Ξεκόλλησε από τον πάτο ο Ακρίτας! (vid)

Πήρε «εξάποντο» απέναντι στην ΕΝΠ και ανέβηκε στην 13η θέση

Επιτέλους νίκη για τον Ακρίτα που έφτασε στη δεύτερη νίκη. Με πρωταγωνιστή τον Γαβριήλ που κέρδισε το πέναλτι της ισοφάρισης αλλά σκόραρε και το γκολ της νίκης ο Ακρίτας ξεκόλλησε απο τον πάτο και προσπέρασε τον Ολυμπιακό. Η ΕΝΠ μετά απο αυτή την ήττα χάνει αρκετό έδαφος ενόψει συνέχειας.

Α Μέρος

Πριν καλά να ξεκινήσει ο αγώνας η ΕΝΠ κατάφερε να προηγηθεί με τον Ντιαβαρά να σκοράρει μέσα απο την περιοχή και νικάει τον Περντρέου. Το γκολ σημειώθηκε πρν τη ολοκλήρωση του πρώτου λεπτού και αιφνιδίασε τη ομάδα του Ακρίτα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ των «βυσσινί». Η προσπάθεια των ποδοσφαιριστών καρποφόρησε στο 11ο λεπτό όπου ο Γαβριήλ κέρδισε πέναλτι μετά απο μαρκάρισμα του Ντρέκσα. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο Άμπραχαμ όπου ευστόχησε και ισοφάρισε για την ομάδα του. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε παρά τη δυσκολία που είχαν οι ποδοσφαιριστές λόγω των βροχών. Μετά και το γκολ του Ακρίτα δεν είχαμε κάποια αξιόλογη ευκαιρία μέχρι και το 38ο λεπτό που ήρθε η ανατροπή του σκορ. Μετά απο λάθος των αμυντικών της ΕΝΠ ο Γαβριήλ πήρε τη μπάλα εντός περιοχής και με πλασέ νίκησε τον Κόστιτς και έγραψε το 2-1. Η ψυχολογία άλλαξε άρδην για τους γηπεδούχους που λίγο έλειψαν να σημειώσουν και τρίτο γκολ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Βαράντα να πηγαίνει σε τετ α τετ με τον Κόστιτς αλλά ο τερματοφύλακας των «βυσσινί» νίκησε τον ποδοσφαιριστή του Ακρίτα. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου η ΕΝΠ πλησίασε την ισοφάριση αλλά ο Ρουσιάς δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το 2-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Β Μέρος

Ο Μαρίνος Σατσιάς προχώρησε σε διπλή αλλαγή για να φρεσκάρει την ομάδα με τον Βουτσένοβιτς και Λουσέρο να περνάνε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση των Ρουσιά και Κατσιάρη αντίστοιχα. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε για τον Ακρίτα με τον Γαβριήλ να σουτάρει αλλά η μπάλα να περνάει άουτ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους «βυσσινί» ήρθε στο 56ο λεπτό με τον Βουτσένοβιτς να πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Πεντρέου να αποκρούει. Μετά απο δύο λεπτά η ΕΝΠ πλησίασε και πάλι στην ισοφάριση αλλά ο Βούκσεβιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ακρίτα. Το παιχνίδι συνέχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με την Ένωση να γίνεται ολοένα και πιο επιθετική και τον Ακρίτα να κρατάει το υπερ του σκορ με «νύχια και με δόντια». Στο 77ο λεπτό ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής των «βυσσινί» Ντιαβαρά έκανε εξαιρετική ενέργεια αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον πολύ καλό Μπεντρέου. Οι ποδοσφαιριστές του Ακρίτα οπισθοχώρησαν μέχρι και το τέλος του αγώνα και κατάφεραν να κρατήσουν το 2-1 και έφτασαν στη δευτερή τους νίκη μετά απο αυτή της Ομόνοιας.

H ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ακρίτας(Μπαντία) : Περντρέου, Κόρατς, Ντράμε, Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Φοριέλ, Σέχιτς, Βαράντα, Ραμίρες, Καραγιάννης.

ΕΝΠ(Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Μέιρα, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Βούκσεβιτς, Γεβρέμοβιτς,  Ντιαβαρά, Ρουσιάς.

Κίτρινες: 32' Eράσο,63' Βαράντα/ 88' Βουτσένοβιτς, 97' Γαβριήλ