«Άλωσε» το Κάουνας και… αγκάλιασε το πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός!

Σπουδαίας σημασίας νίκη επί της Ζαλγκίρις

Μία «ανάσα» από το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs ο Ολυμπιακός! Με την εξαιρετική τους άμυνα στην τέταρτη περίοδο και αφού βρήκαν τις λύσεις από την περιφέρεια, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 84-73 τη Ζαλγκίρις και ανεβαίνοντας στο 16-8 «κλείδωσαν» την οκτάδα.

Πέντε παίκτες της ομάδας του Μπαρτζώκα είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ο Παπανικολάου με 18 πόντους, με τον Βεζένκοφ να είχε 16π. Στους 13π. σταμάτησε ο εξίσου καλός Μάρτιν, όσο είχε και ο Ντόρσεϊ. Ιστορικό βράδυ για τον Σλούκα, ο οποίος είχε 10π., αλλά με τις 6 ασίστ που μοίρασε, προσπέρασε τον Δημήτρη Διαμαντίδη στην 5η θέση των πασέρ στην ιστορία της διοργάνωσης.

Από το σύνολο του Ζντοβτς, που υποχώρησε στο 7-17, ξεχώρισε ο Νίμπο με 17 πόντους, που αποτελεί και νέο ρεκόρ καριέρας, ενώ είχε και 10 ριμπάουντ.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με καλές άμυνες και τον ορεξάτο Παπανικολάου, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλά (4-8), στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης. Ωστόσο, στη συνέχεια έκαναν το ένα λάθος πίσω το άλλο, με τη Ζαλγκίρις να βρίσκει ρυθμό και να κάνει σερί 7-0 (11-8) για το δικό της προβάδισμα, στο 5’. Με ένα μίνι ξέσπασμα του Ντόρσεϊ, οι Πειραιώτες πήραν προσωρινά το προβάδισμα (11-12), με τους Ουλάνοβας και Νίμπο να απαντούν για το +4 (16-12). Στα τελευταία δύο λεπτά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν κακές και άστοχες επιλογές, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (20-15).

Με καλύτερη άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός έκοψε τον ρυθμό της Ζαλγκίρις, ενώ με την τριάδα Βεζένκοφ, Μάρτιν και Σλούκα στην επίθεση πέρασε μπροστά (25-26), στο 14’. Η απάντηση των Λιθουανών ήρθε με Λεκαβίτσιους και Νίμπο για το δικό τους προβάδισμα (29-26). Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά, με μπροστάρη τον ΜακΚίσικ και με τον Μάρτιν να τελειώνει τις φάσεις στη ρακέτα, έκαναν επιμέρους σκορ 2-8, για το +3 (31-34), στο 17’. Η αντίδραση της ομάδας του Ζντοβτς ήρθε με τρίποντα για το νέο προσπέρασμα (39-37), με τον Μάρτιν να διαμορφώνει στο τέλος το 39-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Το καλάθι και φάουλ του Φαλ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (39-42), αλλά η άμυνα δεν είχε το… αντίδοτο για τον Νίμπο, ο οποίος έκανε μεγάλη «ζημιά» και έτσι οι δύο ομάδες ήταν μαζί (50-50), στο 25’. Έτσι, κύλησε το παιχνίδι μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να παίζουν σκληρά στην άμυνα, να ανταλλάζουν συνεχώς καλάθια και τον Ουλάνοβας να δίνει το προβάδισμα (59-58) στους Λιθουανούς, με τη λήξη.

Με απανωτές καλές άμυνες στην τέταρτη περίοδο και με τους Ντόρσεϊ και Παπανικολάου να βρίσκουν λύσεις από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός πήγε στο +7 (59-66), στο 32’. Στη συνέχεια, οι Μάρτιν και Σλούκας «κουβάλησαν» τους Πειραιώτες και εκείνοι πήγαν στο +8 (64-72), στο 35’. Ο Κάβανο κρατούσε τους γηπεδούχους, αλλά οι Παπανικολάου και Βεζένκοφ έστειλαν τη διαφορά στο +10 (69-79), στο 37’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τον απόλυτο έλεγχο με την άμυνά τους και έτσι πήραν τη νίκη με το τελικό 73-84.

MVP: Με διαφορά ο κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Κώστας Παπανικολάου. Ο «Παπ» εκτός από πρώτος σκόρερ με 18π., ήταν –για ακόμη μία φορά- ο πιο αξιόπιστος αμυντικός των «ερυθρόλευκων», βάζοντας παράλληλα και μεγάλα σουτ. Φυσικά, σημαντικό μερίδιο ευθύνης για το ροζ φύλλο έχει και ο επίσης πολύ καλός Χασάν Μάρτιν.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Η μεγάλη συγκέντρωση της ομάδας του Πειραιά φάνηκε σε μεγάλο βαθμό από τον συντελεστή ασίστ-λαθών. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν 21 τελικές πάσες, κάνοντας μόλις 8 λάθη, με τους Λιθουανούς από την άλλη να μοιράζουν 23 ασίστ, αλλά να κάνουν 15 λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84