Άρσεναλ - Τσέλσι 2-0: Δυνατά για 4αδα οι «Κανονιέρηδες!» (vid)

Χωρίς σπουδαία εμφάνιση οι «Κανονιέρηδες» πήραν το Λονδρέζικο ντέρμπι

Πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη για την Άρσεναλ, η οποία επικράτησε της Τσέλσι με 2-0 στο Λονδρέζικο ντέρμπι, χάρις τα γκολ από το 1ο ημίχρονο των Λακαζέτ και Κοσιελνί, ο οποίος σκόραρε μετά από 351 μέρες. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Ουνάι Έμερι πιάνει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην 5η θέση με 44 βαθμούς, 3 λιγότερους από την κακή σήμερα Τσέλσι του Σάρι.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η γηπεδούχος σήμερα Άρσεναλ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το Λονδρέζικο ντέρμπι. Αρχικά, στο 3ο μόλις λεπτό ο Λακαζέτ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ δεν βρήκε καλά τη μπάλα. Στο 7’ το κόρνερ εκτελέστηκε με τον Σωκράτη να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να πηγαίνει έξω. Στο 12ο λεπτό ο Κοσιελνί έπιασε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Κέπα σε εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 14’ όμως ήρθε η λύτρωση για την ομάδα του Έμερι με τον Λακαζέτ, ο οποίος ξεμαρκαρίστηκε και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Στο 17ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το σλάλομ, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά αποκρούστηκε από τον Κέπα. Στο επόμενο δεκάλεπτο η Τσέλσι κυριαρχούσε περισσότερο, χωρίς όμως κάποιο αντίκρισμα. Στο 36’ ο Ομπαμεγιάνγκ παραλίγο να σημειώσει γκολάρα, αλλά το ψαλιδάκι του πήγε λίγο έξω. Στο 39’ η Άρσεναλ έκανε το 2-0, με τον Κοσιελνί ο οποίος πήγε για την κεφαλιά και τελικά σκόραρε με τον ώμο μετά την σέντρα του Σωκράτη. Στο 44’ ο Αλόνσο έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και έτσι το 2-0 ήταν το σκορ του 1ου μέρους.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε σε ρηχά νερά κι αυτό γιατί στο πρώτο του δεκάλεπτο δεν είδαμε κάποια καλή στιγμή. Στο 56ο λεπτό ο Γουίλιαν έκανε το γύρισμα αλλά το σουτ του Πέδρο ήταν πολύ κακό. Στο 59’ ο Αλόνσο έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά δεν απειλήθηκε ο Λένο. Στο 67ο λεπτό ο Μπάρκλεϊ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κοσιελνί. Στο 71ο λεπτό ο Μπεγιερίν αναγκάστηκε να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο λόγω σοβαρού τραυματισμού. Στο 77’ ο Αζάρ σύγκλινε προς τα μέσα αλλά το μακρινό του σουτ ήταν πολύ κακό. Στο 84’ ο Ελνένι έκανε το μακρινό σουτ, αλλά αυτό ήταν πολύ άστοχο. Το 2-0, το οποίο είχε διαμορφωθεί από το 1ο ημίχρονο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του Λονδρέζικου ντέρμπι.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Άρσεναλ: Πολύ καλή παρουσία στην άμυνα τόσο του σκόρερ του 2ου γκολ, Κοσιελνί όσο και του Παπασταθόπουλου, οι οποίοι σταματούσαν κάθε φορά τις προσπάθειες της Τσέλσι.

Τσέλσι: Δεν εντυπωσίασε κάποιος με την απόδοση του, μόνο ο Αζάρ προσπάθησε, αλλά η απουσία ενός φορ ήταν εμφανής για τους φιλοξενούμενους.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Άρσεναλ: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του.

Τσέλσι: Κακό παιχνίδι από τον Κόβασιτς στο χώρο του κέντρου, ενώ οι Πέδρο και Γουίλιαν δεν βοήθησαν επιθετικά τον Αζάρ.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Άρσεναλ (Έμερι): Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του, η 1η του σε ντέρμπι με την Τσέλσι, βρισκόμενη από αυτή στο -3 πλέον.

Τσέλσι (Σάρι): Πολύ κακή εμφάνιση επιθετικά για την Τσέλσι, η απουσία ενός φορ ήταν εμφανής, σύντομα θα έχει τον επιθετικό του ο Σάρι κι αυτός πιθανότατα θα είναι ο Ιγκουαϊν.

Διαιτητής (Anthony Taylor): Δεν αντιμετώπισε προβλήματα ο Άγγλος διαιτητής.