Γιόρτασε την εκδίκηση με τριάρα η Σίτι! (vid)

Την οδυνηρή ήττα που υπέστη προ μηνός για το πρωτάθλημα ξεχρέωσε… και με τόκο στη Γιουνάιτεντ η Σίτι!

Οι «πολίτες» άλωσαν το «Ολντ Τράφορντ» (3-1) και βρέθηκαν με το ένα πόδι στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Σε πάρτι μετέτρεψε το υποτιθέμενο ντέρμπι του Μάντσεστερ για το Λιγκ Καπ η Σίτι!

Με επιβλητική εμφάνιση, οι «πολίτες» έριξαν τριάρα από το ημίχρονο στη Γιουνάιτεντ και έβαλαν κάτι παραπάνω από ισχυρή υποψηφιότητα για να βρεθούν στον τελικό (3-1).

Ένα μήνα μετά το διπλό της ομάδας του Σόλσκιερ στο «Etihad» για το πρωτάθλημα, οι σημερινοί φιλοξενούμενοι ανταπέδωσαν για τα καλά.

Πριν καν συμπληρωθούν λοιπόν 40 λεπτά αγώνα, είχαν σοκάρει για τα καλά το κοινό των «κόκκινων διαβόλων»:

Με φανταστικό σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα στο 17’ που καρφώθηκε στο «παραθυράκι», μια ιδανική αντεπίθεση που τελείωσε στο 33’ ο Μαχρέζ (ξεπερνώντας και τον Ντε Χέα) κι ένα αυτογκόλ του Περέιρα έπειτα από όμορφη ενέργεια και σουτ του Ντε Μπρόινε που αποκρούστηκε από τον Ισπανό γκολκίπερ.

Κάπως έτσι, το δεύτερο μέρος μετατράπηκε σε σχεδόν τυπική διαδικασία. Γιατί η Γιουνάιτεντ πάλεψε, έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο από το να πάρει κάποιες πενιχρές ελπίδες για τη ρεβάνς με το κοντινό πλασέ του Ράσφορντ στο 70’.

Εφόσον λοιπόν δεν υπάρξει θεαματική ανατροπή στον επαναληπτικό, η Σίτι θα βρεθεί στον τελικό και απέναντι στον νικητή του ζευγαριού Λέστερ-Άστον Βίλα θα διεκδικήσει έναν ακόμα εγχώριο τίτλο.