Πράσινο…διπλό με ήρωα Κακουλλή

Με πρωταγωνιστή τον διεθνή Κύπριο φορ η Ομόνοια επικράτησε 3-0 της ΕΝΠ στο πρώτο ματς του 2023

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Ομόνοια στο πρώτο ματς του 2023, καθώς επικράτησε με 3-0 της ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου», με πρωταγωνιστή τον Ανδρόνικο Κακουλλή, ο οποίος σκόραρε τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια ήταν καλύτερη και κατάφερε να προηγηθεί με δύο γκολ του Κακουλλή στο 22’ και στο 43’, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους «πράσινους» να πετυχαίνουν το 3-0 στο 50’ με τον Ανσαριφάρντ και στο τέλος να παίρνουν τη δεύτερη σερί τους νίκη και ένατη συνολικά.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια ανέβηκε στους 28 βαθμούς, παραμένοντας στην 5η θέση, ενώ η ΕΝΠ έμεινε στην 11η θέση και στους 14 βαθμούς.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα δέκα λεπτά δεν είχαμε την μεγάλη φάση, με την Ομόνοια να κρατά μπάλα και να φτιάχνει μία-δύο προϋποθέσεις με μπαλιές, χωρίς να μπορέσει να απειλήσει.

Από εκεί και πέρα η ΕΝΠ ανέβηκε και βρήκε την πρώτη ευκαιρία στο ματς στο 16ο λεπτό με γύρισμα του Γεβρέμοβιτς από αριστερά, ο Βουτσένοβιτς έκανε το σουτ, όμως ο Ουζόχο μάζεψε. Η ΕΝΠ συνέχισε να πατά καλά μέσα στο γήπεδο και να δείχνει ικανή να απειλήσει την Ομόνοια, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα η ομάδα του Φερέρα κατάφερε να φτάσει στο γκολ.

Στο 22’ ο Κακουλλής έκλεψε την μπάλα από τον Μέιρα, μπήκε μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 για την Ομόνοια.

Από εκεί πέρα οι «πράσινοι» επηρεάστηκαν θετικά από το γκολ που πέτυχαν, με την ΕΝΠ να μην μπορεί να φτιάξει ευκαιρίες και να απειλήσει την εστία του Ουζόχο.

Η Ομόνοια συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι, ψάχνοντας παράλληλα το δεύτερο γκολ, πράγμα που κατάφερε να πετύχει. Στο 43’ ο Μπάρκερ από αριστερά έκανε ωραία μπαλιά στην περιοχή και ο Κακουλλής από κοντά έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Έτσι το «τριφύλλι» πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια με το «καλημέρα» κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ, κάνοντας αρκετά δύσκολα τα πράγματα για την ΕΝΠ. Στο 50’ ο Ψάλτης έκανε εκπληκτική ενέργεια από δεξιά, έκανε την πάσα μέσα στην περιοχή προς τον Ανσαριφάρντ, και ο Ιρανός από κοντά με πλασέ έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Ομόνοια να διαχειρίζεται καλά το υπέρ της σκορ και την ΕΝΠ να προσπαθεί να απειλήσει.

Στο 62’ η γηπεδούχος ομάδα έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει, με τον Ντιαβαρά να κάνει το σουτ, ο Ουζόχο απέκρουσε και ο Μέιρα από κοντά να βρίσκει το δοκάρι.

Από εκεί και πέρα η Ομόνοια πρόσεξε ακόμη περισσότερο το αμυντικό της κομμάτι, κράτησε μπάλα και περιόρισε ακόμη πιο πολύ την ΕΝΠ, ενώ στο 80’ και στο 81’ έχασε ευκαιρίες με τον Μιξ και τον Μπάρκερ να μην βρίσκουν στόχο.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν τυπικής διάρκειας, καθώς το παιχνίδι είχε κριθεί, με την Ομόνοια να κρατά το υπέρ της 3-0 και να παίρνει πολύτιμη νίκη.

Εντεκάδες:

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσία, Φερνάν, Λουσέρο, Ρουσιάς, Μαυρουδής, Σολωμού, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ, Βούκσεβιτς.

Ομόνοια: Ουζόχο, Ψάλτης, Μπρούνο, Μπάρκερ, Κίτσος, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Λανγκ, Κούσουλος, Μίλετιτς, Κακουλλής.

Στον Πάγκο: Παναγή, Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Γκασάμα, Λέζιακς, Παναγιώτου, Μιξ, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Σάββα, Χούπερ.

Σκόρερ: /22', 43' Κακουλλής, 50' Ανσαριφάρντ

Κίτρινες: /Κούσουλος, Μίλετιτς