Ομόνοια – Νέα Σαλαμίνα 2-0: Άρεσε και φορτσάρει για τα ντέρμπι

Έκανε το δυο στα δυο μετά από τέσσερα χρόνια!

Η Ομόνοια πήρε την εύκολη και άνετη νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας με 2-0 για την δεύτερη αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος.

Μια Ομόνοια από τα.. παλιά στο πρώτο ημίχρονο «μάγεψε» στο γήπεδο φιλοδωρώντας την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη όπου με την παρουσία της πρέπει να νιώθει και τυχερή που δέχτηκε μόνο δυο τέρματα.

Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν διαφορετικά με την Νέα Σαλαμίνα να γίνεται πιο επικίνδυνη και να ψάχνει το τέρμα που θα της έδινε την ευκαιρία να μπει στο παιχνίδι χωρίς όμως να καταφέρει να βρει την μεγάλη και σπουδαία ευκαιρία για να επιστρέψει.

Σκόρερ για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ οι Μαυρίας και Ντάρμπισαϊαρ όπου διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Αξίζει να τονίσουμε πως η Ομόνοια του πρώτου ημίχρονου μπορεί να φτάσει αρκετά ψηλά φέτος φτάνει να γίνει σωστή και μεθοδευμένη δουλειά.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε κατά κράτος στην Ομόνοια. Οι «πράσινοι» έλεγχαν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και ήταν η ομάδα που ήταν επιθετική και προκαλούσε συνεχώς ρήγματα στην άμυνα του Βεσελόφκσι. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι και για καλή της τύχη ήταν μόνο 2 τέρματα πίσω στο σκορ. Η πρώτη φάση στην αναμέτρηση άνηκε στην Νέα Σαλαμίνα με ένα σουτ του Σίμπσον μακριά από την περιοχή με την μπάλα να περνά έξω. Η Ομόνοια απάντησε με τον Εζρά που πάτησε περιοχή από πλάγια αριστερά κάνοντας το σουτ με τον Βεσελόφκσι να αποκρούει την μπάλα. Στο 11ο λεπτό ο Τιάγκο έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά εκατοστά από τα δοκάρια της Νέας Σαλαμίνας. Στο 14ο λεπτό ο Κίνγκσλεϊ να κάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Ουζόχο. Στο 24ο λεπτό οι «πράσινοι» έκρυψαν την μπάλα με τους Μποτεάκ και Μαυρία να κάνουν το 1-2. Ο τελευταίος πλάσαρε τον Βεσελόφκσι από το ύψος του πέναλτι ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Στο 29ο λεπτό ο Μποτεάκ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή πιάνοντας ένα εξαιρετικό σουτ με τον Βεσελόφκσι να αποκρούει με δυσκολία την μπάλα. Στο 32ο λεπτό η ομάδα του Μπεργκ κέρδισε κόρνερ από τα δεξιά με τον Γκόμεθ να κάνει συστημένη σέντρα στο κεφάλι του Ντάρμπισαϊαρ. Ο Άγγλος φορ έπιασε μια εξαιρετική κεφαλιά νικώντας για δεύτερη φορά τον ανήμπορο να αντιδράσει Βεσελόφκσι. Στο 35ο λεπτό ο Μποτεάκ πάτησε περιοχή, γύρισε στον Γκόμεθ όπου αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Η Ομόνοια έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα με τον Μποτεακ να κάνει το σουτ και την μπάλα να τραντάζει στο δεξί δοκάρι του Βεσελόφκσι και να περνά έξω.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο όπως φαίνεται η Ομόνοια ήταν η ομάδα που είχε τις περισσότερες φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία. Δίκαια βρισκόταν μπροστά στο σκορ αφού θα μπορούσε να σκοράρει και περισσότερα τέρματα.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλύτερη στην επανάληψη σε σχέση με το πρόσωπο που παρουσίασε στο πρώτο μέρος. Η αλλαγή του Τίνστελ βοήθησε πολύ την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη αφού από τα πόδια του βρήκε αρκετές προσπάθειες για να δημιουργήσει προϋπόθεση για τέρμα. Στο 53ο λεπτό ο Μαριάνοβιτς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του με τον Ουζόχο να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Στο 68ο λεπτό και πάλι με τον Τίνστελ, η Νέα Σαλαμίνα που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Ουζόχο. Στο 85ο λεπτό ο Σιαθάς έκανε την σέντρα από τα δεξιά με τελικό αποδέκτη τον Μαουρίσιο που έκανε την κεφαλιά του να περνά στο εξωτερικό των δικτύων του Ουζόχο. Στο 87ο λεπτό και πάλι ο Τίνστελ έπιασε ένα δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Ουζόχο να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ. Ένα δεύτερο 45λεπτο όπου η Ομόνοια παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετική από το πρώτο ημίχρονο. Οι λίγες προσπάθειες 3 στο σύνολο που βρήκαν οι «πράσινοι» στο δεύτερο ημίχρονο δείχνει την δουλειά που θέλουν στο κομμάτι της φυσικής κατάστασης. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα έδειξε ένα πολύ καλό πρόσωπο παρά την κακή της εικόνα στο πρώτο ημίχρονο.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): 4-2-3-1 για την Ομόνοια. Ουζόχο κάτω από τα δοκάρια. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Μαυρίας και στο αριστερό ο Λέσιακς. Αμυντικό δίδυμο οι Λάνγκ και Λοφτνερ. Στο χώρο του κέντρου οι Γκόμεθ, Γκόμες. Από εκεί και πέρα οι Έζρα και Μποτεάκ στα δυο άκρα με τον Τιάγκο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ντάρμπισαϊαρ.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): 4-2-3-1 και για την Νέα Σαλαμίνα. Κάτω από τα δοκάρια ο Βεσελόφκσι. Δεξιά στην άμυνα ο Λαμπό, αριστερά ο Κορέϊα και κεντρικό δίδυμο οι Ρέϊνολντς και Φουστάρ.Στο χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Κωστή, Μαριάνοβιτς και Νουρ. Ελουντού στο δεξί άκρο, Σίμπσον στο αριστερό και στην αιχμή του δόρατος ο Κίνγκσλεϊ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ομόνοια: Δεν μπορείς να αφήσεις ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας εκτός από αυτή την κατηγορία. Πολύ καλός ο Τιάγκο στα χαφ. Εξαιρετικοί οι Μποτεάκ και Έζρα στα πλάγια απίθανος ο Ντάρμπισαϊαρ. Από την άλλη ο Μαυρίας άρπαξε από τα μαλλιά την ευκαιρία από τον προπονητή του πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό παιχνίδι.

Νέα Σαλαμίνα: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Τίνστελ που αν και μπήκε αλλαγή στο 46ο λεπτό ήταν ο ποδοσφαιριστής που έκανε την διαφορά για την ομάδα του.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ομόνοια: -

Νέα Σαλαμίνα: Κακό παιχνίδι για την Νέα Σαλαμίνα. Και πάλι αρκετοί ποδοσφαιριστές υστέρησαν στον αγωνιστικό χώρο. Με τέτοια παρουσία που είχε η Ομόνοια όμως στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορείς να πεις αν το πρόβλημα ήταν στην απόδοση των ποδοσφαιριστών του Πουρσαϊτίδη.