Διέσυρε τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ η Λέστερ!

Η ομάδα του Ρότζερς αύξησε τη διαφορά από την Τσέλσι

Η Λέστερ επικράτησε 5-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για την 28η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και ανέβηκε- προσωρινά- στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Λέστερ φιλοξένησε τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για την 28η αγωνιστική και ήθελε τη νίκη, προκειμένου να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα (0-0) της Τσέλσι με τη Λιντς και να αυξήσει τη διαφορά από τους "μπλε" στους 5 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι είχαν εξ' αρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων και με καλή κυκλοφορία προσπαθούσαν να βρουν διάδρομο στην αντίπαλη άμυνα. ΟΙ φιλοξενούμενοι έπαιζαν αμυντικά από το ξεκίνημα και είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίωρο δεν είχαν ούτε μια τελική. Στο 36' έπειτα απ΄σουτ του Τίλεμανς, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικού της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και πέρασε κορνερ.

Στο 39' οι "Αλεπούδες" άνοιξαν το σκορ. Ο Βάρντι από αριστερά έκανε το συρτό γύρισμα και ο Ιενάτσο πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0.

Στο 50' η Λέστερ έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Βάρντι πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μπάσαμ απομάκρυνε πάνω στη γραμμή με το κεφάλι! 8 λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά το πλασέ του κατέληξε πάνω στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Στο 64' οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 και απλοποίησαν την κατάσταση. Ο Αγιόθε με ατομική ενέργεια και ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Βάρντι βρήκε ξανά με υπέροχο τρόπο τον Ιενάτσο κι αυτός με ωραίο σουτ "έγραψε" το 3-0 σαν σε προπόνηση για τη Λέστερ.

Ο Νιγηριανός ξανά έκανε χατ τρικ (6 γκολ στη σεζόν) με δυνατό αριστερό έξω από την περιοχή στο 77' για το 4-0 των γηπεδούχων!

Τρία λεπτά αργότερα έγινε το 5-0, όταν έπειτα από γύρισμα του Βάρντι η μπάλα βρήκε στον Αμπαντού και κατέληξε στα δίχτυα. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Η Λέστερ με αυτή τη νίκη ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στη 2η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 56 βαθμούς. Από την άλλη, η Σέφιλντ (στο ντεμπούτο του υπηρεσιακού τεχνικού Πολ Χέκινγκμποτομ) έμεινε στους 14 και την τελευταία θέση.