Το σήκωσε με ήρωα τον Φαμπιάνο

Ο Φαμπιάνο έδειξε ξανά την μεγάλη του κλάση, απέκρουσε τρία πέναλτι και χάρισε το Super Cup στην Ομόνοια

Σε ένα αγώνα όπου η Ομόνοια έδειξε να βρίσκεται σε καλύτερη φυσική κατάσταση και την Ανόρθωση να κάνει πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, όλα έδειχναν ότι θα κρίνονταν στα πέναλτι. 1-1 η κανονική διάρκεια με τα γκολ των Τσέποβιτς και Χρυσοστόμου, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει τρία πέναλτι στην ρώσικη ρουλέτα και να χαρίζει το τρόπαιο στην Ομόνοια.

Α΄ ημίχρονο

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο ξεκίνησε το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά, με την Ομόνοια να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά το πρώτο σουτ να έρχεται από πλευράς Ανόρθωσης στο 9ο λεπτό με τον Χουσμπάουερ. Ας μην ξεχνάμε ότι αυτό το ματς για την Ομόνοια είναι το πρώτο επίσημο και για την Ανόρθωση το πρώτο γενικά μετά την έναρξη της προετοιμασίας.

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ εξαργύρωσε την μικρή υπεροχή της στο 14ο λεπτό όταν και άνοιξε το σκορ. Μετά από Φοβερή μπαλιά του νεαρού Χαραλάμπους προς τον Μποτεάκ, ο Γάλλος άσος έκανε ωραίο κοντρόλ μέσα στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Τσέποβιτς με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Όσο περνούσε ο χρόνος η Ομόνοια πατούσε ακόμα καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο δείχνοντας ότι βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση από την Ανόρθωση, η οποία είχε ας το πούμε ένα παθητικό ρόλο αλλά προσπαθούσε να προσαρμοστεί στον αγώνα και να βρει τον ρυθμό της. Στα πρώτα 30 λεπτά οι πράσινοι είχαν την κυριαρχία με την Ανόρθωση όμως να είναι η ομάδα που στο 35 πλησίασε στο γκολ με ένα μακρινό σουτ του Ντέλετιτς και τον Φαμπιάνο να απομακρύνει. Ενδεικτικό το γεγονός ότι η «Μεγάλη Κυρία» μόνο με σουτ απείλησε την εστία της Ομόνοιας σε διάστημα 35 λεπτών αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που θέλησε να ανεβάσει στροφές και επιβραβεύτηκε από αυτό το γεγονός στο 44ο λεπτό όταν ισοφάρισε. Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε την σέντρα από τα δεξιά στην καρδιά της άμυνας της Ομόνοιας, εκεί όπου βρισκόταν ο νεαρός Αντρέας Χρυσοστόμου που με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Φαμπιάνο και έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β΄ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με κάτι αξιόλογο από τις 2 ομάδες, με τους δύο προπονητές να συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησαν την αναμέτρηση. Μοιρασμένη η κατοχή της μπάλας στα πρώτα στάδια της επανάληψης με την Ανόρθωση να έχει και ανεβασμένη ψυχολογία μετά την ισοφάριση.

Όσο περνούσε ο χρόνος στο 2ο ημίχρονο η Ομόνοια ήταν η ομάδα που προσπαθούσε να ανεβάσει στροφές και να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Λόρια, ωστόσο μέχρι και το 65ο λεπτό δεν έγινε κάποια αξιόλογη ευκαιρία ούτε από την μία ομάδα αλλά ούτε και από την άλλη. Ενδεικτικό το γεγονός ότι η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 67ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ και την μπάλα να περνάει έξω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι και στην επανάληψη η Ομόνοια ήταν η ομάδα που έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα.

Μπαίνοντας στο τελευταίο εικοσάλεπτο η κούραση άρχισε να εμφανίζεται στους ποδοσφαιριστές και αυτό ήταν απολύτως λογικό. Η Ανόρθωση υπενθυμίζουμε ότι δεν είχε δώσει κανένα φιλικό το προηγούμενο διάστημα ενώ και η Ομόνοια προερχόταν από το βασικό στάδιο της προετοιμασίας. Ας μην ξεχνούμε και το γεγονός ότι οι παίκτες έπαιζαν ένα αγώνα στα μέσα του καλοκαιριού με πολύ ψηλές θερμοκρασίες.

Το 2ο ημίχρονο είχε κακό θέαμα όσον αφορά το θέμα ευκαιριών αλλά αυτό ήταν ουσιαστικά κάτι αναμενόμενο και για την ετοιμότητα των ομάδων αλλά και για την συντήρηση δυνάμεων στη χρονική περίοδο που βρισκόμαστε, λίγο πριν το πρώτο παιχνίδι στην Ευρώπη για την Ομόνοια και εν καιρώ προετοιμασίας στην Ανόρθωση. Μαζί με αυτά σημαντικός λόγος και ο παράγοντας κούραση.

Το πιο θετικό πράγμα στο δεύτερο ημίχρονο είναι ότι η Ανόρθωση παρά την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού, έκανε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα.

Το δεύτερο ημίχρονο τελείωσε στο ισόπαλο 1-1 και όλα θα κρίνονταν στην διαδικασία των πέναλτι.

Πέναλτι

Στην «άχαρη» αυτή διαδικασία η μεγάλη κλάση του Φαμπιάνο μίλησε ξανά. Ο Βραζιλιάνος αστέρας του τριφυλλιού απέκρουσε τρία πέναλτι και χάρισε στην Ομόνοια τον πρώτο τίτλο της χρονιάς. 17ο Super Cup στην ιστορία της Ομόνοιας.