Ασταμάτητη, αν και έπαιξε με τη φωτιά, η Λίβερπουλ

Η ομάδα του Κλοπ έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα, καθαρίζοντας άνετα και τη Σαουθάμπτον με 2-1

Δεν φρενάρει πουθενά η Λίβερπουλ του Κλοπ. Οι «κόκκινοι» μετά την κατάκτηση του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ, έκαναν το καθήκον τους και στο Νησί, αφού ζευγάροσαν τις νίκες της στις δύο πρώτες αγωνιστικές, επικρατώντας αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον, παρά το γεγονός ότι βγήκε η κούραση στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς.

Η ομάδα του Κλοπ, χρειάστηκε σχεδόν 45 λεπτά και μια εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Μανέ, ώστε να ξεκλειδώσει την άμυνα των «Αγίων», με τον Σενεγαλέζο να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό γκολ για το 1-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι «κόκκινοι» ανέβασαν ρυθμούς και προσπάθησαν να πετύχουν το δεύτερο γκολ που θα τους γλίτωνε από το άγχος. Στο 56΄ο Σαλάχ βγήκε φάτσα με τον Γκαν, αλλά ο πορτιέρε των γηπεδούχων άπλωσε το κορμί του και έσωσε την ομάδα του.

Πάντως, το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Κλοπ ήρθε στο 71’, με τον Φιρμίνο να γράφει με συρτό σουτ το 2-0.

Από εκεί και πέρα, η Λίβερπουλ, προφανώς κουρασμένη και από το παιχνίδι μεσοβδόμαδα, έχασε τον έλεγχο του ματς και έπαιξε με τη φωτιά. Μάλιστα στο φινάλε, το λάθος του Άντριαν έδωσε την ευκαιρία στον Ίνγκς να μειώσει σε 2-1, που άγχωσε τους «κόκκινους», χωρίς όμως να επηρεάσει το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Γκαν, Βαλέρι, Μπεντνάρεκ, Βέστεργκααρντ Γιοσίντα, Μπέρτραντ (78’ Ντζενεπό), Χέιμπιεργκ, Γουορντ Πρόους, Ρομέου (64’ Ινγκς), Ρέντμοντ, Άνταμς (70’ Άρμστρονγκ).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άντριαν, Άρνολντ, Ματίμ, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Μίλνερ (74’ Φαμπίνιο), Βαϊνάλντουμ, Τσάμπερλεϊν (89’ Χέντερσον), Σαλάχ (80’ Οριγκί), Φιρμίνο, Μανέ.