Τούμπα και τριάρα… στο δεύτερο ημίχρονο

Με ανατροπή, η Πάφος κέρδισε εντός έδρας την ΑΕΛ με 3-1

Συνέχισε αλάνθαστη στο νέο πρωτάθλημα η Πάφος που επικράτησε με 3-1 της ΑΕΛ μέσα στο «Στέλιος Κυριακίδης». Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ανέβασαν ρυθμό στο Β’ μέρος και βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για να φέρουν «τούμπα» το ματς. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Χέντι 35’, Μπότσκαϊ 51’, Ζάιρο 72’ και Ναμ 90’.

Με την Πάφο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την ΑΕΛ να περιμένει στο δικό της μισό ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς άνηκε στους γηπεδούχους με την καλή εκτέλεση φάουλ του Ντράγκομιρ στο 14’ να καταλήγει στην αγκαλιά του Ολιβέιρα.

Στο 20ο λεπτό η ομάδα του Καρσέδο «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της με το σουτ στη κίνηση του Ζάιρο από τα δεξιά της περιοχής το οποίο όμως έλεγξε χωρίς πρόβλημα ο πορτιέρο της ΑΕΛ.

Δύο λεπτά μετά, οι «γαλάζιοι» απείλησαν εκ νέου με πρωταγωνιστή τον Μάνγκα ο οποίος άδειασε υπέροχα τον Μορέιρα και με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ ανάγκασε τον Ολιβέιρα να απομακρύνει με γροθιές.

Κόντρα στην ροή του αγώνα και στο 34’, ο Χρυσοβαλάντης Θεούλη υπέδειξε την άσπρη βούλα υπερ της ΑΕΛ. Μετά από εναέρια μονομαχία, ο Κβίντα κτύπησε στο πρόσωπο τον Σωτηρίου και μετά από On field Review ο ρεφ καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χέντι που είδε τον Ίβουσιτς να αποκρούει αλλά στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

Στο 42ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού έχασε καλή ευκαιρία για να διπλασιάσει το προβάδισμα της! Μετά από ωραία ενέργεια του Χέντι, ο Μόρσαϊ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ένα συρτό σουτ ανάγκασε τον Ίβουσιτς να διώξει σε κόρνερ.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΛ να έχει το προβάδισμα.

Με φόρα μπήκε στην επανάληψη η Πάφος που βγήκε μπροστά και πίεσε την ΑΕΛ με στόχο την ισοφάριση.

Μόλις στο 51ο λεπτό η ομάδα του Καρσέδο έφερε στα ίσα το ματς με τον Μπότσκαϊ! Ο Ζάιρο με υπέροχη πάσα έβγαλε τον Μπότσκαϊ απέναντι από τον Ολιβέιρα και με άψογο τελείωμα ο αριστερός μπακ της Πάφου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

Στην επόμενη της αξιόλογη φάση στο Β’ μέρος η Παφιακή ομάδα έφερε «τούμπα» το ματς στο 72’. Ο Μάνγκα με υπέροχη ψηλοκρεμαστή κάθετη πάσα βρήκε τον Ζάιρο ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με υποδειγματικό τελείωμα έγραψε το 2-1.

Πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με το διαγώνιο σουτ του Ικόκο από τα δεξιά να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ολιβέιρα.

Στο 90ο λεπτό ο Ναμ έκρινε το παιχνίδι σημειώνοντας το τρίτο γκολ της ομάδας του. Μετά από μια ασυνεννοησία στο κόρνερ μεταξύ των αμυντικών της ΑΕΛ, η μπάλα στρώθηκε στον Αφρικανό μέσο ο οποίος από κοντινή απόσταση έστειλε εύκολα την μπάλα στο πλεχτό.

Έτσι οι «γαλάζιοι» με μια εξαιρετική εμφάνιση στο Β’ μέρος και μη επιτρέποντας της ΑΕΛ να απειλήσει την εστία του Ίβουσιτς, κατάφεραν να ντουμπλάρουν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα, Μπότσκαϊ, Ρους, Ντράγκομιρ (90' Νταβό), Ναμ, Βαλακάρι (76' Πελάζιο), Μπρούνο, Μάνγκα (77' Τάνκοβιτς), Ζάιρο (84' Αμπντουσαλάμο).

ΑΕΛ (Χαραλάμπους): Ολιβέιρα, Σωτηρίου, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (46' Τσέρνιχ), Μορέιρα (45' Τζάλμα), Χέντι (69' Μεντόσα), Μαρς, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μόρσαϊ, Σρντιτς (77' Μπεραχίνο).

Σκόρερ: 51' Μπότσκαϊ, 72' Ζάιρο, 90' Ναμ / 35' Χέντι

Κίτρινες: 24' Μπότσκαϊ, 34' Κβίντα, 58' Μπρούνο / 42' Μόρσαϊ, 49' Τσούκα, 60' Μαρς, 90+5' Φιλίποβιτς

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή

VAR: Δημήτρης Σολωμού