Επιστροφή στον... ίσιο δρόμο και τετράδα

Η Πάφος δεν έθελξε, αλλά ήταν ουσιαστική και κέρδισε με 2-0 την ΠΑΕΕΚ

Χωρίς να κάνει την καλύτερη εμφάνιση η Πάφος νίκησε την ΠΑΕΕΚ με 0-2 στο Μακάρειο στάδιο, με γκολ του Χαμαντί (38') και του Ζάιρο (68') για τον αγώνα την 19η αγωνιστικής. Η ομάδα του Μάρκο Μίλανιτς πέτυχε μια σημαντική νίκη στέλνοντας την προσωρινά στην 4η θέση και στους 28 βαθμούς. Η ομάδα του Μάκη Σεργίδη, πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να πάρει την νίκη, και έτσι δέχθηκε την 10η ήττα στο πρωτάθλημα που την αφήνει στην 11η θέση, με 13 βαθμούς.

Α’ Μέρος

Μέτριος ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τις δυο ομάδες να έχουν συνολικά ένα καλό περίπου δεκάλεπτο και να μας χαρίζουν λίγες καλές στιγμές.

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η Πάφος που είχε την κατοχή για το μεγαλύτερο διάστημα, δημιουργώντας πρώτη την μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα στο 11’. Δυνατό σουτ του Χέσταντ μέσα από την περιοχή, ο Πρόσεκ όμως έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση με το αριστερό χέρι και έσωσε την εστία του. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΠΑΕΕΚ απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες. Ο Μιλτς έκανε το δυνατό σουτ που ανάγκασε τον Πέτρου να μαζέψει με δεύτερη προσπάθεια, αποφεύγοντας τους επιθετικούς που βρίσκονταν μέσα στην περιοχή του.

Ακόμη μια καλή ευκαιρία σημειώθηκε για την ΠΑΕΕΚ στο 17’ με σουτ του Μπάμπιτς να αποκρούεται ξανά από τον Πέτρου. Ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Δημητρίου έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα, ξανά ο Πέτρου ήταν σε ορθή θέση και μάζεψε εύκολα την μπάλα.

Στην συνέχεια έπεσε αρκετά ο ρυθμός του αγώνα, χωρίς να έχουμε καλή ευκαιρία για μεγάλο διάστημα του ημιχρόνου, μέχρι το 38’ όπου η Πάφος άνοιξε το σκορ. Ο Βαλακάρι έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, και ο Χαμαντί που βρισκόταν σε ευνοϊκή θέση, με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Β’ Μέρος

Πολύ καλύτερα ξεκίνησε τον δεύτερο ημίχρονο η ΠΑΕΕΚ, που βρήκε δοκάρι μόλις στο πρώτο λεπτό. Ο Καπαρτής έκανε το δυνατό σουτ, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Πέτρου. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν χωρίς όμως να γίνονται απειλητικοί.

Καλύτερη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο για την Πάφο ήταν στο 68΄ όπου και σημείωσε το δεύτερό της τέρμα. Ο Πάντσεον έκανε την σέντρα στον Ζάιρο, που βρέθηκε μόνος απέναντι από την εστία, και με εύκολο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Για ακόμη μια φορά η ΠΑΕΕΚ φάνηκε άτυχη στον αγώνα αφού στο 89’ ο Κωμοδίκης με δυνατή κεφαλιά, σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Πέτρου.