Ανατροπή… μύθος από τη Ρεάλ!

Τούμπαρε την Αλμερία από το 0-2 και λυτρώθηκε στο 90'+9'!

Νέο έπος από τη Ρεάλ Μαδρίτης! Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έκανε αδιανόητη ανατροπή, επικρατώντας 3-2 της Αλμερία και ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0. Με το γκολ της νίκης να έρχεται στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Καρβαχάλ και ενώ νωρίτερα είχε μετρήσει αμφιλεγόμενο τέρμα από τον Βινίσιους για την ισοφάριση.

Πέμπτη ανατροπή για τους «μερέγχες» στη φετινή La Liga, βρίσκοντας για άλλο ένα παιχνίδι γκολ στα τελευταία λεπτά και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας και ματς λιγότερο.

Με τη σέντρα, η Ρεάλ έχασε την μπάλα και ο Ρομπερτόνε άνοιξε όμορφα αριστερά στον Ραμαζάνι που πλάσαρε ιδανικά για το 0-1. Η Ρεάλ ήταν φανερά σοκαρισμένη από αυτό το γκολ και μάλιστα και η επόμενη φάση ανήκε στην Αλμερία που απείλησε με τον Ακιέμε στο 23ο λεπτό ενώ στο 33’ η σέντρα του Καρβαχάλ κόντραρε και η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Και μάλιστα στο 43ο λεπτό ο Έντγκαρ με απίθανο βολέ λίγο έξω από την περιοχή έγραψε το 0-2. Στο 45+3’ω ο Ραμαζάνι έκανε το σουτ που κόντραρε στον Τσουαμενί και πέρασε μόλις έξω.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στην επανάληψη, κέρδισε πέναλτι στο 55’ σε χέρι του Κάικι και ο Μπέλινγκχαμ μείωσε σε 1-2 από τα 11 μέτρα. Στο 58ο λεπτό ο Μαξιμιάνο μπλόκαρε την κεφαλιά του Χοσέλου και στο 61’ η Αλμερία έφυγε στην κόντρα, ο Ραμαζάνι από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Αρίμπας πλάσαρε εξ επαφής και σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε!

Και στο 66ο λεπτό ο Τσουαμενί σέντραρε από δεξιά και ο Βινίσιους σκόραρε για το 2-2 με τον ώμο. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά αλλά μέτρησε μετά από εξέταση του VAR.

Στο 76’ ακυρώθηκε το γκολ του Μπέλινγκχαμ και στο 80’ ο Μαξιμιάνο είπε όχι σε σουτ του Βινίσιους ενώ στο 82’ το μαγικό ψαλιδάκι του Μπέλινγκχαμ πέρασε μόλις έξω.

Και τελικά στο 90+9’ ο Ντίαθ σέντραρε από δεξιά, ο Μπέλινγκχαμ πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο Καρβαχάλ με πλασέ εξ επαφής έκανε το 3-2.

ΡΕΑΛ: Κέπα, Καρβαχάλ, Νάτσο (46’ Μπραΐμ Ντίαθ), Ρίντιγκερ, Μεντί (46’ Φραν Γκαρσία), Τσουαμενί, Βαλβέρδε (70’ Σεμπάγιος), Κρόος (81’ Καμαβινγκά), Μπέλινγκχαμ, Ροδρίγο (46’ Χοσέλου), Βινίσιους

ΑΛΜΕΡΙΑ: Μαξιμιάνο, Κάικι, Πουμπίγ (70’ Σουάρεθ), Ακιέμε, Τσούμι, Έντγκαρ Γκονθάλεθ, Ρομπερτόνε (84’ Μελέρο), Λοπί, Ραμαζάνι (77’ Εμπαρμπά), Αρίμπας (77’ Λασάρο), Μιλοβάνοβιτς (70’ Πόθο)