Βύθισε την Τζένοα η Νάπολι

Κόλλησαν στο μηδέν Κάλιαρι και Φιορεντίνα

Η Νάπολι πέρασε με 2-1 από την έδρα της Τζένοα και τη βούλιαξε ακόμη παραπάνω.

Στο 7ο μόλις λεπτό, ο Ελμάς βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι που είχε κάνει ο Μανωλάς στη φάση, ενώ στο 16’ ο Σκοπιανός έκανε το σουτ με τον Περί να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 31ο λεπτό, ο Ελμάς έβγαλε όμορφα στον Μέρτενς που έκανε το σουτ αλλά ο Περίν κατέβασε και πάλι ρολά και στο 36’ ήταν η σειρά του Μερέτ να πει όχι σε σουτ του Κασάτα. Στο 42ο λεπτό το σουτ του Λομπότκα πέρασε λίγο έξω αλλά στο 45+1’ ο Μέρτενς με όμορφο σουτ από το ημικύκλιο έκανε το 0-1.

Η Τζένοα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό μετά από κόρνερ του Σένε, ο Γκολντανίτζα με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 57ο λεπτό η σέντρα-σπουτ του Πολιτάνο πέρασε λίγο έξω και στο 66’ μετά από γέμισμα του Ρουίθ ο Λοσάνο κινήθηκε στην πλάτης της άμυνας της Τζένοα και πλάσαρε τον Περίν για το 1-2.

Στο 70ο λεπτό ο Περίν έσωσε μετά από μακρινό σουτ του Ρουί, ενώ στο 88’ ο Μερέτ νίκησε τον Πάντεβ σε μοναδικό τετ α τετ.

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Γκολντανίτζα, Μαζιέλο, Σαπάτα, Μπιράσκι (82’ Γκιλιόνε), Σένε, Μπεχράμι (64’ Λεραγκέρ), Κασάτα (70’ Φαλκέ), Μπαρέκα, Πιναμόντι (82’ Φαβίλι), Σανάμπρια (71’ Πάντεβ)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Χισάι, Μανωλάς, Μακσίμοβιτς, Ρουί, Ρουίθ (87’ Άλαν), Λομπότκα, Ελμάς (82’ Ζιελίνσκι), Πολιτάνο (64’ Λοσάνο), Μέρτενς (64’ Μίλικ), Ινσίνιε (82’ Γιουνές)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΚΑΛΙΑΡΙ: 0-0

Γήπεδο: Αρτέμιο Φράνκι

Ισόπαλες χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Κάλιαρι και Φιορεντίνα και δε χαλάστηκαν από τον ένα βαθμό.

Στο 1ο μόλις λεπτό, το σουτ του Ναϊνγκολάν πέρασε μόλις έξω και στο 6’ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Σιμεόνε ενώ στο 26’ ο Ριμπερί άνοιξε στον Λιρόλα που έκανε το σουτ αλλά ο Κράνιο έσωσε.

Οι «βιόλα» άγγιξαν το γκολ στο 39ο λεπτό καθώς ο Ντάνκαν σημάδεψε το δοκάρι της Κάλιαρι μέσα από την περιοχή. Μάλιστα στο 45ο λεπτό ο Ντραγκόβσκι έσωσε μετά από σουτ του Πέδρο και στο 45+1’ ήταν η σειρά του Κράνιο να πει όχι σε σουτ του Ριμπερί.

Στο 55ο λεπτό ο Ντραγκόβσκι έσωσε μετά από συρτό σουτ του Νάντες και στο επόμενο λεπτό ο κίπερ της Φιορεντίνα νίκησε και τον Σιμεόνε ενώ στο 78’ ο Κράνιο έβγαλε σε κόρνερ μετά από σουτ του Κουαμέ.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόβσκι, Βενούτι, Μιλένκοβιτς, Τσεκερίνι, Κάσερες, Μπαντέλι (60’ Πουλγκάρ), Λιρόλα (59’ Νταλμπέρτ), Ντάνκαν, Ριμπερί (75’ Κουτρόνε), Βλάχοβιτς (75’ Κουαμέ), Κιέζα (46’ Γκεζάλ)

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Βαλούκιεβιτς, Λυκογιάννης, Κλάβαν, Ματιέλο, Ρογκ (63’ Ιονίτσα), Μπίρσα (79’ Φαραγκό), Νάντες, Ναϊνγκολάν, Πέδρο (63’ Ραγκάτζου), Σιμεόνε.

Πηγή: aek365.org