Πορτοκαλί απόδραση από το ΠΑΠ

Πρώτη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα, πρώτη απώλεια βαθμών για Ανόρθωση

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να «αποδράσει» από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» με το διπλό επικρατώντας της Ανόρθωσης με 2-0. Ο Μαρκίνιος άνοιξε το σκορ στο 33’ με ένα πανέμορφο γκολ, με τον Μπλουμ να σφραγίζει την νίκη στο 90+6’.

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ήταν για την Ανόρθωση στο 2’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εμπραλίτζε, ο Αρτυματάς πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στα επόμενα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και πήρε τον έλεγχο της μπάλας. Στο 8’ ο Σατσιάς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Μάγκλιτσα να παίρνει την κεφαλιά αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Παρά το γεγονός ότι ο ρυθμός ήταν καλός, για μερικά λεπτά δεν υπήρξε κάποια καλή τελική προσπάθεια από τις δύο ομάδες.

Η επόμενη φάση ήρθε στο 18’ και ήταν ξανά για τους «γαλαζοκίτρινους». Ο Ντογκαλά με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και από πλάγια δεξιά έκανε το σουτ αλλά ο Λόρια έδειξε ετοιμότητα.

Η «Κυρία» προσπάθησε να απειλήσει με τον Πάντσεον στο 22’ ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Μπέλετς σε δύσκολη απόκρουση. Δύο λεπτά αργότερα ο Αρτυματάς βρήκε τον χώρο και έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με ένα πανέμορφο γκολ από τον Μαρκίνιος. Ο Βραζιλιάνος πήρε την μπάλα από τα αριστερά, σύγκλινε στον άξονα και με έναν κεραυνό δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Λόρια κάνοντας το 0-1 στο 33’.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δυσκολευόταν να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μπέλετς. Στο 44’ η «Κυρία» βρήκε δίκτυα με τον Αντωνίου αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Αμπαρτζουμιάν στο ξεκίνημα της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως ήταν αναμενόμενο, η Ανόρθωση μπήκε αρκετά επιθετικά στην επανάληψη με στόχο να βρει ένα γρήγορο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς είχε την κατοχή και πίεζε συνεχώς την άμυνα του ΑΠΟΕΛ χωρίς όμως να μπορεί να βρει τους χώρους.

Η πρώτη φάση για την «Κυρία» ήρθε στο 53’ με τον Αντωνίου το σουτ του οποίου κατέληξε απελπιστικά άουτ.

Η επόμενη φορά που απείλησε η Ανόρθωση ήταν στο 64’ με κοντινή κεφαλιά του Γουαρίς με τον Μπέλετς να μαζεύει σταθερά.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να απειλήσει για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 73’. Ο Ντογκαλά μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ το οποίο ήταν αρκετά άστοχο.

Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς κυκλοφορούσε την μπάλα και είχε την πρωτοβουλία αλλά ο ΑΠΟΕΛ ήταν αρκετά συμπαγής αμυντικά και δυσκόλευε το έργο των γηπεδούχων.

Η «Κυρία» απείλησε στο 86’ με μια κεφαλιά του Μπαϊσίνιο η οποία κατέληξε άουτ.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 90+6’ σε φάση αντεπίθεσης με τον Μπλουμ μετά από ασίστ του Κβιλιτάια.

Το 0-2 ήταν και το τελικό σκορ με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει την πρώτη του νίκη στον φετινό μαραθώνιο. Στον αντίποδα η «Κυρία» δεν κατάφερε να πάρει δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και καλείται πλέον να βγάλει αντίδραση στους επόμενους αγώνες.

Ανόρθωση (Μίλανιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα (81' Χαρογιάν), Κορέια, Πάντσεον (78' Φερέιρα), Αρτυματάς, Νινγκά (78' Σαμπό), Εμπραλίτζε (62' Γουαρίς), Ουάρντα, Αντωνίου (62' Ράντονιτς)

ΑΠΟΕΛ (Αυγουστή): Μπέλετς, Καρώ, Κρέσπο, Τσεμπάκ, Γουίλερ, Ντάλσιο (61' Νταουσβίλι), Κοσταντίνοφ, Σατσιάς (61' Μορέιρα), Ντογκαλά (83' Μούγιανιτς), Μαρκίνιος (83' Μπλουμ), Μάγκλιτσα (61' Κβιλιτάια)

Σκόρερ: - / 33' Μαρκίνιος

Κίτρινες κάρτες: 4' Πάντσεον, 76' Ουάρντα, 88' Ράντονιτς / 10' Κοσταντίνοφ, 14' Ντάλσιο, 16' Μαρκίνιος, 65' Γουίλερ, 75' Μορέιρα

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Manganiello Gian Luca

VAR: Luigi Nasca