Τριφύλλι φουλ για κούπα και Ευρώπη!

Οι «πράσινοι» τέλειωσαν τη δουλειά και θα είναι παρόντες στον τελικό της 25ης Μαΐου

Επιστρέφει σε τελικό κυπέλλου μετά από έξι χρόνια η Ομόνοια! Οι «πράσινοι» εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ και συνδυασμό με το 2-0 του ΠΑΠ πήραν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσουν τον Εθνικό.

Η Ανόρθωση παρότι έπαιζε με παίκτη περισσότερο για 80 λεπτά, δεν κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα ολοκληρώνοντας στα ημιτελικά την πορεία της στο θεσμό του κυπέλλου.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα στην περιοχή από τα δεξιά, οι αμυντικοί της Ομόνοιας απομάκρυναν και η μπάλα κατέληξε στον Χριστοφή ο οποίος έπιασε ένα σουτ στην κίνηση χωρίς να βρει στόχο. Η Ομόνοια κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 5ο λεπτό με κοντινή προβολή του Λανγκ. Ο Λοΐζου ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε σε παίκτες της Ανόρθωσης και κατέληξε στον Λανγκ, ο οποίος είχε ένα εύκολο έργο σκοράροντας από κοντά σε κενή εστία. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ομόνοια έμεινε με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Γιούστε με απευθείας κόκκινη, για επικίνδυνο μαρκάρισμα (βγήκε με τις τάπες σηκωμένες και τον χτύπησε στο καλάμι) στον Νοβοτνί.

Αυτή η εξέλιξη «ανάγκασε» τον Λένον να αποσύρει από το παιχνίδι τον Παπουλή και να ρίξει στο ματς τον Χούμποτσαν, ο οποίος πήρε θέση δίπλα από τον Λανγκ. Στο 16’ η Ανόρθωση απείλησε με ένα σουτ του Νοβότνι μέσα από την περιοχή, το οποίο απόκρουσε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο. Στο 19’ ο Λοβέρα δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Ουάρντα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πόποβιτς. Στο 31’ ο Αιγύπτιος έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ από το ύψος όμως δεν βρήκε στόχο, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνο. Στο 34’ η Ομόνοια κατέγραψε τελική με μια κεφαλιά του Μάταβς η οποία ήταν πάρα πολύ άστοχη. Στο 38’ ο Φαμπιάνο απόκρουσε χωρίς δυσκολία την κεφαλιά του Αραγιούρι. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη καταγράφηκε στο 52’ με μια χλιαρή κεφαλιά του Λέτσιακς την οποία μπλόκαρε εύκολα ο Τζουρ. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ιωάννου στο 55’ το οποίο απόκρουσε ο Φαμπιάνο σταθερά. Στο 59’ η Ομόνοια απείλησε με τον Λοϊζου, ο οποίος ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή ωστόσο του σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Στο 66’ η Ανόρθωση έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει ένα δεύτερο, ωστόσο η κεφαλιά του Κορέα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο. Στο επόμενο λεπτό ο Μάταβς απείλησε με ένα πολύ δυνατό σουτ το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 83ο λεπτό ο Λοϊζου βρέθηκε απέναντι από τον Τζουρ όμως το πλασέ του πέρασε έξω. Το 1-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, το οποίο δίνει το εισιτήριο της πρόκρισης στην Ομόνοια.