Απέδρασε από το Λιντς και προσπέρασε τη Σίτι η Γιουνάιτεντ! (vid)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη (2-0) για τους «κόκκινους»

Πριν από λίγες ημέρες, είδε δώσει το έναυσμα της επιστροφή στο εντός έδρας ματς με τη Λιντς, όπου η ομάδα του επέστρεψε από το 0-2 και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Σήμερα, ο Μάρκους Ράσφορντ άνοιξε τον δρόμο για να πάρει και τους τρεις βαθμούς στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε 2-0 των «παγωνιών» εκτός έδρας με γκολ του Άγγλου επιθετικού και του Γκαρνάτσο στα τελευταία λεπτά.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά επικίνδυνοι αλλά υστερούσαν στην τελική προσπάθεια, με τους «κόκκινους διαβόλους» να αγγίζουν τελικά το γκολ με τον Νταλότ στο 63’ – με τον Πορτογάλο να έχει δοκάρι.

Δεκαεπτά λεπτά αργότερα ήρθε η λύτρωση για τους φιλοξενούμενους, με τον Σο να βρίσκει τον Ράσφορντ μέσα στην περιοχή και τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ωραία κεφαλιά.

Μάλιστα, η ομάδα του Έρικ τεν Χαγκ δεν έμεινε εκεί, καθώς στο 85’ ήρθε και το δεύτερο γκολ από τον Γκαρνάτσο, που σφράγισε το «τρίποντο» με ωραία προσπάθεια και τελείωμα από τα αριστερά! Στις δε καθυστερήσεις, ακυρώθηκαν δύο γκολ των Ράσφορντ και Βέγκχορστ!

Με τη νίκη αυτή, η Γιουνάιτεντ προσπέρασε τη Μάντσεστερ Σίτι στη 2η θέση της βαθμολογίας της Premier League και βρέθηκε στο -5 από την κορυφή – έχοντας βέβαια δύο ματς περισσότερα.

Οι δε ηττημένοι, παρέμειναν στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.