Άρχοντας Τζόκοβιτς στο Wimbledon!

Έγραψε ιστορία ξεπερνώντας τον Φέντερερ

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έφτασε τις 7 κατακτήσεις σε 8 συμμετοχές στον τελικό του Wimbledon, επικρατώντας του Νικ Κύργιου με 3-1 σετ. Μιλάμε για την τέταρτη συναπτή φορά που ο Σέρβος κατακτά το συγκεκριμένο τρόπαιο και συνολικά φτάνει τα 21 Grand Slam στη καριέρα του. Πλέον, κυνηγάει τον Ράφα Ναδάλ που έχει στη κατοχή του 22, ενώ ξεπέρασε με ένα τον Ελβετό σταρ, Ρότζερ Φέντερερ!

Η έναρξη του πρώτου σετ βρήκε τον Νόβακ Τζόκοβιτς να σερβίρει και να δείχνει πως με τη μπάλα στα χέρια είναι επικίνδυνος, κερδίζοντας δύο άσσους. Πήρε το πρώτο γκέιμ σχετικά άνετα, αλλά η απάντηση του Κύργιου ήταν άμεση και δεν του επέτρεψε να πάει για το μπρέικ. Κομβικό σημείο της αναμέτρησης το μπρέικ που πραγματοποίησε για το 2-3 ο Νο40 της παγκόσμιας κατάταξης, αναγκάζοντας τον αντίπαλό του να υποπέσει σε διπλό λάθος, πράγμα σχεδόν απίθανο για τα δεδομένα του Νόλε. Βέβαια, πιο σημαντικό ήταν να κεφαλαιοποιήσει το μπρέικ. Πάνω σε αυτό το πλάνο έπραξε το 4-2 και είχε την δυνατότητα να ελέγξει τον ρυθμό. Ανώτερος έκλεισε το σετ με 6-4 γκέιμς και απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Στο δεύτερο σετ ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε δυναμικά, κάνοντας love game. Ο Κύργιος έχει εξ αρχής ως σημαντικό παράγοντα το σερβίς του και στο δεύτερο γκέιμ, το έκλεισε μόνο με άσσους. Το συνταρακτικό της υπόθεσης είναι το γεγονός πως ο Τζόκοβιτς ποτέ ξανά στις προηγούμενες δύο αναμετρήσεις τους δεν είχε πραγματοποιήσει μπρέικ στο σερβίς του Κύργιου. Η παράδοση και τα δεδομένα είναι για να αλλάζουν, με τον Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης να κάνει το 3-1 γκέιμς δίχως να δεχθεί πόντο. Το μομέντουμ σαφέστατα μεταφέρθηκε στο απέναντι στρατόπεδο και ήταν η ευκαιρία του 20 φορές νικητή Grand Slam να εκμεταλλευτεί τη συγκυρία. Πήρε απόσταση ασφαλείας εμφατικά με 4-1 γκέιμς. Με τον πίνακα να δείχνει 5-3 γκέιμς ο Κύργιος βρέθηκε μία ανάσα από το μπρέικ και να μπει άμεσα στη διεκδίκηση του σετ. Βρέθηκε 0-40 μπροστά, όμως ο Σέρβος σαν… τοίχος αρνήθηκε να παραδοθεί και απάντησε σε κάθε εμπόδιο που στάθηκε στο διάβα του. Υπερασπίστηκε το σερβίς του, αναδείχθηκε νικητής στα ράλι και εντόπισε το αναγκαίο ελιξίριο στα χτυπήματά του αντιπάλου του. Πήρε το δεύτερο σετ με 6-3 γκέιμς.

Στο τρίτο σετ οι δύο τενίστες εξ αρχής «πάλεψαν» για να διεκδικήσουν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Κύργιο στο πρώτο γκέιμ να αντέχει στη πίεση του Σέρβου και να κρατάει το σερβίς του. Οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι-χέρι και κανείς δεν φαινόταν ικανός να πράξει το αναγκαίο μπρέικ, ώστε να αποκτήσει το πάνω χέρι. Εκεί που φαινόταν πως οδεύουμε προς τάι μπρέικερ, ο Τζόκοβιτς πράττει στο πιο κρίσιμο σημείο μπρέικ, διαπράττει το 5-4 και με το σερβίς δικό του κοιτούσε την ανατροπή και το 2-1 στα σετ. Πράγματι, με τον Κύργιο όλο και περισσότερο απορροφημένο στις συζητήσεις με τον κόσμο και τον πρώτο διαιτητή… ο σπουδαίος Σέρβος άρπαξε την ευκαιρία που παρουσιάστηκε και με 6-4 γκέιμς, έκανε το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ ξεκίνησε με ελάχιστη καθυστέρηση, καθώς ο Τζόκοβιτς πήγε προς τα αποδυτήρια, αλλά σε κανένα σημείο δεν επηρέασε τον ρυθμό και την αγωνιστική εικόνα των δυο. Ο Κύργιος πιο ήρεμος και χαλαρός, συνέχισε να κυριαρχεί από το σερβίς, ενώ ο Σέρβος προτιμούσε εμφανώς τα ράλις και τις πολλές εναλλαγές προκειμένου να αναγκάσει τον Αυστραλό σε λάθος. Ο Σέρβος στο μεγαλύτερο διάστημα του σετ ακολουθούσε και έψαχνε διακαώς το σημείο για να «κυνηγήσει» το μπρέικ. Σε ένα σετ που έσπασε… καρδιές ο Κύργιος βρέθηκε με 6-5 γκέιμς να ηγείται του αγώνα. Ο Νόλε όχι μόνο ήταν αποφασισμένος να επικρατήσει και να σηκώσει το τρόπαιο, αλλά οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ και εκεί διέλυσε τις πιθανότες του αντιπάλου του με 7-3!

Αυτός ήταν ο υπ' αριθμόν 21 σε Grand Slam κατακτήσεις και 7 φορές νικητής του Wimbledon. Πλέον, περιμένει να μάθει αν θα του επιτραπεί να αγωνιστεί στο USA Open!