Γκέλαρε η Τσέλσι σπουδαία νίκη για Μπάγερν

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Πηγή: 24sports.com.cy

Ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε αλλά λύγισε με την Μπαρτσελόνα, μια εντυπωσιακή Ρόμα διέλυσε την ΤΣΣΚΑ με 5-1 και μια ακόμα πιο εντυπωσιακή Πόρτο την Μπάτε με 6-0. Στο ντέρμπι η Μπάγερν χαμογέλασε στο τέλος και πήρε την νίκη με 1-0 επί της Μάντσεστερ Σίτι

Πέμπτος όμιλος
Μια Ρόμα από τα παλιά διέλυσε την ΤΣΣΚΑ με 5-1 σε μια μαγική βραδιά για τους Ρωμαίους που έκαναν και ρεκόρ σκορ στο Τσάμπιονς λιγκ. Το προηγούμενο ήταν 4-0 την Σακτιάρ την περίοδο 2005/06. Στο άλλο παιχνίδι η Μπάγερν στο τελευταίο λεπτό πήρε την νίκη με τον κορυφαίο Μπόατενγκ.

Μπάγερν-Μάντσεστερ Σίτι 1-0 (0-0)
90΄ Μπόατενγκ
Ρόμα-ΤΣΣΚΑ 5-1 (4-0)
1΄Ιτούρμπε, 10΄, 31΄Ζερβίνιο, 20΄Μαικόν, 50΄Ιγνάσεβιτς (αυτ.)-82΄ Μούσα

Έκτος όμιλος
Ένας εξαιρετικός ΑΠΟΕΛ πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό να ισοφαρίσει αλλά έχασε από την Μπαρτσελόνα με 1-0. Στο άλλο παιχνίδι Άγιαξ και ΠΣΖ έφεραν ισοπαλία 1-1.

Μπαρτσελόνα-ΑΠΟΕΛ 1-0
28΄ Πικέ
Άγιαξ-ΠΣΖ 1-1 (0-1)
74΄ Σιόνε-14΄ Καβάνι

Έβδομος όμιλος
Όλα ισόπαλα στο έβδομο όμιλο αφού τα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Περισσότερο αποτυχία για την Τσέλσι που δεν κέρδισε στο Λονδίνο ενώ η Μάριμπορ έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις.

Τσέλσι-Σάλκε 1-1(1-0)
11΄Φάμπρεγκας-62΄Χούντελαρ
Μάριμπορ-Σπόρτινγκ 1-1 (0-0)
92΄Ζάχοβιτς-80΄Νάνι

Όγδοος όμιλος
Μια Πόρτο για φίλημα έκανε σκόνη και θρύψαλα την Μπάτε κάνοντας ιδανικό ντεμπούτο στην διοργάνωση. Στο άλλο παιχνλιδι η Μπιλμπάο έμεινε στο 0-0 με την Σακτιάρ.
Πόρτο-Μπάτε 6-0 (3-0)