Αλώβητη στην Ολλανδία η Ρόμα, ετοιμάζονται για προημιτελικά Φέγενορντ, Σλάβια

Τα αποτελέσματα στο Conference League

Ατσαλάκωτη στην Ολλανδία η Ρόμα! Παρότι η Φίτεσε είχε μεγάλες ευκαιρίες για να βρει ένα γκολ, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν αυτή που χτύπησε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Σέρτζιο Ολιβέιρα (0-1) και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά.

Πριν έρθει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το βολέ του Ολιβέιρα, η Ρόμα είχε γλιτώσει τουλάχιστον τρεις φορές την παραβίαση της εστίας της, με μεγαλύτερη όλων αυτή του Οπέντα ο οποίος αστόχησε σε κενή εστία.

Το προβάδισμα που είχε πάρει η Ρόμα ήταν ικανό και για να της δώσει τη νίκη, με την ομάδα του Μουρίνιο να λειτουργεί καθαρά σαν ιταλική και να το διατηρεί ως το φινάλε, παρότι στο τελευταίο τέταρτο αναγκάστηκε να παίξει με ποδοσφαιριστή λιγότερο λόγω της αποβολής του σκόρερ Ολιβέιρα.

Βάλιτσες για τα προημιτελικά ετοιμάζει η Φέγενορντ, η οποία πέρασε με το εμφατικό 5-2 από την έδρα της Παρτίζαν στο Βελιγράδι. Το παιχνίδι, πάντως, είχε ξεκινήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, με τον Νάτχο στο 13’ να ανοίγει το σκορ αλλά ο Τόουρνστρα απάντησε επτά λεπτά αργότερα για το 1-1 που έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Με την επανέναρξη, ο Γιόβιτς έδωσε ξανά προβάδισμα στους Σέρβους, αλλά οι Ολλανδοί με φοβερή αντεπίθεση καθάρισαν το ματς. Στο 52’ ο Ντέσερς ισοφάρισε και 12 λεπτά μετά ο Χερτρούιντα έκανε την ανατροπή. Η Φέγενορντ δεν σταμάτησε εκεί με τον Σινιστέρα στο 71’ και τον Τόουρνστρα στο 77 να βάζουν το κερασάκι στην τούρτα.

Σπουδαία νίκη και για την Σλάβια Πράγας που της δίνει προβάδισμα πρόκρισης, επικρατώντας με 4-1 της Λίντσερ. Ο Σορ χτύπησε δις στο πρώτο μισάωρο για τους Τσέχους, με τον Μπάλιτς στο 67’ να μειώνει προσωρινά στο… γκολ την απόσταση των δύο ομάδων.

Ο Ολαγίνκα στο 82’ έγραψε το 3-1, με τον Τραορέ τρία λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το τελικό 4-1 υπέρ της Σλάβια Πράγας.