και πάλι προσπάθησε να νικήσει τον Φαμπιάνο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 54’ με τον Φαμπιάνο να απομακρύνει με υπερένταση την μπάλα. Οι πράσινοι, ξεκίνησαν να ανεβαίνουν μετά και το 60’. Συγκεκριμένα στο 62’, η μπάλα στρώθηκε στον Γκόμες, με την μπάλα να περνά εκατοστά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ερυθρού. Οι πράσινοι, έφτασαν πολύ κοντά στο να πάρουν αέρα στο σκορ αλλά ο Μπόριαν, πραγματοποίησε μια εξωπραγματική επέμβαση για να κρατήσει το παιχνίδι στην ισοπαλία. Ο Μποτεάκ στο 67’, έπιασε ένα γεμάτο σουτ μέσα από την περιοχή με τον αρχηγό του Ερυθρού Αστέρα, να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση για την ομάδα του. Αν και έδωσαν αρκετές δυνάμεις στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος για να οδηγηθούν στην παράταση.

Α’ ημίχρονο παράτασης

Στο πρώτο ημίχρονο της ημίωρης παράτασης, οι δυο προπονητές, προσπάθησαν να αλλάξουν μερικά πράγματα βάζοντας ξεκούραστα πνευμόνια στον αγωνιστικό χώρο. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε συνεχώς προς τις δυο εστίες, ωστόσο η κούραση που έβγαλαν οι δυο ομάδες, δεν τις βοήθησε για να δημιουργήσουν προϋποθέσεις. Αποτέλεσμα, να μην δούμε κάποια αξιόλογη επίθεση ή τελική ευκαιρία μπροστά από τις δυο εστίες.

Β’ ημίχρονο παράτασης

Μια απ’ τα ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης. Άγχος, πίεση και με την κούραση να έχει κυριεύσει τους ποδοσφαιριστές, ότι και να είχαν σχεδιάσει οι δυο προπονητές, πήγε στον κάλαθο. Ο Ερυθρός, είχε μια καλή στιγμή με τον Γκάβριτς στο 112’, όπου πήρε την μπάλα από τον άξονα και προσπάθησε να νικήσει τον Φαμπιάνο με ένα φαλτσαριστό σουτ. Η μπάλα, πέρασε εκατοστά από το δοκάρι του κήπερ των πρασίνων. Από εκεί και πέρα, τίποτα το ιδιαίτερο με τους ποδοσφαιριστές να το παίρνουν μέχρι τα πέναλτι.