Σαν Μαρίνο - Κύπρος 0-4: Έκανε το αυτονόητο

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε όσο χρειάστηκε

Η Εθνική μας παίζοντας απλό, επιθετικό ποδόσφαιρο καθάρισε από νωρίς το ματς και πλεόν βρίσκεται στην 3η θέση, ισόβαθμη με το Καζακστάν στους εφτά βαθμούς. Θα διεκδικήσει τις πιθανότητες τις στα εναπομείναντα παιχνίδια του ομίλου.

Επιθετικός μονόλογος για την Εθνική μας το Α’ ημίχρονο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό ο Κούσουλος σκόραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ και λάθος στην άμυνα του Σαν Μαρίνο. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων γινόταν όλο και πιο εμφανής.

Η φρεσκάδα των ποδοσφαιριστών μας φαινόταν όπως και η θέληση για δεύτερο γκολ. Πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα μας έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Πιέρο και τον Παπουλή.

Στο 20ο λεπτό ο Κωστή έβγαλε εξαιρετική μπαλιά, κάθετα στον Πιέρο Σωτηρίου, ο οποίος κατέβασε άψογα την μπάλα, πλάσαρε, με τον τερματοφύλακα του Σαν Μαρίνο να αποκρούει ξανά.

Ο Φώτης Παπουλής ήταν το πρόσωπο του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς έχασε δύο συνεχόμενες ευκαιρίες στο 34 και το 36, σκοράροντας στο 38 με όμορφο πλασέ.

Πρώτη φάση στο παιχνίδι με πλασέ από τον Κωστή και απομάκρυνση από τον αμυντικό του Σαν Μαρινό σε κόρνερ. Η Εθνική μας υπερτερούσε, είχε την κατοχή και κέρδιζε το ένα κόρνερ μετά τ’ άλλο. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι το αξιόλογο εκτός από το να αμυνθούν. Η πρώτη μεγάλη φάση για το δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 56 μετά από ένα ωραίο συνδυασμό και πλασέ του Πίττα.

Από το 60 μέχρι το 70 η ομάδα μας πλαγιοκοπούσε κυρίως από αριστερά, με δυο-τρείς χαμένες ευκαιρίες.

Στο 73’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεωργίου ο Κούσουλος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, κάνοντας το 0-3. Τα επόμενα λεπτά ήταν χάρμα ειδές για την ομάδα , ο Αρτυματάς έκανε το 0-4 με πανέμορφη κεφαλιά ενώ λίγα λεπτά αργότερα η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Πιέρο.

Διακριθέντες:

Σαν Μαρίνο: Ο τερματοφύλακας του Σαν Μαρίνο στέρησε το δικαίωμα από τους παίκτες της ομάδας μας να σκοράρουν περισσότερα τέρματα.

Κύπρος: Ο Κούσουλος ήταν ο MVP της αναμέτρησης σκοράροντας δύο γκολ.

Απογοήτευσαν:

Σαν Μαρίνο: Ήταν εμφανής η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων. Πάλεψαν όσο μπορούσαν.

Κύπρος: Δεν απογοήτευσε κάποιος. Η Εθνική μας πραγματοποίησε την καλύτερη της εμφάνιση τα τελευταία χρόνια.

Κοουτσάρισμα:

Σαν Μαρίνο (Βαρέλα): Δεν μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα. Ξίνισε το γεγονός ότι έκανε και τις 3 αλλαγές μαζεμένες.

Κύπρος (Μπεν Σιμόν): Εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον προπονητή της Εθνικής μας. Το γεγονός ότι οι πλείστοι ποδοσφαιριστές ήταν κάτω τον 26, έδωσε την απαραίτητη φρεσκάδα στην ομάδα.

Διαιτησία ( Γκρίφιθ): Ακριβοδίκαιος ο ρέφερι του αγώνα. Πέρασε απαρατήρητος.

Σαν Μαρίνο: Σ. Μπενεντετίνι, Φ. Βιταϊόλι, Ντ’ Αντάριο, Λουναντέι, Ντ. Σιμοντσίνι, Μ. Βιταϊόλι, Α. Γκασπερόνι, Γκραντόνι, Γκολινούτσι, Μπεράρντι, Τομασίνι.

Κύπρος: Παναγή, Λαϊφης, Χάμπος, Κούσουλος, Αρτυματάς, Κωστή, Σπόλιαριτς, Ιωάννου, Πίττα, Παπουλής, Πιέρος.