Προβλημάτισε (ξανά) και υπέκυψε στην ανωτερότητα της Ελλάδας

Η Κύπρος ηττήθηκε με 3-0 όμως θα μπορούσε να γνωρίσει συντριβή εάν η Ελλάδα δεν κατέβαζε ταχύτητα στην επανάληψη

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε η Εθνική μας που γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Ελλάδα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Το συγκρότημα του Νίκου Κωστένογλου «πνίγηκε» στην ασφυκτική πίεση που άσκησε ο αντίπαλος κυρίως στο Α’ μέρος και έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δέχθηκε την δεύτερη του ήττα στην φετινή διοργάνωση του Nations League.  Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μπακασέτας 8’, Παυλίδης 20’ και Λημνιός 48’.

Δυνατά όπως ήταν άλλωστε αναμενόμενο ξεκίνησε το παιχνίδι η Ελλάδα που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της και καθήλωσε τους διεθνείς μας στο δικό τους μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Μάνταλο να παίρνει την κεφαλιά από την σέντρα του Μπάλντοκ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στην αμέσως επόμενη φάση στο 8’, η «γαλανόλευκη» άνοιξε το σκορ με τον Μπακασέτα να εκμεταλλεύεται το κακό διώξιμο του Ιωάννου, να κάνει το γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

Το συγκρότημα του Πογέτ όμως δεν σταμάτησε εδώ και στο 20ο  λεπτό μετά από ακόμα ένα αμυντικό λάθος διπλασίασε το προβάδισμα του με τον Μπακασέτα να περνάει τον Μιχαήλ, να κάνει το γύρισμα στη περιοχή και τον Παυλίδη να σκοράρει χωρίς πρόβλημα.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει με αξιώσεις την εστία του Βλαχοδήμου.

Στο 39’ οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με τον Λιμνιό να κάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ και τον Μιχαήλ να αποκρούει εξαιρετικά.

Στο επόμενο λεπτό η Εθνική μας έχασε την καλύτερη της ευκαιρία στο Α’ μέρος με τον Πιέρο να βγάζει τον Πίττα απέναντι από τον Βλαχοδήμο και τον επιθετικό του Απόλλωνα να κάνει το πλασέ αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο.

«Φουριόζα» ξεκίνησε και το Β’ μέρος η Ελλάδα που μόλις στην πρώτη της φάση στην επανάληψη έκανε τρία τα τέρματα της με τον Λημνιό να μπαίνει στη περιοχή από τα δεξιά, να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα στο πλεχτό στο 49’.

Η Εθνική μας έβγαλε αντίδραση και έχασε καλή ευκαιρία στο 65’ με τον Λαΐφη να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Βλαχοδήμου.

Πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Μασούρα να επωφελείται από τις κόντρες μέσα στη περιοχή, να κάνει την κεφαλιά από κοντινή απόσταση και τον Μιχαήλ να σώζει εξαιρετικά.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στη συνέχεια κόπασε με την Ελλάδα να έχει την τον έλεγχο της μπάλας και τους διεθνείς μας να μην μπορούν να απειλήσουν περεταίρω την αντίπαλη εστία.

Στο 84ο λεπτό ο Τσιμίκας έχασε καλή ευκαιρία να κάνει τέσσερα τα τέρματα της ομάδας του με το ωραίο διαγώνιο σουτ που επιχείρησε να καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δέχθηκε την δεύτερη του ήττα σε τρία παιχνίδια στο Nations League και πλέον βρίσκεται στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (23' Τζαβέλλας), Τσιμίκας, Σιώπης (52' Αλεξανδρόπουλος), Μάνταλος (52' Κουρμπέλης)), Μπακασέτας (80' Παπανικολάου), Λημνιός, Παυλίδης, Δουβίκας (46' Μασούρας).

Κύπρος (Ν. Κωστένογλου): Μιχαήλ, Κορρέα, Γκόκιτς, Κατελάρης (46'Λαΐφης), Ιωάννου (64' Παναγι΄ωτου), Χάμπος, Αρτυματάς, Πίττας, Λοϊζου (64' Τζιωνής), Παπουλής (74' Σπόλιαριτς), Πιέρος (46' Χριστοφή).

Σκόρερ: 8' Μπακασέτας, 20' Παυλίδης, 48' Λημνιός / -

Κίτρινες: 45' Σιώπης / -

Διαιτητής: Ταμάς Μπογκνάρ