Το πιο γλυκό «Χ» για την Πάφο (vid)

Οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να περάσουν στα πλέι οφ για πρώτη φορά στην ιστορία τους

Πάφος και Άρης έμειναν στο 1-1 με αποτέλεσμα η ομάδα του Μίλανιτς να εξασφαλίζει την εξάδα. Η λεμεσιανή ομάδα προηγήθηκε με πέναλτι του Σικόρσκι στο 32' ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε ο Αλ Χανταουί στο 75'.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στα πρώτα δέκα λεπτά χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Ρούτκο. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο.

Η πρώτη φάση ήρθε στο 10’ με τον Ζάιρο ο οποίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής από τα δεξιά αλλά ήταν αδύναμο και άστοχο. Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς συνέχισε να πιέζει αλλά δεν έβρισκε τους χώρους για να απειλήσει εκ νέου την εστία του Βάνα Άλβες.

Η επόμενη φάση ήρθε στο 28’ και ήταν και πάλι για τους «γαλάζιους». Ο τερματοφύλακας του Άρη έπαιξε με τη φωτιά και έχασε την μπάλα, ο Πάντσεον έκανε το σουτ αλλά ο Μπρόρσον έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίκτυα.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Άρης κέρδισε πέναλτι το οποίο υπέδειξε ο Χριστοφόρου με τη βοήθεια του οnfield review. Ο Ρονγκάλια έκανε τη σέντρα και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Πάντσεον το οποίο δεν ήταν σε φυσική θεση. Ο διαιτητής πήγε στο onfield review και ορθά έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σικόρσκι και δε λάθεψε με αποτέλεσμα ο Άρης να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 32’.

Το γκολ ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα καθώς η Πάφος ήταν καλύτερη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν βρήκαν την ξεκάθαρη φάση για να ισοφαρίσουν.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει στο 0-1 υπέρ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε με απαιτήσεις και μόλις στο 48’ έχασε κλασσική ευκαιρία με τον Μπράουν ο οποίος κρέμασε τον Ρούτκο αλλά ο Ταλίς έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Για περίπου ένα δεκαπεντάλεπτο δεν υπήρχε ρυθμός στο παιχνίδι. Η επόμενη φάση ήρθε στο 62’ και ήταν για την Πάφο. Ο Τόμετσακ έκανε το δυνατό διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Βάνα Άλβες. Στο ίδιο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία αυτή τη φορά με τον Ταλίς ο οποίος έκανε το δυνατό συρτό σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 75’ οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να σκοράρουν με τον Αλ Χανταουί. Ο επιθετικός της Πάφου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα του Τόμετσακ από τα δεξιά.

Τρία λεπτά αργότερα ο Αλ Χανταουί έχασε κλασσική ευκαιρία να γυρίσει το παιχνίδι μόνος του. Ο 31χρονος βρέθηκε φάτσα με τον Βάνα αλλά δεν κατάφερε να τον κερδίσει και να κάνει το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να απειλήσει με αποτέλεσμα να συμβιβαστούν με την ισοπαλία και το 1-1.

Η ομάδα της Πάφου γράφει ιστορία καθώς περνά για πρώτη φορά στα πλέι οφ.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

Πάφος (Μίλανιτς): Ρούτκο, Τόμετσακ, Κβίντα, Παλάσιος, Χότσκο (45' Ταλίς), Πάνιτς, Πάντσεον, Φουρ, Σεμέδο, Ζοάο Αουρέλιο (45' Αλ Χανταουί), Ζάιρο

Άρης (Λουκά): Βάνα, Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Ρονγκάλια (78' Μουσούντα), Γιαγκό, Γιαμπλόνσκι, Μπράουν (59' Σιμιόν), Σπόλιαριτς (53' Στεπίνσκι), Μονέ-Πακέ, Μπογκνάρ (45' Μπαμπίκα), Σικόρσκι (77' Ματθαίου)

Σκόρερ: 75' Αλ Χανταουί / 32' Σικόρσκι

Κίτρινες κάρτες: 31' Πάντσεον, 79' Πάνιτς / 48' Μπράουν, 68' Ρονγκάλια, 88' Μουσούντα

Κόκκινες κάρτες: - / -

Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου

VAR: Ruivo Pereira Claudio Filipe

AVAR: Καλογήρου Μάριος