Ανατροπή και τεσσάρα η Τσέλσι!

Σούπερ Ζίγιεχ κόντρα στη Σέφιλντ

H Tσέλσι ήταν εντυπωσιακή και με τον Ζίγιεχ σε απίθανη βραδιά διέλυσε με 4-1 τη Σέφιλντ και πλησίασε την κορυφή της Premier League.

Η Τσέλσι ήταν εξαιρετική, έκανε την ανατροπή και με τον Ζίγιεχ να δημιουργεί και να μοιράζει διέλυσε με 4-1 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Στο -4 από την κορυφή οι Μπλε και με ματς λιγότερο…

Εντυπωσιακή αντίδραση και ανατροπή η Τσέλσι

Γρήγορος ρυθμός με το... καλησπέρα στο Στάμφορντ Μπριτζ. Η Τσέλσι ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με τον Τσίλγουελ στο 4ο λεπτό, όμως η Σέφιλντ ήταν που «πάγωσε» του Λονδρέζους. Στο 9΄ οι φιλοξενούμενοι έκρυψαν τη μπάλα και από... ασίστ του Μπέργκε ο ΜακΓκόλντρικ με υπέροχο τακουνάκι πέτυχε το 1-0. Ηταν το 2ο γκολ του φέτος όσα είχε πετύχει στα προηγούμενα 28! Το σερί των πέντε αγώνων χωρίς γκολ έσπασε για τους Μπλε, αλλά η αντίδρασή τους ήταν εξαιρετική. Στο 24΄ήρθε η ισοφάριση, όταν από ωραία πάσα του Κόβασιτς, ο Έιμπραχαμ με τελείωμα στη γωνία του Ράμσντεϊλ πέτυχε το 1-1, επιβεβαιώνοντας έτσι την... πελατειακή του σχέση με τις «Λεπίδες», αφού ήταν το 4ο του γκολ. Η Τσέλσι είχε τον έλεγχο, την αυτοπεποίθηση και στο 31' έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ. Ο Ζίγιεχ έκανε το σουτ, με τη βοήθεια του Ράμσντεϊλ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, ενώ ο Βέρνερ από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα. Ο Ζίγιεχ έκανε εξαιρετική ασίστ, ο Τσίλγουελ μπήκε ανάμεσα σε Ράμσντεϊλ, Λόου και με ιδανική προβολή πέτυχε το 2-1. Οι Μπλε έβρισκαν χώρους για την αντίπαλη εστία και στο 40' έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά ο Τσίλγουελ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Απίθανος Ζίγιεχ, πάρτι η Τσέλσι

Το σκηνικό στην επανάληψη δεν άλλαξε, η Τσέλσι είχε τον απόλυτο έλεγχο, η κατοχή έφτασε στο 80% και η Σέφιλντ δεν έδειχνε τρόπο να αντιδράσει! O Zίγιεχ ήταν κορυφαίος στην αναμέτρηση και οι γηπεδούχοι μετά το 60’ ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Η πίεση έγινε έντονη και στο 77’ οι Λονδρέζοι «σφράγισαν» τη νίκη! Ο Ζίγιεχ έκανε υπέροχη ασίστ και ο Τιάγκο Σίλβα πρόλαβε τον Ράμσντεϊλ και με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 3-1. Δυο λεπτά αργότερα ο Ζίγιεχ… άγγιξε το χατ τρικ στις ασίστ, αλλά το υπέροχο πλασέ του Βέρνερ βρήκε το δοκάρι. Ο Γερμανός πάντως βρήκε δίχτυα στο 80’ έπειτα την ασίστ του Κανέ και διαμόρφωσε το 4-1!

Πηγή: gazzetta.gr