Ρουλέτα... με Ζακακι στη Λευκωσία

Εντός έδρας γκέλα για την Ομόνοια σε ένα «τρελό» παιχνίδι

Σε ένα δραματικό παιχνίδι Ομόνοια και ΑΕΖ έμειναν στην ισοπαλία με το εντυπωσιακό 3-3. Ίσως στο καλύτερο φετινό παιχνίδι μέχρι στιγμής οι δύο ομάδες σπατάλησαν μεγάλες ευκαιρίες. Η ΑΕΖ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο η Ομόνοια παρ'ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο.

Α Μέρος

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αρκετά ορεξάτες. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε συνεχώς στις δύο περιοχές με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους κλασικές ευκαιρίες.

Η πρώτη μεγάλη φάση έγινε στο 3ο λεπτό με τον Σεμέδο να σεντράρει και τον Ανσαριφάντ να κάνει το σουτ σε κίνηση αναγκάζοντας τον Μπέκερ σε δύσκολη απόκρουση.

Στο 9ο λεπτό στην πρώτη ουσιαστική επίσκεψη της ΑΕΖ στην εστία του Φαμπιάνο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Κάστρο με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Φαμπιάνο και άνοιξε το σκορ.

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει στο γρήγορο γκολ που δέχθηκε και στο 18ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Ανσαριφάντ γύρισε στον αμαρκάριστο Κακουλλή ο οποίος απο το ύψος της περιοχής νίκησε τον Μπέκερ και ισοφάρισε.

Οι φιλοξενούμενοι οι οποιοί δεν κλείστηκαν πίσω ήταν αρκετά απειλητικοί. Στο 34ο λεπτό ο Κάστρο έκανε το σουτ αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε δύσκολα.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι έγινε ροντέο. Ο Λέζιακς στο 43ο λεπτό έκανε λάθος γύρισμα με τον Χατζηβασίλη αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ντιγκινί έκανε το σουτ μέσα απο την περιοχή με τον Φαμπιάνο να απεκρούει και πάλι.

Στην συνέχεια της φάσης οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Σεμέδο να κάνει τη σέντρα στον αμαρκάριστο Κακουλλή ο οποίος έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

Τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν και πάλι για την ΑΕΖ με τον Ντιγκινί να κάνει το σουτ αλλά για κακή του τύχη η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 1-1.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ. Η Ομόνοια στην πρώτη της επίσκεψη στην περιοχή της ΑΕΖ κατάφερε να σκοράρει. Ο Ανσαριφάντ στο 48ο λεπτό έδωσε τη πάσα στον Σεμέδο ο οποίος με ιδανικό τελειώμα νίκησε τον Μπέκερ και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στο 52ο λεπτό ο Λοίζου βρέθηκε απέναντι στον Μπέκερ αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ απέκρουσε.

Η ομάδα του Λιάσου Λουκά δεν τα έβαλε κάτω και στο 64ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς. Ο Σλόγκαρ πήρε τη μπάλα μέσα στη περιοχή και με σουτ νίκησε τον Φαμπιάνο γράφοντας το 2-2.

Στο 72ο λεπτό ο Ψάλτης έδωσε τη πάσα στον Κακουλλή ο οποίος πέρασε και τον Μπέκερ αλλά το τελειώμα του δεν ήταν καλό με την μπάλα να φεύγει έξω.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μπέζους έκανε ωραία πάσα στον Κακουλλή που βρέθηκε απέναντι απο τον Μπέκερ αλλά δεν κατάφερε και πάλι να τον νικήσει με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

Στο 84ο λεπτό ήταν σειρά του Αλιούμ να χάσει ακόμη μια ευκαιρία. Ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας βγήκε τετ α τετ με τον Μπέκερ αλλά το σουτ του έφυγε έξω.

Η Ομόνοια είχε τις ευκαιρίες, η ΑΕΖ βρήκε το γκολ στο 85ο λεπτό με μια βολίδα του Ρόχα που νίκησε τον Φαμπιάνο και έγραψε το 2-3.

Άμεση η απάντηση της Ομόνοιας που κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αλιούμ στο 88ο λεπτό να κάνει ατομική ενέργεια και με πλασέ να νικάει τον Μπέκερ και να γράφει το 3-3.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα καθώς δεν άλλαξε κάτι μετά και απο τα εφτά λεπτά των καθυστερήσεων με τις δύο ομάδες να παίρνουν απο ένα βαθμό.

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Σεμέδο, Κακουλλής, Φράνσον, Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Σίμιτς, Παναγιώτου, Μίλετιτς

ΑΕΖ (Λουκά):  Μπέκερ, Παστελλής, Ε.Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ, Κάστρο, Ρέινολντς, Φράγκος, Χατζηβασίλης, Ρουίζ, Ντιγκινί

Σκόρερ: 18′ Κακουλλής, 48' Σεμέδο, 88' Αλιούμ/ 9′ Κάστρο, 64' Σλόγκαρ,84' Ρόχα

Κίτρινες: 39' Μάθιους/ 77' Ρουίζ