Ομόνοια στους «4», ξέρανε τον ΑΠΟΕΛ στο 97’!

Έσπασε την κατάρα κερδίζοντας τον αιώνιο μετά από δυο χρόνια

Τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου για την Ομόνοια που επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 2-0. Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 12’ με τον Ανσαριφάρντ ενώ το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Μπεζούς με πέναλτι στο 90+7’. Ο ΑΠΟΕΛ έχασε κραυγαλέες ευκαιρίες ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν εκτός κυπέλλου και επικεντρώνονται πλέον στο πρωτάθλημα.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά γρήγορος από τα πρώτα λεπτά χωρίς ωστόσο να υπάρχουν καλές φάσεις. Η Ομόνοια είχε την κατοχή καθώς ήθελε να βρει ένα γρήγορο γκολ.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 12’ με ωραία κεφαλιά του Ανσαριφάρντ μετά από μπαλιά του Μάθιους. Η συγκεκριμένη φάση έφερε έντονες αντιδράσεις από τον ΑΠΟΕΛ, καθώς οι «γαλαζοκίτρινοι» διαμαρτυρήθηκαν για μη τήρηση του fair play αφού ο Μαρκίνιος βρισκόταν στο έδαφος από την προηγούμενη φάση.΄

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των «πρασίνων». Οι ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού» πήγαιναν πολύ πιο αποφασιστικά στις μονομαχίες και είχαν περισσότερο πάθος.

Πέραν από το γκολ του Ανσαριφάρντ δεν υπήρξαν κάποιες άλλες φάσεις εκτός από μερικές ακίνδυνες προϋποθέσεις.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να πιέσει την Ομόνοια από τα πρώτα λεπτά στην επανάληψη. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν την κατοχή ωστόσο δυσκολεύονταν να βρουν ανοικτούς χώρους. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και περίμενε να χτυπήσει στην κόντρα.

Χαρακτηριστική φάση στο 63’ όταν μετά από κόρνερ του ΑΠΟΕΛ, ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε στην περιοχή των «γαλαζοκιτρίνων» και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Μπέλετς σε δύσκολη απόκρουση.

Ο Ιρανός έχασε άλλη μια ευκαιρία στο 67’. Ο φορ της Ομόνοιας με μακρινή εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν διπλή κλασική ευκαιρία στο 69’. Αρχικά ο Φαμπιάνο απέκρουσε θεαματικά το πλασέ του Μακέντα. Στη συνέχεια της φάσης ο Σαρφό μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ορμητικός σε εκείνο το διάστημα και έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Κβιλιτάια. Ο Γεωργιανός κατέβασε με το στήθος μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 90+6’ η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Ντβάλι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπεζούς ο οποίος ήταν εύστοχος. Το 0-2 ήταν και το τελικό σκορ με τους «πράσινους» να παίρνουν την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Ντβάλι, Κρέσπο, Γουίλερ (46' Σούσιτς), Κοσταντίνοφ, Νταουσβίλι (46' Σαρφό), Μαρκίνιος (55' Κβιλιτάια), Βιγιαφάνιες, Μακέντα, Ντάλσιο

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Παναγιώτου, Κίτσος, Μπασιρού (71' Χαραλάμπους), Κούσουλος, Παπουλής (79' Ζαχαρίου), Λοΐζου, Ανσαριφάρντ (71' Κακουλλής), Μπεσεντίν (79' Μπεζούς)

Σκόρερ: - / 12' Ανσαριφάρντ, 90+7' Μπεζούς

Κίτρινες κάρτες: 42' Νταουσβίλι, 50' Κοσταντίνοφ / 19' Κούσουλος, 39' Μπεσεντίν

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Matteo Marchetti

VAR: Luigi Nasca