Aνατροπή και στον πόντο από την κορυφή

Μεγάλη νίκη της Λάτσιο επί της Ίντερ

Δεν έχει ταβάνι η φετινή Λάτσιο. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, κέρδισε την Ίντερ με ανατροπή (2-1) στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής και παραμένει στον πόντο από τη Γιουβέντους και μέσα στο κόλπο του τίτλου.

Στο 4ο λεπτό η κεφαλιά του Γοδίν πέρασε λίγο έξω ενώ στο 9’ η Λάτσιο είχε δοκάρι σε φοβερό σουτ του Σάβιτς. Στο 18’ η Ίντερ άλλαξε όμορφα την μπάλα και ο Λουκάκου έκανε το σουτ αλλά ο Μπερίσα έπεσε κι έσωσε τη Λάτσιο και στο 24΄όπως και στο 25’ τα σουτ των Λέιβα και Ιμόμπιλε, πέρασαν ελάχιστα έξω.

Και τελικά στο 44ο λεπτό ο Στρακόσια απέκρουσε ασταθώς το δυνατό σουτ του Καντρέβα από δεξιά και ο Γιανγκ στην επαναφορά έκανε το 1-0 με όμορφο σκαστό σουτ στην κίνηση.

Η Λάτσιο μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ιμόμπιλε από τον Ντε Φράι και ο Ιμόπιλε εκτέλεσε ο ίδιος για το 1-1.

Στο 58’ ο Ατσέρμπι έκοψε το σουτ του Λουκάκου, ενώ στο 66’ το σουτ του Κορέα έφυγε λίγο έξω και στο 69’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Παντέλι, ο Σάβιτς με πλασέ από το πέναλτι, έκανε το 2-1.

Στο 8ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Λαουτάρο για οφσάιντ και στο 85’ ο Ιμόμπιλε πέρασε την άμυνα της Ίντερ σαν σταματημένη, αλλά ο Παντέλι έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Στο 90' ο Ατσέρμπι έσωσε στη γραμμή μετά από πλασέ του Λουκάκου.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Ράντου, Μάρουσιτς, Φελίπε, Γιόνι (63’ Λατσάρι), Ατσέρμπι, Λέιβα (80’ Κατάλντι), Αλμπέρτο, Σάβιτς, Ιμόμπιλε, Καϊσέδο (63’ Κορέα)

ΙΝΤΕΡ: Παντέλι, Γοδίν (86’ Σάντσες), Γιανγκ, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Καντρέβα (76’ Μόουζες), Βεσίνο, Μπρόζοβιτς (77’ Έρικσεν), Μπαρέλα, Λουκάκου, Μαρτίνες

Πηγή: aek365.org