Διέλυσε τη θλιβερή Άρσεναλ η Σίτι!

Οι «πολίτες» έριξαν πεντάρα στην ομάδα του Αρτέτα

Επίδειξη δύναμης για τη Σίτι επί της Άρσεναλ, με τους «πολίτες» να επικρατούν 5-0 στο «Έτιχαντ». Αποβλήθηκε στο 35' ο Τζάκα για τους ακίνδυνους φιλοξενούμενους. Δύο γκολ και ασίστ για τον Τόρες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «αγριεμένοι» από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να προηγούνται 2-0 μόλις στο 12'!

Στο 7' ο Γκάμπριελ Ζεσούς έβγαλε την παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά, με τον Γκιντογκάν να πετάγεται στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Φεράν Τόρες είχε πολύ εύκολο έργο και με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η Σίτι συνέχιζε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, δημιουργώντας ευκαιρίες. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για εκείνη στο 35', όταν ο Τζάκα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα εξαιτίας άτσαλου μαρκαρίσματος στον Κανσέλο (πήγε με τα δύο πόδια και τις τάπες στον αντίπαλό του).

Μάλιστα, ήταν και το σημείο, όπου οι πρώτοι φίλοι της Άρσεναλ άρχισαν να αποχωρούν από το γήπεδο. Ως εκ τούτου, δεν είδαν την ομάδα τους να δέχεται και τρίτο γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, όταν στο 43' ο Ζεσούς από δημιουργός έγινε εκτελεστής αξιοποιώντας την ωραία ατομική ενέργεια και πάσα του Γκρίλις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως είναι λογικό, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα -ούσα και με παίκτη παραπάνω και με το ματς ουσιαστικά τελειωμένο- επιδόθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο. Απόρροια αυτού ακόμα δύο γκολ: Στο 53' ο Ρόδρι έπιασε μια πλασεδάρα εκτός περιοχής για το 4-0, ενώ στο 84' ο Τόρες ολοκλήρωσε τη σπουδαία του εμφάνιση διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 με κεφαλιά.