Δανία με... σπασμένα τα φρένα, έφυγε για τα προημιτελικά! (vid)

Διέλυσε με σκορ 4-0 την Ουαλία, παραδίδοντας μαθήματα ποδοσφαίρου

Στα προημιτελικά του Euro η Δανία, με την αύρα του… Έρικσεν. Μπορεί η διοργάνωση να ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα του Χιούλμαντ αλλά εξελίσσεται σε όνειρο.

Οι Δανοί έχουν αφήσει πίσω τους την περιπέτεια με την υγεία του Έρικσεν, βλέπουν τον συμπαίκτη τους να πηγαίνει όλο και καλύτερα κι εκείνοι συνεχίζουν ακάθεκτοι στο Euro.

Η Δανία έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο, κέρδισε με 4-0 την Ουαλία και περιμένει αντίπαλο από το ζευγάρι, Ολλανδία-Τσεχία στη φάση των «8».

Ο αγώνας

Στο 10ο λεπτό ο Μπέιλ κινήθηκε από δεξιά, συνέκλινε και σούταρε με το αριστερό από μακριά, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω και στο 27’ ο Ντόλμπεργκ πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και πάγια αριστερά, έφερε την μπάλα στο δεξί και με τρομερό φαλτσαριστό σουτ άνοιξε το σκορ για τη Δανία.

Η Δανία ανέβασε στροφές και στο 32ο λεπτό ο Ντάμσγκααρντ φοβερή ενέργεια κι άλλαξε μαγικά στα αριστερά με τον Ντιλέινι, έβγαλε τη συρτή σέντρα αλλά ο Ντόλμπεργκ δεν μπόρεσε να σκοράρει με τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι καθώς η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Γουόρντ. Μάλιστα στο 45+1’ ο Στρίγκερ Λάρσεν σέντραρε από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο πίσω δοκάρι στον Μέλε, που κατέβασε και πλάσαρε στην κλειστή γωνία του Γουόρντ, ο οποίος έβγαλε σε κόρνερ.

Η Δανία μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό ο Μπρέθγουεϊτ έκανε την κούρσα και τη σέντρα από δεξιά, ο Ουίλιαμς έκανε απίθανη γκάφα κι έστρωσε την μπάλα στον Ντόλμπεργκ που από κοντά σούταρε με τη μία για το 0-2. Στο 53’ ο Τζέιμς σέντραρε από δεξιά αλλά ο Μπέιλ πήρε την κεφαλιά μπροστά από τον Μουρ που είχε οπλίσει και στο 59’ ο Τζέιμς κατέβασε στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κρίστενσεν. Στο 66’ ο Γένσεν έβγαλε τη σέντρα σουτ από αριστερά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω και στο 86′ ο Γουόρντ είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Κορνέλιους, ο Μπρέθγουεϊτ σημάδεψε το δοκάρι με προβολή εξ επαφής και ο Άντερσεν με διαγώνιο σουτ από δεξιά έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Και στο 89ο λεπτό ο Μέλε βρέθηκε στα δεξιά της περιοχής των Ουαλών, έφερε την μπάλα στο αριστερά και με δυνατό σουτ από κοντά έγραψε το 0-3. Στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα ο Γουίλσον για σκληρό μαρκάρισμα στον Μέλε και στο 90+4′ ο Κορνέλιους τροφοδότησε τον Μπρέθγουεϊτ με το κεφάλι και ο άσος της Μπαρτσελόνα με σουτ από κοντά έκανε το 0-4. Το γκολ μέτρησε μετά από εξέταση του VAR καθώς ήταν από οριακή θέση.

Ο πρωταγωνιστής – Κάσπερ Ντόλμπεργκ

Ο φορ της Νις μπήκε στην ενδεκάδα από το… παράθυρο καθώς ο Πόουλσεν δεν μπόρεσε να αγωνιστεί και δικαίωσε τόσο τον Χιούλμαντ όσο και τον ίδιο του τον εαυτό. Ο Ντόλμπεργκ πέτυχε και τα δύο γκολ της Δανίας, έχασε και άλλες ευκαιρίες και ήταν ο κορυφαίος του ματς.

Ο αφανής ήρωας – Γενς Στρίγκερ Λάρσεν

Κι αυτός από σπόντα στην ενδεκάδα λόγω απουσίας του Βας, κι αυτός εκ των κορυφαίων! Συνεχόμενα ανεβάσματα, άψογος αμυντικά τόσο κόντρα στον Τζέιμς όσο και κόντρα στον Μπέιλ και με πολύ καλές σέντρες.

Η απογοήτευση – Άαρον Ράμσεϊ

Μαζί με τον Μπέιλ είναι οι σημαίες της Ουαλίας αλλά ο μέσος της Γιουβέντους ήταν… λίγος κόντρα στη Δανία. Πραγματικά ΑΦΑΝΤΟΣ στο ματς. Δεν βοήθησε ούτε ανασταλτικά αλλά κυρίως ούτε δημιουργικά.

H TAYTOTHTA TOY ΑΓΩΝΑ!

Ουαλία (Ρομπ Πέιτζ): Γουόρντ, Ρόμπερτς (41' Γουίλιαμς), Μέφαμ, Ροντόν, Ντέιβις, Μόρελ (59' Γουίλσον), Άλεν, Μπέιλ, Ράμσεϊ, Τζέιμς (79' Μπρουκς), Μουρ (78' Ρόμπερτς).

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Βέστεργκααρντ, Κγιάερ (77' Άντερσεν), Κρίστενσεν, Μέλε, Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (61' Νόμγκαρντ), Στρίγκερ (77' Μπόιλεσεν), Ντάμσγκααρντ (61' Γένσεν), Ντόλμπεργκ (69' Κορνήλιους), Μπρέιθγουεϊτ.

Γήπεδο: «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» (Άμστερνταμ).

Σκόρερ: 27', 48' Ντόλμπεργκ, 89' Μέλε, 90'+4 Μπρέιθγουεϊτ.

Κίτρινες: 26' Ροντόν, 40' Μουρ, 80' Μπρουκς, 90'+3 Μπέιλ.

Αποβολές: 90' Γουίλσον.

Διαιτητής: Ντάνιελ Σίμπερτ (Γερμανία).