Δύο εγώ δύο εσύ... στον ίδιο παρονομαστή

Πάφος και Άρης σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, έμειναν για δεύτερη φορά φέτος στο 2-2

Ματσάρα χωρίς νικητή στο «Στέλιος Κυριακίδης» με την Πάφο να μένεις το 2-2 με τον Άρη. Σε ένα παιχνίδι με ξέφρενο ρυθμό, οι δύο ομάδες έχασαν σωρεία ευκαιριών για να πάρουν το τρίποντο, ωστόσο καμία δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Κακόριν 15’, Βαλακάρι 25’, Μπένγκτσον 45+2’ και Βαλακάρι 81’.

Με ξέφρενο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης», με τις δύο ομάδες να βγαίνουν μπροστά με στόχο να πετύχουν το πρώτο γκολ.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν αυτή που ευτύχησε πρώτη να πάρει προβάδισμα στο 15’ με τον Κακόριν, ο οποίος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Κανέ και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση για να γράψει το 1-0.

Ένα λεπτό μετά η ομάδα του Μπεργκ έβγαλε αντίδραση και «άγγιξε» την ισοφάριση με τον Ζάιρο! Ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βανά.

Στο 25’ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να στήσουν την μπάλα στην άσπρη βούλα μετά από απρόσεκτο μαρκάρισμα του Γιαγκό στον Τάνκοβιτς! Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλακάρι ο οποιος ήταν εύστοχος για το 1-1.

Δύο λεπτά μετά η ομάδα του Σπιλέφσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει εκ νέου προβάδισμα! Ο Μπαμπίκα βγήκε απέναντι από τον Ίβουσιτς, έκανε το πλασέ με τον Κροάτη πορτιέρο να λέει όχι και να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 37’ ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή υπέδειξε και πάλι το σημείο του πέναλτι για λογαριασμό της Πάφου, μετά από ανατροπή του Βανά πάνω στον Βαλακάρι. Ωστόσο το πέναλτι δεν κατακυρώθηκε αφού ο Μπρούνο που συμμετείχε στην φάση ήταν σε αντικανονική θέση.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Λεμεσιανή ομάδα πήρε το ζητούμενο που ήταν να πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια. Με εξαιρετική μπαλιά ο Στρούσκι βρήκε τον Μπένγκτσον στο δεύτερο δοκάρι και ο τελευταίος από κοντινή απόσταση έβαλε την προβολή για να στείλει τον Άρη με το υπέρ του 2-1 στο ημίχρονο!

Με στόχο να φέρει στα ίσα το παιχνίδι, ξεκίνησε την επανάληψη η ομάδα του Μπεργκ.

Στο 56’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια φάση για την ισοφάριση, με τον Βαλακάρι να σπάζει την μπάλα στον Ικόκο ο οποίος με ένα δυνατό σουτ σε πρώτο χρόνο έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βανά.

Δύο λεπτά μετά η Πάφος απείλησε εκ νέου και απώλεσε ακόμη μια «χρυσή» ευκαιρία για να κάνει το 2-2! Ο Τάνκοβιτς έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Μπρόρσον και άλλαξε πορεία, αιφνιδιάζοντας τον Βανά ο οποιος με υπερένταση την έστειλε σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 65o λεπτό η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη με το διαγώνιο πλασέ του Μπένγκτσον να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς.

Εκεί που φαινόταν ότι ο Άρης θα έπαιρνε τη νίκη, ο Χέσταντ με μια σέντρα από τα δεξιά βρήκε το κεφάλι του Βαλακάρι ο οποιος πήδηξε πιο ψηλά από όλους και ισοφάρισε για την ομάδα του στο 81’.

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό και έχασαν μια καλή ευκαιρία να μειώσουν την απόσταση από την κορυφή.

Πάφος FC (Μπεργκ): Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Μπρούνο (70' Αμπουραχίμι), Μπάιριτς, Πελάζιο (70' Χέσταντ).

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Μουσούντα (46' Μπρόρσον), Μποακί, Γιαγκό, Πηλέας (85' Στεπίνσκι), Στρούσκι (46' Γιαμπλόνσκι), Σόκε, Μπένγκτσον (76' Μαγιαμπέλα), Μπαμπίκα, Γκομίς (67' Ντελμίρο), Κακόριν.

Σκόρερ: 25', 81' Βαλακάρι / 15' Κακόριν, 45+2' Μπένγκτσον

Κίτρινες: 62' Πελάζιο, 83' Ζουνίνιο / 33' Μουσούντα, 89' Κακόριν

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

VAR: Sozza Simone